Ana sayfa İhtiyaç kredileri Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bireysel İhtiyaç Kredisi Nedir?

716
0

Bankalardan kredi kullanacak olan kişilerin şüphesiz en oldukça müracaat yapmış olup tercih etmiş olduğu kredi türlerinin başlangıcında İhtiyaç Kredisi gelir. Bireysel gerekseme Kredisi, neredeyse her ihtiyacımız için kolaylıkla müracaat yapabileceğimiz bir kredi türü olduğundan müşteriler tarafınca sıkça tercih edilir. Peki İhtiyaç Kredisi nedir? İhtiyaç Kredisi kullanma şartları nedir?

Bireysel İhtiyaç Kredisi

Genel ve yüzeysel olarak kredileri ayıracak olursak, Ticari ve Bireysel olarak ikiye ayırabiliriz. Bireysel olarak da gerekseme kredisini düşünebilirsiniz. İhtiyaç Kredisi de kendi içinde; eğitim, sıhhat, eşya, düğün şeklinde kredi çeşitlerine bölünebiliyor. Bu kredi çeşitleri bankaların sunmuş oldukları kampanyalara nazaran değişim izah edebilir. Bankalar belirli dönemlerde, mesela eğitim sürecinin başlangıcında eğitim kredisi kampanyası başlatabilir ve bunu oldukça düşük faizler ile verebilir. İhtiyaç Kredisinin genel mantık ve yapısı da budur.

Bireysel İhtiyaç Kredisi, banka müşterilerinin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği şekilde düzenlenen kredi çeşitlerinden biridir.

Kredi kullanabilmeniz için, bankanızın sizden istediği bazı şartlar vardır. (kredi notu, sicil) Bu şartları sağladığınız vakit kredi kullanmanıza engel olacak hiçbir durum yoktur ve bir oldukça kanal üstünden gerekseme kredisine müracaat yapabilirsiniz.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanma Şartları

Bankaların ve BDDK‘nın belirlediği temel şartların haricinde, elbet banka ürünlerini kullanabilmeniz için 18 yaşından büyük, reşit olmanız gerekiyor. Bazı durumlarda ise bankalar 70 yaşın üstündeki bireylere de kredi vermekten kaçınır ve daha çekimser davranır. Bu durum da bankadan bankaya değişiklik izah edebilir.

Her kredide olduğu şeklinde, Bireysel İhtiyaç Kredisinde de belirli bir kredi notunuzun olması ve bankalara yaptığınız ödemelerinizin de tertipli olması gerekir. Kredi notunuzun yüksek olması da ödemelerinizin tertipli bulunduğunu gösterecektir. Kredi Notu hakkında data sahibi değilseniz Kredi Notu Nedir? isminde makalemizi okuyabilir, Kredi Notu bölümlerimize göz gezdirebilirsiniz.

 

Bireysel İhtiyaç Kredisi

Genel anlamda tüm bankalarkredi notu yüksek olan tüm müşterilerine ek bazı şartlar ile birlikte oldukça kısa sürede onay veriyor. Süratli para ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilmek için de kredi notu hususuna oldukça dikkat etmeli ve skorunuzu yüksek tutmak için lüzumlu adımları uygulamalısınız.

Kredi skorunuz ne kadar önemliyse, aylık ödeme gücünüzü gösterecek olan gelir belgeniz ve sigortalı bir işte çalışıyor olmanız da bir o denli mühim. Heralde bu durumun üstünden de belirli bir süre geçmiş olması gerekiyor. Bankaların gözünde ödeme gücünüz bulunduğunu kanıtlayabilmek için minimum 4-5 ay sigortalı gözükmeniz gerekiyor. Eğer sigortalı bir işte çalışmıyor ve tertipli bir geliriniz yoksa web kanalı ile yapacağınız başvurular sistem tarafınca otomatikman reddedilir.

Bu ve benzer durumları karşılıyor olmanız, kredinizin onaylanmasında büyük rol oynayacaktır. Sadece şunu belirtmen istiyoruz ki, tüm bu şartları karşılıyor olmanız kredinizin kati olarak onaylanacağı anlamına gelmiyorBankalar son dönemlerde oldukça değişik araştırma politikaları ile karşımıza çıkabiliyor. Bununla birlikte devletin çıkarmış olduğu son yasaya görede aylık ödeme gücünüz izin vermiyorsa krediniz gene otomatikman red görüyor.

Bireysel İhtiyaç Kredisi hakkında detayları okuğunuz için teşekkür ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here