Ana sayfa Bankalar Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası 2019

Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası 2019

619
0

Bireysel emeklilik iptali telefon numarası 2019, BES iptali, BES iptal etme telefon numarasıve bireysel emeklilik sistemi iptal etmek ile alakalı tüm bilgiler yazımızın devamında yer ediniyor. Bireysel Emeklilik Sistem, bazı bankalar tarafınca maaş müşterilerine mecburi kılınmıştır. Devlet yardımı ile birlikte emeklilik süreci için yatırım yapmanızı elde eden bir sistemdir. Sadece bazı durumlarda bu sistem de can bunaltıcı bir hal alabiliyor. Eğer siz de haberiniz olmadan otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil olduysanız, yazımızı okuyarak tüm bankalardaki bireysel emeklilik sistemi iptal edip paranızı geri alabilirsiniz. Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası nedir?

Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası 2019

2019 senesinde bireysel emeklilik iptali telefon numaraları bireysel emeklilik sistemine dahil olunan bankadan bankaya bakılırsa değişmektedir. 2017 senesinde başlatılan devlet destekli mecburi bireysel emeklilik sistemi 12 milyondan fazla kamuda çalışan 45 yaşın altındaki 4a ve 4c’liyi kapsam içine almıştır. Bilhassa ödenen tutara ek verilen devlet yardımı ile ilgi gören mecburi bireysel emeklilik sistemi, çalışanların maaşından %3’lük kesintilerle düzgüsel emekliliğe ek ilerleyen yaşantılarında kamu çalışanlarına ikinci maaş hakkı elde etmeyi öngörüyordu. Fakat aradan geçen zamanda bu kapsama giren kamu çalışanlarının %60’ı mecburi bireysel emeklilik sisteminden ayrılmış ve yatırmış oldukları paraları devlet desteğinden yararlanmadan çekmişlerdir. Bu sebeple bankalara ilişkin otomatik BES iptali telefon numarası oldukça merak edilmektedir.

 

Bireysel Emeklilik Devlet Desteği Ne Kadardır?

İster mecburi bireysel emeklilik sistemine dahil olunsun isterseniz de dışarıdan ödeme yapılarak bankalara ilişkin bireysel emeklilik sistemleri tercih edilsin her iki durumda da devlet tarafınca %25’lik devlet desteği sağlanarak bireysel emeklilik sistemleri teşvik edilmektedir. Devlet bu kapsamda;

 • Emeklilerin ilerleyen yaşlarda ek gelir elde etmelerini
 • Yaşlandıklarında gereksinimlerini daha iyi karşılayabilmelerini
 • Çalışırken sağladıkları standartları emekliyken de sağlayabilmeleri

İçin bireylerin yapacakları birikimleri hem teşvik olarak desteklemekte hem de kişilerin birikimlerini ister devlet bankaları ister hususi bankalarda olsun devlet güvencesine almaktadır. Devletin de sunmuş olduğu birikim destekleri ile birlikte kazancınızın yüksek olacağını söylemek de yanlış olmayacaktır.

Bireysel emeklilikte devlet desteğinden yararlanılabilen üst meblağ limiti 2019 senesinde belli olmamakla beraber 2018 senesinde bir kimsenin yararlanabileceği en üst BES katkı oranı 6.088,5 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarda devlet desteğinden yararlanmak için aylık minimum 2029,5 TL BES ödemesi yapmak gerekmektedir.

Mecburi BES’te Devlet Katkısından Yararlanabilmek İçin Sistemde Ne Kadar Kalınmalıdır?

Bireysel emeklilik iptali para iadesi eğer sistemde 3 yıldan azca kalınmış ise devlet katkısından yararlanmadan yatırılan paranın iade edilmesi şeklinde olmaktadır. Bu durumda mecburi BES’te çalışandan kesilen miktarın maaş hesabına iade edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

İster mecburi BES’te ister belli bir ücret yatırılarak dahil olunan emeklilik sisteminde olsun devlet desteğinden yararlanmak için minimum geçmesi ihtiyaç duyulan süre 36 ay olarak belirlenmiştir. %25’lik Devlet katkısından;

 

 • 36 ay ile 60 Ay içinde değişen sürelerde sistemde kalanlar verilmiş devlet desteğinin %15’inden
 • 60 ay ile 120 ay içinde bireysel emeklilik sisteminde kalanlar devlet desteğinin %35’inden
 • 10 yıldan fazla bireysel emeklilik sisteminde kalıp emekliliği hak etmeyenler verilmiş devlet desteğinin %60’ından
 • 10 yıldan fazla kalmış olarak emekliliği hak edenler ise hesaba yatan devlet desteğinin tamamından

Yararlanıp bireysel emeklilik sistemine devlet tarafınca yatırılan devlet teşviklerine haiz olmaktadır.

Mecburi Bireysel Emeklilik İptali İçin Bankaya Gitmek Gerekir Mi?

Katıldığınız bireysel emeklilik sisteminin iptal edilip sizden çekilmiş paraların geri iadesini istiyorsanız mecburi BES hesabınızın bulunmuş olduğu bankaya ilişkin herhangi bir şubeye giderek bireysel emeklilikten çıkma talebi iletebilir ve paranızın iadesinin banka hesabınıza yapılmasını isteyebilirsiniz.

Fakat bir çok banka, müşterilerinin mecburi BES sisteminden çıkma talebinde bulunmasını göz önüne alarak belirlediği BES yazışma numarası ve satın alan hizmetlerinden sunmuş olduğu hizmetler ile bireysel emeklilik iptali işlemlerinizi süratli bir halde yapmanıza destek olmakta ve maaşınızdan kesilerek bireysel emeklilikte biriken tutarları hesabınıza aktarmaktadırlar. Gene de işlemlerinizi telefon ile halledemiyorsanız bankaların ilgili şubelerine başvurabilirsiniz.

 

Mecburi BES İptal Etme Telefon Numaraları Nedir?

Mecburi BES’e dahil edilen kişilerin yarısından fazlası kendi istekleriyle bu sistemden ayrılmışlardır. Bu sebeple bu işlemin süratli gerçekleşmesi hem banka hem de satın alan açısından ehemmiyet arz etmektedir. Bazı devlet bankalara ilişkin bireysel emeklilik iptali telefon numarası;

 • Ziraat Bankası BES iptali için 0850 222 97 00’ı arayarak bireysel emekliliğinizi iptal edebilir,
 • Halk Bankası BES iptali için 0850 222 0 400’ü arayabilir ve sistemden çıkma talebini iletebilirsiniz,
 • Vakıfbank bireysel emeklilik iptali için 444 92 37 numaralı Vakıf emeklilik sisteminden çıkma talebinizi iletebilirsiniz.

Hususi bankalarda bireysel emeklilik sisteminin bir parçasını oluşturmaktadır. İster mecburi olsun isterse isteğe bağlı hususi bankalarda bulunan bireysel emeklilik hesabını kapatmak ve bireysel emekliliğinizi iptal etmek için gereksinim duyacağınız telefon numaraları;

 • Güvence Bankası BES iptali için 444 0 336 numaralı Güvence Emeklilik işlem merkezini arayabilir,
 • Akbank Avivasa BES iptali için 444 25 25 numaralı yazışma merkezine ulaşabilir,
 • İNG Bank BES iptali için 444 1 666 numaralı İNG emeklilik satın alan hizmetlerini arayabilir,
 • Yapı Kredi BES iptali için 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi satın alan temsilcileriyle iletişime geçebilir,
 • Denizbank BES iptali için 0850 222 0 800 numaralı Denizbank satın alan hizmetlerinde iptal işleminizi gerçekleştirebilir,
 • İş Bankası Anadolu Yaşam Emeklilik BES iptali için 0850 724 55 00 numaralı bireysel emeklilik işlemleri bölümüyle irtibata geçebilir,
 • QNB Finansbank bireysel emeklilik telefonuna 0850 222 0 900 numaralı hattan ulaşabilir,
 • Türkiye Finans BES iptalini 0850 222 22 44 numaralı satın alan hizmetlerinden gerçekleştirerek

Yukarıda vermiş olduğumuz bankalar ve Bireysel Emeklilik İptali Telefon Numarası yardımıyla kısa sürede dahil olduğunuz sistemden ayrılabilirsiniz. Hem de BES para iadesi talebinde de bulunabilirsiniz. Gene işlemlerinizde banka şubelerini de tercih edebilirsiniz. Sizde BES sisteminden kolayca çıkış yapabilir ve yatırmış olduğunuz paraları kısa süreler içinde toplu olarak çekebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here