Ana sayfa Bankalar Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

1256
0

Günümüzde bireyler babaları vefat ettikten sonrasında babalarının üstünde bilmedikleri ve haberi olmadıkları herhangi bir mal varlığı yada banka hesaplarında bulunan parası olup olmadığını sorgulama ve öğrenme ihtiyacı duyabiliyor. Bu bireyler herhangi bir süre kısıtlaması olmadan kısa bir işlem ile Kalıtım İlamı çıkartarak babalarının yada aile bireylerinin mal varlıklarını öğrenebiliyorlar. Bu mal varlığı tam taşınmaz sıralaması olarak listeyi talep eden mirasçıya verilebiliyor. Bu mirası reddetmek istiyorsanız da babanızın ölüm tarihini takip eden ilk 3 ay içinde Reddi Miras davası açmalı ve mirası reddetmelisiniz. Kalıtım ilamı dahil tüm işlemler için bu davaları yalnızca mirasçıların açma hakkı vardır. Peki babamın mal varlığını iyi mi öğrenebilirim? Babamın üstündeki mal varlığı iyi mi öğrenilir tarzında sorulara cevap arayalım.

 

Babamın Mal Varlığını Iyi mi Öğrenebilirim

Vefat eden babanızın yada aile bireyinizin üstündeki mal varlığını sorgulayabilmek için bir kalıtım ilamına ihtiyacınız bulunduğunu söylemiştik. Peki bu kalıtım ilamı nedir? Kalıtım ilamı nerelerden alınır benzer biçimde sorulara cevap verelim. Kalıtım ilamı, vefat eden kişinin bağlı olduğu ildeki adliyeler yada noterlerden kolaylıkla alınabilir. Adliyeler, kısaca Barış Mahkemeleri tarafına müracaat meydana getirecek olursanız bu belgeyi çıkarmanız averaj olarak 1 hafta kadar sürebilirken, noterlerden bu belgeyi anında alabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey nüfus kağıdı örneği olacaktır. Sadece bu işlemi bir tek ve bir tek birinci dereceden akrabalar kısaca mirasçılar yapabilirler. (Eş, çocuk, anne, baba, kardeş) Bu sayede kalıtım ilamı alarak vefat eden kişinin üstündeki tüm taşınmazları öğrenmiş olacaksınız. Babamın mal varlığını iyi mi öğrenebilirim?

Kalıtım İlamı Harcamaları Ne Kadardır?

Söylediğimiz benzer biçimde, barış mahkemeleri kalıtım ilamını 1 haftalık bir süre içinde verirken, noterler ise anında vermektedir. Peki noterler bu işlemlerden ne kadar ücret alıyor? Daha öncelerinde bir tek barış mahkemeleri tarafınca verilen kalıtım ilamı 2011 yılından sonrasında noterler tarafınca da belirli ücretler karşılığında verilmeye başlandı. Peki noterler bu işlem için ne kadar alır? Güncel olarak baktığımız süre geçen seneye gore 10 TL‘lik bir fiyat farkı ile 2018 senesinde kalıtım ilamı tutarı 136 TL olmuştur. Bu ücret karşılığında tek kalıtım ilamı alabilirsiniz. Sadece aynı anda 2 tane kalıtım ilamına gereksinim duyarsanız da 2 kalıtım ilamını 153 TL’den alabilirsiniz.

 

Bu evrağı aldıktan sonrasında da belge üstünde göreceğiniz benzer biçimde artık sizler mirasçı sayılacak ve belge üstündeki taşınmazlarda gerçek sahibi olduğunuzu görmüş olacaksınız. Bu kalıtım ilamı yardımıyla bununla birlikte o malın mirasçılarının da kim bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Bu mevzuda takıldığınız bölgeler var ise alt bölümde bulunan yorum bölümünden tüm sorularınızı sorabilirsiniz, yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here