Ana sayfa Bankalar Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

720
0

Banka hesabı bloke kaldırma, banka hesabına konulmuş olan bloke iyi mi kaldırılır, banka hesabı blokesi iyi mi kalkar, banka hesabımda bloke var iyi mi kaldırırım, banka hesabına koyulan bloke kaldırma şekilleri 2018 hakkında güncel bilgiler yazımızın devamında içeriyor. Bankalara ve devlet dairelerine olan borçlarımızdan dolayı bu şeklinde resmi kurumlar banka hesaplarımıza bloke koyabiliyor. Vadesi fazlaca geçmiş olan ve ödememeye devam ettiğimiz borçlar yüzünden banka hesabımıza bloke koyulabilir. Bu bloke borç tutarı ile banka hesabınızdaki bulunan para içinde değişiklik izah edebilir. Mesela yüksek meblağlı borçlarınız için banka hesaplarınızın tamamına bloke konulabilir. Küçük borçlarınız için ise banka hesabınızdaki tutarın belirli bir kısmına bloke gelebilir. Bu şeklinde durumlarda hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sadece koyulan blokenin çeşitleri olacağından bu durum değişiklik izah edebilir.

Peki banka hesabına konulmuş olan bloke iyi mi kalkar? Banka hesabıma koyulan blokeyi iyi mi kaldırabilirim? Hesabıma kimler niçin bloke koyuyor şeklinde bilgileri yazımızın devamında hep birlikte arayalım. banka hesabına konulmuş olan bloke iyi mi kaldırılır?

Banka Hesabıma Niçin Bloke Koyulur?

Bankalar ve devlet daireleri genel olarak borçlarını eğitim edebilmek için en süratli şekilleri seçerler. Mesela sizleri borçlarınızdan dolayı icra dairelerine vermek yerine, belirli masrafların altına girmek yerine direkt olarak banka hesaplarınızda ki paraya haciz doğrusu hesabınıza blokekoyarak borcunu eğitim edebilir. Azca ilkin de belirttiğimiz şeklinde bu bloke borç tutarınıza gore değişkenlik izah edebilir.

 

Banka hesaplarınızda bloke bulunduğunu düşünüyorsanız ilk olarak blokenin olup olmadığını, kim tarafınca bloke koyulduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için blog sayfamızda yer edinen e-haciz sorgulama nasıl yapılır isminde yazımızı okuyabilirsiniz. E-Haciz Sorgulama işlemini tamamladıktan sonrasında bu blokenin iyi mi kaldırılacağına dair ip uçlarını sizlerle paylaşalım.

Banka Hesabına Konulmuş olan Bloke Iyi mi Kaldırılır?

Pekala Banka Hesabına Konulmuş olan Bloke Iyi mi Kaldırılır? Banka hesaplarından bloke kaldırmak kolay mıdır, borçlar nereye ödenmelidir? Ilk olarak blokeyi koyan kurum ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Çoğu zaman banka hesaplarına bloke koyan kurumlar devlet daireleridir. Ödenmemiş vergi borçlarınız yüzünden banka hesaplarınıza bloke koyulabilir. Bilhassa vergi daireleri son zamanlarda ödenmeyen borçlarınız için direkt olarak e-haciz yöntemini tercih ediyor ve vergi dairelerinin bu mevzuda yetkilendirildiğine dair söylentiler de var.

Bloke koyan kişiyle direkt olarak bir görüşme sağlayarak borcunuzun kapak tutarını öğrenmeniz gerekiyor. Kapak tutarı o borcun kapanması için ödenmesi ihtiyaç duyulan tutardır. Blokeyi koyan ilgili kuruluşa bu ödemeyi peşin olarak yapmalısınız. Sadece bu aşamadan sonrasında bloke otomatikman kalkmıyor. Ödemeyi yaptıktan sonrasında ilgili kurumdan ödemenin yapıldığına dair bir yazı alarak, hesabınıza bloke koyulan bankaya gitmeniz ve borcu ödediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Size verilecek olan evrakta borcun ödendiği ve hesaptaki blokenin kalkması için herhangi bir engel kalmadığını belirten ifadeler yer alacaktır.

Bloke kaldırmanın en rahat ve süratli yolu budur. Bu işlemleri gerçekleştirmeden de blokenin kalkmayacağını belirtmekte yarar görüyoruz. Borç peşin olarak tamamen kapanmadan maalesef bankalar blokeyi kaldırmayacaktır.

Başka Hesap Açarak Blokeden Kurtulabilir Miyim?

Genel bir mantık olarak bu biçim bir yöntem söz mevzusu olabilir. Değişik bir bankaya giderek hesap açabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu hesap üstünden para alıp, para gönderebilir ve hesabınızda para bulundurabilirsiniz. Sadece sizin öteki hesabınızdaki blokeyi kaldırmak için herhangi bir eyleme geçmediğinizi fark eden alacaklı şahıs yeni bir sorgu yaparak banka hesaplarınızı tekrardan inceleyerek yeni hesabınıza da bloke koyabilir. Alacaklı şahıs hesaba blokegönderirken o an haiz olduğunuz hesaplara bloke gönderebilir. Bu sebeple gönderilen blokeden sonrasında oluşturulan hesaplara otomatik bir bloke işlemi uygulanmayacaktır. Sadece bu yöntemin kalıcı bir yöntem olmadığını da üstüne basarak söylemek gerekiyor. Hesaba konulmuş olan blokeden kurtulmak için en mantıklı yöntem borcu kapatarak bankaya borcu yoktur yazısı götürmek olacaktır.

E-Haciz nasıl kaldırılır isminde yazımızı da okuyarak banka hesaplarına konulmuş olan bloke iyi mi kaldırılır ve Banka Hesabına Konulmuş olan Bloke Iyi mi Kaldırılır hakkında daha detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm bilgileri da alt bölümde bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here