Ana sayfa Bankalar Banka Kredisi Devir Edilebilir Mi?

Banka Kredisi Devir Edilebilir Mi?

665
0

Günümüzde konuttaşıt şeklinde alımlarda bulunabilmek için insanların uzun solukta ödemeyle kredialması fazlaca olağan bir durum haline gelmiştir. Eğer alınan ev yada taşıtın satışı yapılmak isteniyor ve üstünde krediden dolayı ipotek var ise akla gelen kredi borcunun devredilmesi mümkün mü sorusu olacaktır. Bu şekilde durumlar karşısında bankalar kredi borcu devretme işlemi hayata geçirmeye soğuk bakmaktadır. Sadece bu problemin değişik çözümleri de olabilir. Direk olarak borcunuzu başkasına devir etmek şeklinde bir seçeneğiniz banka tarafında mümkün olmasa da, çeşitli yöntemler ile buna benzer işlemler yapabilirsiniz. Banka Kredisi Devir İşlemleri iyi mi olur? Banka Kredisi Devrolur mu?

Banka Kredisi Devredilebilir Mi?

Banka kredinizi direkt olarak başkasına devretmeye pek yanaşmamaktadır. Sadece kredi almış olduğunuz banka haricinde başka bir bankadan borç kapatma kredisi alarak mevcut ev yada taşıt kredi borcunuzu kapatabilir ve mevcut ipoteği kaldırıp satışı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece satıştan gelen finans ile almış olduğunuz kredi borcunu kapatabilirsiniz. Başka bankadan çekmiş olduğunuz borç kapatma kredisi öteki anlamıyla bankadan bankaya borç transferi işlemidir. Borç kapatma kredisi çekeceğiniz bankanın bu transferi kabul etmesi için kredi notunuzun yüksekolması gerekmektedir. Borç transferinin negatif yönü ise faizi yükseltmek ve borcu yüzde 20 – 25 oranında arttırmaktır.

 

Bir Öteki Kredi Borç Geçirme İşlemi

Kredi borcunu devralmak isteyen şahıs aynı bankaya gidip standart gereksinim kredisi başvurusunda bulunur. Sizin kredi borcunuzu üstleneceğini belirtir. Daha yüksek faiz ve harcamalar ile almış olduğu kredi ile borcu devralmak isteyen şahıs de borcu kapatabilir. Gördüğünüz suretiyle bu tam bir devir işlemi değildir, borca fazladan faiz ve harcama eklenmiş olur, bu durumu da devralmak isteyen şahıs kabul etmiş olur. Doğal olarak bu işlem için kredi borcunu devralmak isteyen kişinin ödeme gücü, kredi notu araştırılır.

Eğer başkası adına kredi çektiyseniz, sadece o şahıs size kredi borcunu ödemiyorsa, bu sebepten borcu devretmek istiyorsanız, o kişinin iş birliği olmadan bu geçirme işlemini yapmanız mümkün değildir. Bu şeklinde durumlarda iki tarafında rızası olması isteneceğinden dolayı bankanız tek taraflı bir talep ile işleminizi gerçekleştirmeyecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here