Ana sayfa Bankalar Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Almak

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Almak

1017
0

Çalışan anneler için devletimizde son yıllarda oldukça güzel uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamaların en önemlisi ise çalışan annelere çocuk bakım parası verilmesiydi. Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun yapmış olduğu son açıklamalarla beraber artık çocuk bakım parasının babaanneler ile anneannelere de verileceği duyuruldu.

Bebeklerin bakımını üstüne alan babaanneler ile anneanneler bunun karşılığında artık çocuk parası alabilmektedir. Milyonlarca ebeveyni ilgilendiren bu duyurunun ayrıntılarına yazımız içinde yer verdik…

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Evlerinde torunlarına bakan babaanne ve anneannelere bebeğin bakımı için devlet tarafınca para ödeneği yapılmasına karar verildi. Mevzuya ilişkin meydana getirilen açıklamalarda uygulamanın şimdilik yalnız pilot bölge olarak seçilen illerde başlatılmış olduğu yer aldı.

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Hangi İlleri Kapsıyor?

İlk olarak Bursa, İzmir, Ankara, İstanbul, Kayseri, Konya, Sakarya, Tekirdağ, Gaziantep ve Antalya illerinde yaşayan babaanne ile anneannelerin başvuruda bulunabileceği açıklandı. İlk başvurular 20 Şubat 2017 zamanı itibariyle son buldu. Bu senenin üçüncü çeyreği itibari ile öteki illerde de meydana getirilen başvurular kabul edilmeye başlanacağı yetkililer tarafınca duyuruldu.

Ek olarak Bkz: SGK Çocuk Parası Iyi mi Alınır?

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Şartları

Toruna bakma şartları yetkili kurumlar tarafınca belirlendi. Babaanneye ve anneanneye bakıcı parası bağlanabilmesi için aşağıdaki koşulların sağlanıyor olması gerekmektedir:

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Yukarıda belirtilen 10 ilden birinde yaşıyor olmak,
 • Bebeğin annesinin minimum 18 yaşlarında olması,
 • Başvurunun yapıldığı tarih itibariyle bakımı üstlenecek olan bebeğin 3 yaşta dahil olmak suretiyle 0-3 yaş aralığında olması,
 • Çocuğun annesinin iş sözleşmesine doğal olarak ve sigortalı olmak suretiyle bir işte fiilen çalışıyor olması,
 • Annenin destek süresince işten ayrılmaması,
 • Annenin adına Toplumsal Güvenlik Kurumu’na minimum 360 tam gün ödenmiş olması,
 • Bebek ile annenin aynı evde yaşaması, anneanne ya da babaannenin ise aynı ile sınırları içinde ikamet etmesi,
 • Annenin Toplumsal Güvenlik destek primini ödeyerek çalışıyor olmaması,
 • Ev halkının toplam gelirinin Aile ve Toplumsal Politikalar ile Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenecek olan sınırı aşmaması,
 • Desteğin verildiği süre süresince bebeğin bakılması amacıyla başka bir bakıcı kişinin istihdam edilmemesi,
 • Annenin İş Kanunun ilgili maddesine bakılırsa annelik durumu izin süresini geçirmiş olması,
 • Bebeğin annesinin işvereniyle üçüncü aşama dâhil olmak şartıyla üçüncü dereye kadar akrabalık ilişkisinin bulunmaması,
 • Babaanne ya da anneannenin 65 yaşını aşmamış olması.

Yukarıda belirtilen koşullarla ilgili esneklik oranı bulunan yalnız yaş kriteridir. Zira büyükanne 65 yaşını aşmış fakat çocuk bakımını engelleyecek ruhsal ya da fizyolojik bir rahatsızlığı yok ise yaş şartı aranmayacaktır.

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Ne Kadar?

Büyükanne Projesi kapsamında bakanın yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa 12 ay süre süresince 425 TLkarşılıksız para verilmektedir. Evde bakılacak olan çocuk sayısının birden fazla olması, yapılacak olan desteğin miktarını arttırmamaktadır.

Bebeğin annesinin sigortalı bir işte emek vermesi durumunda, hemen hemen 3 yaşını aşmamış olan bebeğe anneanne ya da babaanne bakarsa belirtilen limiti alabilmektedir. Şimdilik yalnız Sakarya, Konya, Bursa, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Tekirdağ, İstanbul, Antalya ve Ankara’da uygulanan projenin önümüzdeki dönemde tüm ülkede uygulanmaya başlanması umut ediliyor.

Ek olarak Bkz: Çocuk parası ne kadar?

Babaanne Ve Anneanneye Bakıcı Parası Sorgulama

Geçtiğimiz dönem 9 Şubat – 28 Şubat 2017 tarihleri içinde çocuk parası başvuruları kabul edilmişti. Bu başvuruların yapılması şekli sırasıyla şu şekilde gerçekleşti:

 • Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na ilişik internet sayfası üstünden erişilen müracaat formunun doldurulması.
 • Elektronik ortamda müracaat yapamayan ya da yapmak istemeyen kişilerin kendi illerindeki Toplumsal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Emek harcama ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve bu kurumların hizmet binaları vasıtasıyla şahsen müracaatta bulunması.
 • Yetkili bakanlık tarafınca proje kapsamında müracaat meydana getiren ailenin evine ziyaret yapılması.
 • Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nca babaannenin ya da anneannenin proje kapsamındaki kriterlere uygun olup olmadığının araştırılması.

Bu maddelerin gerçekleşmesinin peşinden kişinin uygunluğu bildirilmekte ve şahıs parasının yatı yatmadığını ilgili yerlerden sorgulayabilmektedir…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here