Ana sayfa Bankalar Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi

573
0

Banka borçları vakit aşımı süreleri, banka borcu vakit aşımı süresi ve banka borcu zamanaşımı süresi ne zamandır hakkında detayları ve kredi borcu vakit aşımı ile alakalı tüm bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Günümüzde bireyler bazı durumlardan dolayı borçlarını ödeyemiyor ve kredi borçlarının altında ezilebiliyor. Plansız şekilde kullanılan kredi ve kredi kartları, tüketicileri ödeme günü ulaştığında son aşama negatif sonuçlara doğru götürebiliyor. Bu yazımızda sizlere banka borçlarından kurtulmanın yollarını ve banka borcu zaman aşımı süresi hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Sadece bulunduğunuz durum içinden çıkması zor bir durum ise ne olursa olsun bankanız ile görüşerek içeriğini öğrenmeniz ve bu durumu çözümleyebilecek bir avukata danışmanızı tavsiye ediyoruz. Peki banka borcu vakit aşımı süresi nedir? Banka borçları ne vakit silinir? Banka borcu vakit aşımı süresi hakkında bilgilere geçelim.

Banka Borçları Kendiliğinden Silinir Mi?

Yasalarımız tüketiciyi koruduğu kadar, alacaklıyı da korumaktadır. Kısaca banka borçlarınızödenmediği takdirde kendiliğinden silinmeyecektir. Banka borçlarınızı ödemediğinizde süreç hacizyöntemlerine kadar uzayabilir. Kısaca banka bu tahsilatı sizden bir halde yapmış olacaktır. Banka borçlarının kendiliğinden silinmediğini de söylemek mümkün olabilir.

 

Bu alacaklar ve borçlar aksi belirtilmemiş ise vakit aşımı süresi 10 senedir. Sadece TMSF statüsünegiren borçlarda ise vakit aşımı süresi 20 senedir. TMSF statüsüne giren borçlar ise varlık şirketine devir edilen borçlardır. Bankaya olan borçlarınızı ödemediğiniz takdirde banka bu borçları oldukca düşük miktarlarda varlık şirketlerine satacaktır ve varlık şirketleri de sizden bu parayı sizden eğitim edecek şu demek oluyor ki yeni alacaklı konumuna geçecektir.

 

Banka Borcu Süre Aşımı Süresi Nedir Güncel 2018-2019

Banka borçları bilinmiş olduğu suretiyle kredikredi kartı ve kmh şeklinde ürünlerden oluşabilir. Bu borçlar gecikmeye girdiğinde belirli faizler üstünden yeni tutarlar belirlenir. Güncel faizler ve banka oranları için direkt olarak bankanız ile görüşmelisiniz. Gecikmeye girdiğinde ise yüksek faizlerödeyeceğinizi ihmal etmeyin. Bu oran da bankaya olan borç tutarınız ile birlikte doğru orantıda yükselir.

Bankaya olan borçlarınızı 3 ay üst üste ödemediğinizde banka avukatı size bir tebligat gönderirve 3 ay üst üste ödemediğiniz borcunuzun tamamını ödemeniz icap ettiğini size resmi yollar ile iletir. Gelen tebligata 7 gün içinde itiraz etmez iseniz ise borcu kabul etmiş sayılırsınız ve 7. günün sonunda ilamlı icra takip edeni kesinleşerek lüzumlu işlemler başlatılır.

Bu aşamadan sonrasında vakit aşımı süresi başlamış olur. Sadece avukatların boş duracağını ve bu borçlar için asla işlem yapmayacağını düşünmek tamamen saçmalık olarak görünebilir. Mesela sizden alacak bir şeyi yoksa bile maaşınıza haciz koyabilir. Maaşınız dahi yoksa avukatlar icra dairelerinden dosyanın harçlarını her yıl yatırarak vakit aşımı süresini de otomatikman uzatmış olur ve her yıl devamlı olarak dosyanız güncellenmiş olur. Bu mantık ile hareket edildiğinde borçların kendiliğinden silinmeyeceğini ve banka avukatlarının da bunun peşini bırakmayacağını söylemek mümkün.

Varlık şirketleri de dahil olmak suretiyle bu sistemleri uygulayabilir ve devamlı olarak dosyanızı güncelleyebilirler. 10 ve 20 yıl olan vakit aşımı süresini bekleyerek bu borçlardan kurtulacağınızı düşünmek pek doğru olmayacağından en kısa yollardan borcunuzu ödeme ve yapılandırma işlemlerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Aklınıza takılan tüm soruları alt bölümden bizlere sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here