Ana sayfa Bankalar Bankalardan Satılık Araçları Nereden ve Nasıl İnceleyebilirim?

Bankalardan Satılık Araçları Nereden ve Nasıl İnceleyebilirim?

557
0

Bilinmiş olduğu suretiyle bankalar, kredi borçluları sebebiyle üstünde rehin bulunan araçları satışa çıkarırlar. Herhangi bir sebeple kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin araçlarına banka tarafınca tamamen yasal olarak el konur. Sonrasında satışa çıkarılan bu araçlar üstünden banka kredi alacaklarını eğitim eder.

Banka hacizli vasıta satışı webin gelişmesi ve hayatımızın mühim bir parçası olmasıyla beraber daha da yaygınlaştı. Artık web yardımıyla, hayatımızdaki birçok şey şeklinde bankalar tarafınca satılan hacizli araçları bulmak da satın almak da oldukca kolaylaşmıştır. Bu araçlar bazen teklif yöntemiyle satışa çıkarılsa da, çoğu zaman yaygın uygulama online olarak ihale yapılması şeklindedir.

Maliyeden hacizli satılık araçlar ile ilgili uygulamalardan değişik olarak bankalar:

 • Devlet ihale yönetmeliğine doğal olarak olmadıklarından satışa sunulmuş olan araçları satıp satmamakta yada dilediği bedelle, dilediği kişiye satmakta serbesttir.
 • Teklif vermeden ilkin ne olursa olsun ilgili bankanın satış ön koşullarını okumalısınız.

İhalelere Kimler Katılabilir?

Bu ihalelere hem tüzel hem de gerçek kişiler katılabilirler.

Bankalardan Satılık 2. El Araçlar Iyi mi Alınır? Iyi mi Teklif Verilir?

Arama işleminin yanı sıra satın alma işlemini de oldukca kolay bir halde yapabilirsiniz. Her bankanın sistemi farklılık gösterse de genel prosedür tüm bankalar nezdinde benzer şekilde işlemektedir. Bir çok bankada tüm teklif ve satış işlemlerini online sistem üstünden yapabilirsiniz fakat öncesinde şahsen bankaya gidip bazı işlemleri karşı karşıya gerçekleştirmek zorundasınız.

Teklif vermeden ilkin:

 • Teklif vereceğiniz aracın satış ihalesini gerçekleştiren bankanın size en yakın şubesine gidip, vasıta satış şartnamesinin her sayfasının tarafınızdan imzalanması ve aracın muhammen bedelinin %5’i oranındagüvence yatırmanız gerekir. Bazı bankalarda bu oran %6 olarak belirlenmektedir.
 • Satış şartnamelerini birçok banka, internet sayfasında bulundurmaktadır, imzalamadan ilkin göz gezdirebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonrasında:

 • Banka tarafınca tarafınıza verilecek gizyazı ile online sisteme girip araçları inceleyebilirsiniz.
 • Araçlara ilişkin marka, model, yıl, kilometre, plaka, motor hacmi, beygir gücü, yakıt türü dahil olmak suretiyle tüm bilgiler sistemde bulunmaktadır. Hatta buna ek olarak birçok bankanın sisteminde ruhsat fotokopisi taranmış bir halde sistemde yer alır.
 • Tüm incelemelerinizi yaptıktan sonrasında online sistem üstünden teklifinizi verip, ihalenin sonlanmasını beklemelisiniz.
 • İhale için kalan süre, son teklif ve öteki tüm bilgiler online sistemde her insana açık bir halde görülmektedir.

İhale sonlandığında:

 • Teklifinizin en yüksek teklif olması durumunda banka ile iletişime geçip satış ve teslim alma işlemlerini fiziken gerçekleştirebilirsiniz.
 • Aracın bulunmuş olduğu teslim alma noktası da size bildirilecektir.
 • Bazı bankanın ihale sistemlerinde teslimat noktasına ilişkin bilgiler de yer verilmiştir.

Müracaat Esnasında Hangi Belgeler İstenir?

Talep edilen belgeler bankadan bankaya değişim gösterebilmekle beraber:

 • Genel olarak ihtiyacınız olacak temel belgeler nüfuz cüzdanı fotokopisi ve yatırdığınız teminata dair makbuzdur.
 • Tüzel kişilikler için şartname ve öteki belgeleri imzalayan kişinin şirket adına imza atmaya yetkili bulunduğunu gösteren imza sirküleri, tecim sicil gazetesi fotokopisi şeklinde belgeler de müracaat esnasında istenecektir.

Sistem Güvenli mi?

Araca ilişkin marka, yıl, model, kilometre şeklinde tüm bilgiler sistemde mevcuttur. Bunun yanı sıra bankaların sistemlerinden ilgili aracın ekspertiz raporlarını inceleyebilirsiniz. Verilen plaka numarasından aracın tramer sorgusunu da gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece yine hatırlatmakta yarar var:

 • Bankalar satış şartnamelerinde ve sitelerinde, sitedeki paylaşımların yalnız data amaçlı bulunduğunu ve aracın ayıplı, hasarlı ya da belirtilenden değişik olduğu durumlarda mesuliyet kabul etmediklerini belirtmektedirler.

Vasıta Alımında Kredi Kullanılabilir mi?

Birçok banka hacizli vasıta satışlarında düzgüsel banka kredisi prosedürünü uygulamaktadır.

Bu prosedür gereği:

 • Geliriniz,
 • Kredi notunuz,
 • Şirket adına başvuruyorsanız şirketinizin kar-zarar durumu şeklinde birçok kriter,
 • Her kredi başvurusunda olduğu şeklinde göz önünde bulundurulacaktır.
 • Bu işlemler ve denetlemeler sonucunda aynen gerekseme kredisi alındığında olduğu şeklinde kredi başvurunuza pozitif ya da negatif yanıt alabilirsiniz.
 • Hacizli vasıta satışının söz mevzusu olması, banka tarafınca ek olarak bir kriter olarak değerlendirilmemektedir.

Güvence İadesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Birden fazla müşterinin teklif verdiği durumlarda, düşük kalan teklif sahiplerine güvence iadesi yapılır. İade olan öteki istisnai durumlar için bankaların şartnamelerini okumanızda yarar vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here