Ana sayfa Borsa Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

637
0

Borsa ve borsa’dan para kazanmak her insanın hayalidir. Peki borsa nedir? Borsa hakkında tüm detayları kısa ve en net şekilde vermeye çalıştığımız makalemizde tüm detay ve detaylara ulaşabilirsiniz. Hep birlikte bakalım, özetlemek gerekirse borsa nedir?

Borsa Nedir?

Borsa, aracılar vesilesi ile alıcı ve satıcının buluşturulması olarak tanımlanabilir. Taraflar içinde hisse senedi, tahvil, bono şeklinde yatırım araçlarının, taraflar hiçbir şekilde karşı karşıya gelmeden, belirli kurallar dahilinde el değiştirmesi anlama gelir. Borsadaki tüm fiyatlar arz ve talep unsuru göz önünde bulundurularak değişim izah edebilir. Günümüzde gelişen vakalar ve güncel durumlar borsanın şekillenmesinde rol oynar. Halk içinde “borsa fırladı, borsa düştü.” tabirleri ile anlatılır.

Borsa piyasasında alım ve satım işlemleri arz-talep üstünden şekillenir ve gerçekleştirilir. Bu işlemlerin tümüne örnek vermemiz gerekirse borsa nedir, oldukça daha iyi anlamış olacak ve borsa piyasasında arz ve talep ilişkisi iyi mi şekillenir daha iyi öğreneceksiniz.

Hisse emirleri iyi mi çalışır? Borsada Al – Sat işlemleri (Örnekleme)

Mesela; A Hissesi‘ni satın almak istediniz. Bu durumun karşısında A Hissesi‘ni satmak isteyenbiri olmalı ki, yapmak istediğiniz işlem netice bulabilsin. Sizin alım emirleriniz, başkalarının da satış emirleri belirli elektronik ortamlarda toplanır. (Jargona gore: Tahta yada Ekran) Alım emirlerine; Talep Emri, Satış isteklerine ise Arz Emri denir. Bu emirler ise yalnız birbirlerini karşıladıkları vakit (arz-talep) gerçekleşebilir. Kısacası, sizin satın almak istediğiniz seviyede satış yapmak isteyen başka biri var ise, alım-satım işlemi gerçekleşmiş olur.

Başka bir halde örnek verirsek; siz borsa piyasasında X Hissesi‘ni 50 TL’den sat yada 60 TL’den al şeklinde emirler verebilirsiniz. Sizin bu X Hissesi‘ni 50 TL’den sat emriniz, bir başkasının 60 TL’den alemri ile karşı karşıya vardığında, sizin satışınız karşı tarafın da alım işlemi gerçekleşmiş olur.  Eğer satış emirlerinize karşılık, al emirleriniz azca ise al emirleriniz kadar satış gerçekleşir, ötekiler ise beklemeye girer. Doğrusu 25 sat emrinize karşılık, 20 al emriniz var ise 5 sat emri de beklemeye girer. Bu durumda ya emrinizi iptal edersiniz ya da beklersiniz söylendiği suretiyle beklemeye devam edersiniz.

Borsa piyasalarının özetlemek gerekirse açıklanmış hali budur. Borsadan korkmanıza gerek yok. Eğer borsadan para kazanmak yada borsa piyasalarını yakından izlemek istiyorsanız Borsa bölümlerimize göz atabilir, öteki makalelerimizden de yardım alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here