Ana sayfa Bankalar Bankamatik Kartıyla İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Bankamatik Kartıyla İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

729
0

Kredi kartı kullanmayan ya da taksit ve asgari ödeme takipleri ile uğraşmak istemeyenler bankamatik kartıyla internetten alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bilhassa her ihtiyacını peşin olarak karşılamayı seven tüketiciler daha oldukca banka kartıyla alışveriş yapmaktadır. Bu aşamada tüketicilerin merak etmiş olduğu iki ana mevzu vardır. Birincisi bankamatik kartıyla internetten alışveriş yapmak güvenli midir? İkincisi ise bankamatik kartıyla internetten alışveriş iyi mi yapılır?

 

3D Secure entegrasyonuna haiz e-ticaret sitelerinden alışveriş yaptığınızda bu işlemin tamamen güvenli bir halde gerçekleştiğinden güvenilir olabilirsiniz. Şu sebeple kredi kartıyla da ödemede bir seçenek olarak sunulan 3D Secure, ödeme esnasında ya da öncesinde size hususi üretilen gizyazı ile güvenli bir halde ödemenizi tamamlamanızı sağlamaktadır.

Devletimizde nerede ise her banka ve bir çok e-ticaret sitesi bu sistemi desteklemektedir. Hatta bazı online alışveriş platformlarında 3D ödeme sistemi tüketiciye, opsiyonel olarak değil mecburi olarak sunulmaktadır.

Bunun için bir tek 3D Secureentegrasyonuna haiz web sitelerinden alışveriş yapmanız ve cep telefon numaranızın bankanızda kayıtlı olması yeterlidir. Şu sebeple 3D Secure şifresi, müşterinin bankada kayıtlı olan cep telefon numarasına gönderilmektedir.

İnternetten bankamatik kartıyla alışveriş yapmak için söz mevzusu e-ticaret sitesinin MastercadSecureCode ya da Verifiedby Visa logosunu taşıması gerekmektedir. Sadece bu logoların yer almış olduğu web sitelerinden banka kartınız ile satın alma işlemi yapabilirsiniz. Ödemeyi gerçekleştirirken yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • MastercadSecureCode yada Verifiedby Visa logosunu taşıyan, 3D ödeme sistemiyle çalışan bir e-ticaret sitesinden satın alınmak istenen ürün seçilir ve ödeme tuşuna basılır.
  • İlgili ekrana yönlendirildiğinizde e-ticaret sitesinin sunmuş olduğu ödeme seçeneklerinden “Banka kartı” ya da “Banka kartı ile öde” butonlarından hangisi mevcut ise ona tıklanır.
  • Yeni gelen ekranda banka kartınızın numarası istenecektir. Kartın üstünde bulunan 16 haneli dizili sayıları istenilen bölüme giriniz. İlaveten son kullanma zamanı ve güvenlik kodu da istenebilir. Bu detayları de girdikten sonrasında “Gönder” butonuna tıklanır.
  • Sistem kart bilgilerinizi denetim ettikten sonrasında sizi 3D Secure ödeme sayfasına yönlendirir. Burada belirtilen cep telefonu numaranıza, tek kullanımlık alışveriş şifresi gönderilir.

SMS olarak aldığınız şifreyi ekranda belirtilen süre içinde ilgili alana girerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Bankamatik kartıyla internetten alışveriş yaparken karşılaşabileceğiniz problemler; hesabınızda kafi tutarın bulunmaması sonunda ödemenin gerçekleşmemesi ya da 3D Secure şifresinin gelmemesidir. Banka kartıyla tek çekim şeklinde ödeme yapabilmeniz için hesabınızda kafi meblağının bulunması şarttır.

3D Secure şifresinin gelmemesi durumunda ise bankanızın satın alan hizmetleriyle iletişime geçerek, bu probleminin giderilmesini talep edebilirsiniz. İşleminizin güvenli bir halde tamamlanabilmesi için yukarıda sıralanan maddeleri takip ederek alışverişinizi gerçekleştirmeniz önerilir…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here