Ana sayfa Borsa Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

567
0

Bitcoin’in oldukça popüler ve bir o denli da informasyon kalabalığının yoğun olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bitcoin hakkında bir sürü yalan yanlış informasyon web ortamında gezdiği için yatırımcılar tarafınca da oldukça riskli bir durum oluşturmakta. Bu yanlış bilgiler ışığında yatırımcılar yanlış yönlenebilir ve riskli yatırım hamleleri yapabilir. Peki bu bitcoin nedir? Bitcoin yatırımı nedir? Hep birlikte inceleyelim.

Peki bu bitcoin nedir?

Bitcoin eşten eşe şekilde çalışan, merkezi olmayan bir sistem üstünde oluşturulmuş, kayıtları blok zinciri (block chain) üstünde tutulan, şifreli bir para birimidir. Merkezi bir para birimi olmaması, belirli bir merkezi olmaması, oldukça kuvvetli şifreleme sistemleri ile şifrelenmesi, web ortamında her insanın erişebilir olması ve dışarıdan da herhangi bir müdahale kabul etmediği için de son aşama güvenli bir para birimi olması en büyük özelliklerinden. Ilk olarak net bir halde söyleyebiliriz ki, Bitcoin son aşama güvenli bir para birimi. Sadece yapacağınız yatırımlar bu para birimini oldukça tehlikeli hale getirebilir. Mesela dolar aldınız ve dolar tam tersi şekilde düşüşe geçti. Bitcoin’de de bu benzer biçimde durumlar mümkündür. Bitcoin meselesini tam olarak kavramadan bu yatırım aracını kullanmanız mantıklı olmaz.

 

Bitcoin ne vakit ortaya çıktı?

Bitcoin 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto takma isminde web kullanıcısı tarafınca uzun bir bildiri metni ile tüm kullanıcılara arz edilmiştir. Takibinde ise derhal popüler olmayı başarmış, web aleminde webmasterlar tarafınca sıkça kullanılan bir para birimi haline gelmiştir. Satoshi Nakamoto isminde web kullanıcısının ise kim olduğu hemen hemen ortaya çıkmamıştır.

Bitcoin terimi hemen hemen deneysel ve devrimsel bir kavramdır. Bitcoin yatırımı şuan popüler olmasının yanı sıra, gelecekte de bizimle olacak benzer biçimde duruyor. Bitcoin yalnızca bir yatırım aracı değil, bundan ilkin de kullanıldığı benzer biçimde sanal bir para birimidir. Yatırım mevzusunda popüler olmadan da web kullanıcıları tarafınca yaygın bir halde kullanılan bir ödeme aracıydı ve o zamanlarda da son aşama güvenliydi. Hatta kullananların büyük bir kısmı bitcoin ile ödeme yöntemini daha sık tercih ediyor, kart bilgilerini güvenmediği siteler ile paylaşmak zorunda kalmıyordu. Bitcoin nedir mevzusundaki bilgilerimiz bu kadar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here