Ana sayfa Bankalar Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir Mi?

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Gelir Mi?

554
0

Banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi? Banka borcu ödenmezse hapis cezası yer miyim? Borçlar ödenmezse hapis cezası çıkar mı? Banka borçlarından dolayı hapis cezasıhakkında bilgiler ve 2018 taahhüt ihlal kanunları hakkında bilgiler yazımızın devamında. Günümüzde bankalar ile çalışmayan insan sayısı oldukça azdır. Durum bu şekilde olduğunda da bankalar ile sorun yaşayan insan sayısı da bir o denli çoktur. Kısacası banka ile sorun yaşamayan insan sayısı da azdır. Bu kişiler bankaların ürünlerini kullanırken sorun yaşayabilirve ödemelerinde aksama olabilir. Bu biçim durumlarda yaptırımlar ne olur? Durum bu şekilde olunca da insanların aklına banka borcu ödenmezse hapis cezası gelir mi sorusu geliyor. Banka borcu ödenmediğinde hapis cezası var mı? Banka borçları için hapis cezası olur mu? şeklinde sorularınıza cevap bulacağınız makalemizi sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Olur Mu?

Ilk olarak bankaların yasal takip sürecinde olup olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Bir bankaya olan borcunuz ödenmemiş ve yasal takibe girmişse banka sizi fazlaca yakında arayacak anlama gelir. Kim bilir üstünden süre geçmiş bir borç için sizi bir varlık şirketi de arayabilir. Bu şeklinde durumlarda soğukkanlı olmak devamlı avantajlı olacaktır. Banka yada avukat sizi aradığında sizden 7 gün içinde borcunuzu ödemenizi isteyecektir. Bu görüşme esnasında ödeme gücünüz olmadığını ve taksit seçeneklerinin olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer banka yada avukat borcunuza taksit seçeneği sunarsa, belirlenen tarihlerde ödemenizi yapmış olursanız mesele yaşamayacaksınız anlama gelir.

 

Sadece bu işlemlerin hepsini yaptınız ve hala daha borcunuzu ödeyemiyorsanız avukat mal varlığınızı sorgulamaya gidecek ve üzerinizdeki mal varlığını öğrenerek borcu bu şekilde eğitim etmek isteyecektir. Eğer üzerinizde herhangi bir taşınmaz yoksa ve sigortalı çalışansanız da banka maaşınıza haciz koyduracaktır. Bu meblağ maaşınızın 4’te 1’ini geçmeyecek şekildebelirlenir ve aylık olarak maaşınızdan kesilir.

 

Sadece sigortalı bir işiniz ve maaşınız yoksa ve banka bu şekilde de sizden borcunu eğitim edemiyorsa gene de korkulacak bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Banka borcunuzun ödenmemesi sebebi ile kimse sizi özgürlüğünüzden alıkoyamaz. T.C. Anayasasının 38. Maddesinin 8. Fıkrasında belirtildiği şeklinde Asla kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz ibaresi yer almıştır.

Asla kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz

Dikkat: Bu noktadan sonrasında derhal rahatlamayın! Eğer banka ile bir antak kalma yaptıysanız ve okumadan önünüze koyulan kağıtlar imzaladıysanız bu durumlar hapis cezasını bununla beraber getirebilir. Onun için ödeme zorluğu yaşasanız bile önünüze koyulan hiçbir belgeyi okumadan imzalamayın. Banka çalışanı bu yapılandırma için şeklinde sözler kullansa dahi kendiniz okuyun ve mantıksız gelen bir nokta var ise kesinlikle avukatınıza danışın! İçeriğini bilmediğiniz kağıtların altına avukata danışmadan asla imza atmayın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here