Ana sayfa Bankalar Banka Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

Banka Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir?

547
0

İhtiyaçlarınız doğrultusunda bir bankadan kredi alıp ödeyememiş ya da gecikmeli olarak ödeyip düzensiz bir planda seyretmiş olabilirsiniz. Finansal anlamda yaptığınız tüm bu işlemler sizin kredi sicilinize işlemektedir. Kredi sicili ile kredi notu aynı şeymiş şeklinde kullanılsa da birbirinden değişik kavramlardır. Kredi notu; kredi borcu ya da kredi kartı borcunuzu tertipli bir halde ödediğinizde kendiliğinden oluşum gösteren bir yapıdır. Doğrusu tertipli ödeme yaptığınız vakit kredi notunuz sizin başka bir işlem yapmanıza gerek olmadan artar ya da aksi durumda azalır. Fakat kredi sicilindeki kayıtların kendiliğinden silinmesi mümkün değildir. Ek olarak ne kadar sürede düzelebileceği de sizin elinizdedir. Şimdi kredi sicili ne vakit düzelir hakkında sorulara cevap arayalım.

Kredi Sicili Sorgulama

Kredi sicilinizi kredi kullandığınız bankadan öğrenebilirsiniz fakat tüm bilgileri öğrenmek için Merkez Bankası’na dilekçe göndermelisiniz. Kredi sicili sorgulama işlemi için en doğru kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ıdır. 

 

Kredi Sicili Ne Vakit Düzelir? Iyi mi Silinir?

Bankalar 90 gün içinde kredi yada kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde sizi Merkez Bankası’na suç duyurusu eder ve banka tarafınca kara listeye alınırsınız. Kredi sicil kaydınızı Kredi Kayıt Bürosumeblağ. Ve sicilinizin silinmesi için borcunuzu ödedikten sonrasında beş yıl geçmesi gerekmektedir. Kredi sicilinizi sildirmek için bir dilekçe yazmalısınız. Merkez Bankası sicil temizleme dilekçesi örneği Merkez Bankası’nın resmi sitesinde mevcuttur.

 

Kredi Sicilimi Iyi mi Düzeltebilirim?

Kredi sicilinizin temiz kalması için ödemelerinizi tertipli olarak yapmanız gerekmektedir. Fakat tertipli olarak ödeme yapamayıp kredi sicilinizi bozduysanız, ödemenizi bitirdikten sonrasında averaj olarak 1 yıl şeklinde bir süre içinde sicilinizi yine düzeltmek sizin elinizdedir. Doğal olarak bizim söylediğimiz 1 senelik süre sizin ödemelerinize bakılırsa kısalabileceği şeklinde uzayabilir de. Borcunuzu bitirdikten sonrasında düşük limitli bir kredi kartı alıp asgari meblağ yerine aylık borcunuzun hepsini ödemeye itina gösterin. Minimum rakamlarda ve kısa vadeli kredi çekerek aksatma olmadan vadesinde ödeyin. Bu şekilde hareket ettiğiniz takdirde kredi sicilinizin vakit içinde düzelmesi mümkündür. Banka sicil temizleme zor olsa gerek fakat gördüğünüz suretiyle olanaksız değildir. Bu süreçleri atlatıp kredi sicilinizi temizledikten sonrasında istediğiniz miktar kredi kullanmanız mümkün hale gelecektir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here