Ana sayfa Bankalar Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

648
0

Kara sıralama sorgulama, banka kara sıralama sorgulama iyi mi yapılır, kara listede olup olmadığımı öğrenme, kara listede miyim öğrenme, kara listede olup olmadığımı iyi mi öğrenirim ve merkez bankası kara sıralama sorgulama şekilleri hakkında bilgiler yazımızın devamında içeriyor. Belirli durumlardan dolayı bankalar ile aranız bozulmuş ve ödemeleriniz aksamış olabilir. Bu benzer biçimde durumlar yasal takibe kadar uzanırsa banka sizi kara listeye alabilir ve tekrar belirli süreler dahilinde bankacılık işlemlerinden faydalanamazsınız. Halk içinde bu durumun adı kırmızı kalem olarak da adlandırılıyor. Ek olarak bazı bankalar da kırmızı uyarı ve kırmızı buton şeklinde adlandırarak siz değerli ziyaretçilerimizin müracaat sürecinde negatif sonuçlandırılacağınızı önden data verebiliyor. Peki kara listede olup olmadığımı iyi mi öğrenirim? Kara sıralama sorgulama iyi mi yapılır? Banka kara sıralama sorgulama işlemi iyi mi yapılır? 

Banka Kara Sıralama Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Ilk olarak bankalar ile çalışıyorsanız, borçlarınızın da tamamını tertipli olarak gününde ödemek zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Eğer ki kullandığınız ürünlerin (Krediler, Kredi Kartları, Mevduat Hesapları) ödemelerini gününde yapmıyor, düzensiz ödeme performansı gösteriyorsanız banka siciliniz bozulmaya başlayacaktır. Bu biçim işlemlerin devamında banka borçlarınız yasal takibe düşerse de tamamen kara sıralama işlemi başlamış olacaktır. Eğer borçlarınız yasal takibe düşer ve ödeme yapmamaya devam ederseniz kara listeye girmiş olmuş olursunuz. Halk isminde bunun adına kırmızı kalem de denebiliyor. Peki kara listede miyim iyi mi öğrenebilirim?Banka Kara sıralama sorgulama iyi mi yapılır?

 

Ödeme performanslarınız ve tüm banka ürün kullanım detaylarınız Merkez Bankası tarafınca kayıt altında tutulmaktadır. Durum bu şekilde olunca ödeme olumsuzlukları da Merkez Bankası tarafınca kayıt altına alınacağından mesele yaşadığınız banka ve öteki tüm bankalar bu kara sıralama durumunu görecektir. Onun için ödemelerinizi tertipli olarak yapmanız ve kara listeye düşmemek için çaba göstermelisiniz. Eğer ki kara listeye düşerseniz bu durumun altından kalmak seneler sürecektirKara sıralama durumu zannedildiği kadar rahat bir durum değildir. Merkez Bankası tarafınca tutulan kayıtlar Findeks sistemi ile birlikte tüm bankalara aktarılacağı için tüm bankalar tüm sicilinizi görecektir.

Kara Listede Miyim Iyi mi Öğrenirim?

Ilk olarak kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin birden fazlaca yolu bulunduğunu açıklayalım. Örnek olarak kara listede olup olmadığınızı bir banka başvurusu yaparak anlayabilirsiniz. Başvurunuz ön onaya bile düşmeden anında reddedilecektir. Eğer kara listede olduğunuzdan kuşku duyuyorsanız en yakın bankaya giderek banka çalışanları ile görüşebilir, kredi notunuzu ve kredi sicilinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Banka çalışanı sizin kara listede olup olmadığınızı da görecektir. Öğrenmenin en rahat ve parasız yolu da budur. Bir öteki yöntem ise kredi notlarımızın kayıt altına alındığı ve tüm bankalar ile paylaşılmış olduğu sistem olan Findeks sistemidir. Findekshakkında data sahibi değilseniz Findeks Nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Findeks sistemi ile kara sıralama sorgulama: Eğer ki kredi kartı kullanıyorsanız 8 TL‘lik bir ödeme ile findeks.com üstünden bankalar ile olan 5 senelik geçmişinizi sorgulayabilirsiniz. Bankalardaki son 5 senelik imajınızı findeks yardımıyla öğrenebilir ve parasız kara sıralama sorgulama şekillerinden birine başvurabilirsiniz. Hem de bu işlem yardımıyla kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.

Kara Listeden Iyi mi Çıkabilirim?

Kara listeden süratli bir halde çıkmak istiyorsanız ilk olarak bu duruma düşmenize sebep olan tüm borçlarınızı kapatmanız gerekiyor. Geçmişten kalan borçlarınız var ise bu tarz şeyleri sıfırlamadan kara listeden çıkamayacağınızı da unutmamalısınız. Sizin kara listeye girmenize sebep olan bu borçlar tamamen kapanmadan, bankaların devamlı takip edeni altında olacaksınız. Eğer borçlarınız avukata düştüyse süratli bir halde avukatlar ile iletişime geçerek borçlarınızı ödeme yoluna gidebilirsiniz. Tüm uğraşlarınıza karşın de kara listeden çıkamıyorsanız kara listede olanlara kredi veren bankalar adlı yazımızı okuyarak detaylı data sahibi olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here