Ana sayfa Bankalar 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Yapan Bankalar

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Yapan Bankalar

1024
0

Kredi kartlarında yeni bir dönem başlatılarak, mevcut kart borçlarının yapılandırılması ile ilgili yasa çıkarıldı. Bu yasayla beraber 11 milyon kart borçlusu, bankalara başvurarak yapılandırma isteğinde bulunabilirler. Peki, 72 ay kredi kartı yapılandırmasını tatbik eden bankalar hangileridir? Tüketiciler yapılandırma haklarını iyi mi kullanabilirler?

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?

Bankalara kredi kartı borcu olan kişilerin, daha çok borçlanmasını engellemek isteyen BDDK tüketiciler için Borçları Yapılandırma Tasarısı kapsamında düzenlemeler yapmış oldu. Bu düzenlemeye bakılırsa kredi kartı borcundan ya da borçlarından kurtulmak isteyenlere daha uzun solukta borçlarını kapatma fırsatı sunuldu.

Ortalama olarak ülkemizdeki 11 milyon kart borçlusunu yakından ilgilendiren düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe kondu. Borçları Yapılandırma Tasarısı kapsamında artık tüketiciler mevcud kart borçlarını 72 aya kadar taksitlendirerek ödeyebilecekler.

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Iyi mi Yapılır?

Kredi kartlarınızda yapılandırma yapmak istiyorsanız bunun için kullanabileceğiniz iki kanal mevcut. Bunlardan ilki kredi kartını kullandığınız banka şubesine giderek ön kayıt oluşturulmasını istemektir. Yetkililer bu kaydın peşinden 72 ay yapılandırma isteğinizi genel müdürlüğe iletmektedir. Başvurunuz sonrasında son dönem ödemelerinize bakılarak talebinizin onaylanıp onaylanmadığı tarafınıza bildirilecektir.

72 ay yapılandırma için kullanabileceğiniz ikinci bankacılık kanalı ise alan kişi hizmetleridir. Kartınızın ilişik olduğu bankanın alan kişi hizmetlerini arayarak, borçlarınız için yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu yöntem tüketici için daha kolay olsa da, bir çok bankanın yalnız şubeden meydana getirilen başvuruları kabul ettiğini de belirtelim. Ek olarak yapılandırma yasasına bakılırsa bu fırsattan hepimiz yararlanamıyor.

72 ay kredi kartı yapılandırması yapmak isteyen kişinin kart borcunun takibe düşmemiş olması gerekiyor. İnceleme esnasında bakılan öteki bir kriter ise müşterinin kredi notudur. Bu da son dönem ödemeleriniz incelendikten sonrasında sicil notunuzun fena olup olmadığı, başvurunuzun onay sürecini etkileyecek demek oluyor.

Yapılandırma kapsamında uygulanacak kredi kartı faiz oranı ise mevcut rekabet koşullarının gerektirdiği şekilde gerekseme kredisi cari faiz oranları dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bu yüzden mevcut borçlarınızı, kalan vade süresince ödeme gücüne sahipseniz yeni bir faiz yüküne girmemeyi tercih edebilirsiniz.

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Meydana getiren Bankalar

Kredi kartı borçlarınızın oldukça fazla bulunduğunu düşünüyor ve yapılandırma fırsatından yararlanarak vadeyi uzatıp, aylık ödenecek olan miktarı düşürmek istiyorsanız bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz. Sadece bu mevzuda her bankanın müşterisine destek olmadığını belirtelim.

Bilhassa borç ödeme alışkanlığı fena olan müşteriler için ne yazık ki bankalar yapılandırma sorumluluğu altına girmek istemiyorlar. Mali sicil notu fena olmayanlar için 72 ay kredi kartı yapılandırmasından müşterilerini yararlandıran bankaların başlangıcında ise Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, QNB Finansbank, İş Bankası ve Güvence Bankası gelmektedir.

Güvence Bankası 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Borçları Yapılandırma yasası kapsamında Güvence Bankası’da çalışmalarını etken bir halde başlattı. Hemen hemen temerrütte öteki bir deyişle takibe düşmemiş olan kredi kartı borçlarınız için Güvence Bankası’na müracaat yapabilirsiniz. Bankanın yapılandırma için sunmuş olduğu vade seçenekleri 24, 36, 48, 60 ve 72’dir.

Uygulayacağı akdi faiz oranının ise yüzde 1.99 olduğu açıklandı. İlgili faiz oranına bakılırsa her aya düşen taksit miktarı, o ayın asgari ödeme tutarı olarak eklenmiş olur. Yapılandırma için extra bir ücret alınmaz.

Vakıfbank 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Vakıfbank kredi kartı 72 ay yapılandırma hizmetlerinden yararlanmak isteyenler, en yakın şubeye giderek alan kişi temsilcisi ile görüşmelidir. Üstelik temsilciden yalnız Vakıfbank’a ilişik olan kartınızın borçlarını değil, öteki bankalara ilişik kart borçlarınızın da yapılandırılmasını isteyebilirsiniz.

Borç transferi için uygunluğa aykırı bir notunuz yok ise temsilci mevcud borcunuzu Vakıfbank’ın üstlenmesi için lüzumlu evrakları hazırlayarak tarafınıza sunacaktır. Taksit sayısına ve faiz oranına bakılırsa ilişkilendirilmiş yapılandırma seçeneklerinden birisini kabul ederek, takip eden ilk ay ekstrenizle beraber ödemelere başlayabilirsiniz.

Halkbank 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartları için yapılandırma imkanı elde eden bir öteki banka da Halkbank’tır. Takibe alınmamış kart borçlarınız için 72 ay yapılandırma başvurusunda bulunursanız, banka vade seçeneklerine bakılırsa yüzde 1.35 ile yüzde 1.75 içinde faiz oranı uygulayacaktır.

Bankanın her müşterisi yapılandırma fırsatından yalnız bir kez yararlanabilmektedir. Ek olarak şunu da belirtmekte yarar var ki; yasal düzenlemelerin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten önceki kredi kartı borçlarınız için Halkbank’a yapılandırma isteğinde bulunabilirsiniz. İlgili tarihten sonraki borçlar yapılandırılmayacaktır.

Ziraat Bankası 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Mevcut kart borçlarınız için Ziraat Bankası’na 72 aya kadar vade yapması için başvuruda bulunabilirsiniz. Yapılandırma için bankanın uyguladığı faiz oranı yüzde 1.28 olarak açıklandı. Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarının 72 ay vade ile yapılandırılmasına ilişkin bir şartı bulunmaktadır.

Eğer yeni vade ve faiz oranlarıyla alan kişi yapılandırmayı kabul ederse, banka kredi kartının kapatılmasını istemektedir. Bu yüzden yapılandırma başvurusunda bulunan müşterinin yeni koşulları kabul etmesi halinde kredi kartı iptal olacaktır.

İş Bankası 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma

Taksitlendirerek daha uzun solukta borç kapatmayı düşüneneler İş Bankası kredi kartı yapılandırma fırsatından yararlanabilirler. Banka, borçlarını tertipli ödemek isteyenler için 72 aya kadar vade seçenekleri sunuyor. Yapılandırma işleminin işleyişi ise şu şekilde; mevcut kart borcunuz için ödeme vadesini siz belirliyorsunuz.

Arkasından banka yetkilileri uygulanacak olan faiz oranlarına dair bilgilendirme yapıyor. Eğer bu oranları kabul ederseniz, kredi kartınız incelemeye alınıyor. Borcunuzun yasal takibe düşmediği tespit edilirse, yapılandırma istediğiniz kabul edilerek kredi kartı borcunuz taksitlendiriliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here