Ana sayfa Bankalar Banka Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Banka Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

763
0

Günümüz koşullarında bankalar ve ürünleri olan krediler eğer olmazsa olmazlarımız içinde yer almaya başladı. Krediler ve kredi kartları da dahil olmak suretiyle bankaların sunmuş olduğu neredeyse tüm ürünlerden faydalanmaya çalışıyoruz. Banka ürünleri, doğru kullanıldığında problem teşkil etmeyecek kadar güvenlidir. Kullanmayı bildikten sonrasında, ödeme planınızı tertipli ve güzel yaptıktan sonrasında bankalar ile problem yaşamanıza olanak yoktur. Sadece belirli zamanlarda başımıza gelen gecikme durumlarında bankalar kredi notumuzu düşürerek bizlere daha ılımlı yaklaşmaya başlayabiliyor. Normal olarak bu saymış olduğumuz banka ürünlerinin kullanımımıza sunulması için de kredi notumuzun yüksek olması en baş kurallardan birisi. Bu benzer biçimde durumlarda kredi notu iyi mi yükseltilir? Kredi notu yükseltmek için neler gereklidir ve kredi notu kaç ayda yükselir benzer biçimde sorularımıza cevap arayacağız.

Kredi Notu En Azca Kaç Olmalı?

Bankaların birbirinden fazla değerlendirme kriterleri vardır. Bu kriterler de bankadan bankaya değişim izah edebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse bankaların uyguladığı faiz oranları, ürün yelpazesi ve bu ürünlerin onaylanabilmesi için lüzumlu olan bir kredi notu limiti vardır. Mesela ING Bank kredi notu düşük olana yüksek faiz, kredi notu yüksek olana da düşük faiz politikası uyguluyor. Durum bu şekilde olunca kredi notunuzun kaç olması gerektiği mevzusunda net bir şey söylemek yanlış olabilir.

 

Sadece bu durum da kredi notu düşük olan her insanın ürünlerden faydalanabileceği anlamına gelmiyor. Kredi notunuz bankalar için minimum 1200 olmalıdır. Bu limit kesinlikle kaide yada kanun değildir. Mesela bir banka kredi notu 1000 olan bir müşterisine de kredi verebilir. Sadece averaj kredi notu ise 1200’dür. Türkçeye çevirmek gerekirse bu kredi puanına “ne iyi, ne fena” şeklinde yaklaşabiliriz. Bu kredi notuna haiz kişilerden banka ilave teminatlar isteyebilir. Mesela kredi notunuz 1300’ün üstünde olursa gene banka ürünlerini kullanmakta problem ve sorun yaşamazsınız. 1500 ve daha üstündeki notlar ise bankaların gözünde oldukca kıymetli müşterilerdir. Kredi puanınızı öğrenebilmek için de Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim isminde yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Peki bu kredi notu kaç ayda yükselir? Elinizde olmayan sebeplerden dolayı kredi notunuz isteğiniz haricinde gelişerek düşmüş olabilir. Acil bir kredi ihtiyacınız olması durumunda da bu düşük kredi notu sicilinizi negatif etkilediğinden dolayı da kredinizin reddedilmesine sebep olabilir. Kredi notunun yükselebilmesi için de çeşitli yöntemler ve belirli kurallar vardır. Ilk olarak kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız ödemelerinizi düzene sokmalı, bu aşamadan sonrasında geç ödeme yapmamaya itina göstermelisiniz. Kredi kartı kullanımınız tertipli, ödemeleriniz de aynı şekilde tertipli olmalıdır. Günlük para alışverişlerinizi de bankalar üstünden yapmanız kredi notunuzu pozitif yönde yönde etkileyecektir.

Tüm bunlara dikkat ederek banka ürünü kullanımlarınızı düzene sokarsanız kredi notunuz minimum 1, en fazla 3 ay içinde eski haline dönecektir. Sadece bu durum yasal takibe girmiş olan kişiler için geçerli değildir. Yasal takibe girmiş olan bir ferdin sicilini düzeltmesi için birazcık daha çok zamana ihtiyacı vardır. Yukarıda saymış olduğumuz şekilleri listelemek gerekirse de,

  • Ödemelerin gününde ve tertipli yapılması,
  • Kredi kartının tertipli kullanılması,
  • Ödeme günlerinde asgari tutarın üstünde ödeme yapılması,
  • İmkanınız var ise mevcut borçlarınızı sıfırlamak,
  • Günlük para alışverişlerinizi banka kanallarından yapın.

Bu yöntemlerin içinden en etkilisi mevcutta bulunan borçlarınızı bir kerede kapatmak olacaktır. Eğer miktarı düşük olup da ödeme gücünüzün uygun olduğu borçlarınız var ise bu tarz şeyleri tek seferde kapatarak erken ödeme yapabilir ve notunuzu artırabilirsiniz. Bankalar erken ödemelere pozitif yönde gözle bakacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler, aklınıza takılanları altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here