Ana sayfa Bankalar 120 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

709
0

120 ay vadeli konut kredisi ürününe dair başvurusu, hesaplaması ve maliyetleri ile ilgili teferruatları bu yazımızda açıkladık. İkamet ettiğiniz evi ya da hayal ettiğiniz konutu almak için bu kredi türünden yararlanmayı düşünüyorsanız, bankaların 120 aya kadar vadeli verdikleri konut kredilerini ve faiz oranlarını aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Ek olarak 100 bin tl çeksem ne kadar faiz öderim diyen okurlarımız için de, 120 ay vadeli 100 bin TL örnek kredi hesaplaması yaptık. İşte tüm detaylarıyla beraber konut kredileri hakkında merak edilenler…

Belirli bir birikiminizin olmadığı durumlarda gereksinim için ev almak ya da yatırım yapmak isterseniz 120 ay vadeli konut kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bu kredi türü, satın alınacak olan evin güvence altına alınması şartıyla bankalar tarafınca 10 yıl vadeyle kullandırılan bir finansman çeşididir. Çoğu zaman kredinin vadesi süresince durağan(durgun) faiz oranları uygulanmaktadır.

Kira ödemek yerine kredinin taksit miktarını ödemeyi tercih ettiğiniz yeni bir yaşam biçimidir de diyebiliriz. Bu yaşam biçimine geçmeden ilkin konut kredisi imkânı sunan bankaları ve çekilen meblağ üstünden işletilecek olan faiz oranlarını detaylıca araştırmanız gerekir.

En uygun konut kredisi seçeneğine ulaşmak için faiz oranlarının yanı sıra kredilendirme oranı, banka komisyonu, dosya harcaması ve senelik maliyet oranı şeklinde etmenlere de dikkat etmelisiniz.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Iyi mi Alınır?

120 ay vadeli konut kredisi almak için ilk olarak size en uygun olan bankayı tespit etmeniz ve müracaat yapmanız gereklidir. Müracaat yaparken ihtiyaç duyulan evraklar, bankadan bankaya değişkenlik gösterdiği için her kurumun emek verme politikasına bakılırsa istenilen evrakları şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Müracaatınızın peşinden hem teslim ettiğiniz evraklar, hem de kredi siciliniz incelemeye alınmaktadır. Bu araştırma sonrasında krediniz onaylanırsa, devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları girmektedir.

Satın almak istediğiniz konutun kıymeti uzmanlar tarafınca belirlenir ve bu değerin dörtte bir oranında ödemenin peşin olarak yapılması istenir. Belirlenen peşinatı yatırdıktan sonrasında sözleşmenin süresi boyuncu uygulanacak olan faiz oranı ve vade üstünden aylık taksitlerinizi ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz…

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Hesaplama

Banka faiz oranları değişken olduğundan, 120 ay vadeli konut kredisi hesaplaması yaparak sizin için en uygun krediyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Normal olarak ki faiz oranları tüm kredi türlerinde ehemmiyet arz etmektedir. Sadece konut kredilerinde vade sürelerinin uzun olması sebebiyle faiz oranları arasındaki minik farklar bile daha büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Zira çekilen meblağ yüksek olduğundan söz mevzusu minik farklar, kredinin geri ödemesinde sayı olarak ciddi yansımalar yapabilir. Bundan dolayı 10 yıl vadeyle konut kredisi çekme niyetindeyseniz, hesaplama yaparken bankanın geri ödemenize yansıtacağı tüm unsurları dikkate almalısınız.

120 Ay Vadeli Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların 120 ay vadeli konut kredisi için sunmuş olduğu güncel faiz oranlarını incelediğimizde, yüzde 0,88 faiz oranı ile en uygun krediyi Ziraat Bankası’nın sunmuş bulunduğunu görüyoruz. % 0,92 faiz oranıyla Vakıfbank’ın ise SarıPanjur Halden Anlayan konut kredisi ürünü bulunmaktadır.

Vakıfbank’ın derhal ardında yer edinen QNB Finansbank ise yüzde 0,95 oranla müşterilerine finansman kullandırmaktadır. % 0,98 faiz oranıyla Yapı Kredi Bankası’nın konut kredisi ürününden de yararlanmanız mümkün. Listenin sonrasında ise sırasıyla Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Akbank, TEB, Şekerbank, Güvence Bankası, Türkiye İş Bankası, ING Bank, Denizbank ve öteki bankalar yer almıştır.

120 Ay Vadeli 100 Bin TL Örnek Kredi Hesaplaması

100.000 TL çeksem ne kadar faiz öderim diye merak eden okurlarımız için iki ayrı hesaplama tablosu oluşturduk. Bunlardan ilki en uygun faiz oranına haiz Ziraat Bankası’na ilişkin olan 120 ay vadeli 100 bin TLörnek kredi hesaplamasıdır.

Kredi müracaat sürecinde ve kredinin kullandırımı için bankanın averaj olarak talep edeceği harcamalar toplamı 1.268 TL olacaktır. Bu masrafların içinde kredi tahsis tutarı, taşınmaz rehin tutarı, ekspertiz tutarı ve öteki yasal ücretler yer almıştır.

Kredi %0,88 faiz oranı ile kullandırılacağı için aylık ödemeniz ihtiyaç duyulan taksit tutarı 1352,71 TL olacaktır. 10 yıl süresince aynı taksit tutarını ödeyeceğiniz için toplamda geri ödemesi yapılacak olan miktar 162.360 TL‘ye karşılık etmektedir.

120 ay vadeli 100 bin TL örnek kredi hesaplamasında ikinci tablomuz, konut kredilerinde bu ay itibariyle en yüksek faiz oranını sunan Burgan Bank’a aittir. Bankanın güncel faiz oranı %1,24 olduğundan ödeyeceğiniz taksit tutarı 1606,01 TL’dir. Kredi müracaat sürecinde ve kredinin kullandırımı için tarafınızdan eğitim edilecek olan harcamalar toplamı ise 1.335 TL‘ye karşılık etmektedir.

Bu masraflardan, kredinin vadesi süresince ödemeniz lüzumlu olan sigorta ücretlerinin hariç bulunduğunu unutmayınız. % 1,24 faiz oranı üstünden Burgan Bank’tan 120 ay vadeli 100 bin TL çektiğinizi düşünürsek, toplam geri ödemeniz 192.720 TL olacaktır.

Ziraat Bankası örneğinde ise bu meblağ 162.360 TL’ye karşılık etmişti. Bundan dolayı bankalar arası sunulan faiz oranlarının önemi, konut kredilerinin yüksek meblağda ve uzun solukta olması sebebiyle oldukça fazladır…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here