Ana sayfa Bankalar Avukata Giden Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Avukata Giden Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

733
0

Günümüzde ekonominin de daralmasıyla bir oldukça aile kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Bu durum da bankaların kredi kartı borçlarını eğitim edebilmek için şahısları avukata vermesiyle sonuçlanmaktadır. Bu borçlanma oranları AKP döneminde tavan yapmıştır. 2002‘de ödenmeyen kredi kartı borçlarının toplamı 222 milyon lirayken, son yıllardaki istatistiklere bakıldığında tam 25 kat artarak ortalama 6 milyar liraya ulaşmış bulunmaktadır.

Hal bu şekilde olunca avukata verilen bu borçlar tüketicileri de zor duruma düşürmektedir. Tüketicilerin de şuursuzca harcamaları borçların her geçen gün daha çok artmasına sebep olmaktadır. Kredilog.com olarak bugünkü yazımızda avukata giden kredi kartı borcu iyi mi yapılandırılır sorusuna yanıt aramaya çalışacağız.

Avukata Giden Kredi Kartı Borcu Iyi mi Yapılandırılır?

Ilk olarak bilmeniz gerekir ki kredi kartı borcunuzu tertipli ödemek zorundasınız. Bankalara olan borçlar eşinize dostunuza olan borçlarla bir tutulamaz. Borcunuzu asla geciktirmemelisiniz, borcunuzu geciktirmeniz kredi notunuzun da düşmesine neden olur.

Oldu ki borcunuzu ödeyemediniz diyelim ve kredi kartı borcunuz avukata gitti. Avukata giden kredi kartı borcunuz için avukatlar tarafınca aranırsınız. Arayan avukatlar kredi kartı borcunu bir an ilkin alabilmek için sizi korkutmaya çalışacaklardır.

Çoğu zaman en oldukça yaptıkları tehditlerin içinde evinize icra gelecek, evde olmamanız durumunda çilingir yardımıyla kapınız açılacak, eşyalarınız alınacak vs vs. Tüketiciler de bu tehditlerden korktukları için bir sonraki telefonlarına bile çıkmamaktadır. Bu durum da işleri daha da fena hale getirmektedir.

Eğer kredi kartı borcunuz avukata gitmiş ise avukatın telefonlarına kesinlikle yanıt vermemezlik yapmayın. Eğer hakikaten kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek durumda olsanız bile telefonlara ne olursa olsun çıkın. Avukatların karşısında bir muhatap bulabilmeleri oldukça önemlidir. Onları oyalamanız bile size vakit kazandırabilir.

Süre Kazanın

Kredi kartı borcunuz avukata gitmiş ise muhtemelen maddi açıdan sıkıntılar çekiyor olabilirsiniz. Eğer kısa vadede ödeme meydana getirecek durumunuz yok ise, çevrenizden küçük bir miktar da olsa para bularak şimdilik verebileceğinizin bir tek bu para bulunduğunu ve en kısa zamanda yeniden ödeme yapacağınızı belirtin. Sadece tarih vermemeye dikkat edin.

Bu aşamada kredi kartı borcunuzu yapılandırmanıza olanak vermeyebilirler. Çoğu zaman avukata giden kredi kartı borcunu yapılandırabilmek için toplam borcun bir kısmını peşin olarak istemektedirler.

Pazarlık Yapın

Eğer ödeme gücünüz var ise ne olursa olsun avukatlarla pazarlık yapın. Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak istediğinizi başka türlü ödeyemeyeceğinizi söylemelisiniz. Sadece avukatları buna inandırmak kolay olmayacaktır, inandırıcı olmalısınız.

Yalnız ana parayı ödemek istediğinizi, avukatlık harcamalarını ödemek istemediğinizi belirtin. Kabul etmeyecek bile olsalar bu şeklinde teklifler pazarlıkta ehemmiyet arz etmektedir. Kredi kartı borcunu yapılandırmaya ikna etmek için pazarlık oldukça önemlidir.

Söz Verin

Eğer avukat kredi kartı borcunu yapılandırmayı kabul ettiyse, derhal bir ödeme planı hazırlanmalı ve bu plan dahilinde ödemelerinizi yapmalısınız. Ödemelerinizi aksatmayacağınız mevzusunda avukata söz vermelisiniz.

Lafınızı Tutun

Son olarak kredi kartı borcunuzu zamanında ödeyin. Ödemelerinizi zamanında yapmanız oldukça önemlidir. Zamanında yapılmayan ödemeler avukat ile aranızdaki anlaşmayı bozabilir ve borcun tamamını isteme haklarını doğurabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here