Ana sayfa Bankalar Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

771
0

Boşanan hanım babasından maaş alabilir mi, boşanan hanım babasının maaşını iyi mi alır, kadının boşanmasından sonrasında babasının maaşına ne oluyor benzer biçimde bilgilere yazımızın devamında yer vereceğiz. Evliliklerden sonrasında hanımefendiler maddi ve tinsel olarak zor duruma düşmemesi için devlet tarafınca bir ekip önlemler alınmıştır. Bu önlemler içinde hanımefendiler maaş bağlanması, çeşitli yardımlarda bulunulması, eşinden nafaka sağlanması ve emekli olan babasının maaşının bir bölümünü alması benzer biçimde yasal haklarla hanımefendilerin boşandıktan sonraki hayatları güvence altına alınmıştır. Bunun için boşanmış hanımefendilerin bir ekip kuralları yerine getirmesi gerekir. Peki bu şartlar nedir? Boşanan Hanım Babasından Maaş Alabilir Mi? Bu şartlar şunlardır: 

Boşanan Hanım Babasından Maaş Alabilir Mi?

Eşinden boşanan hanım babasından maaş alabilir mi? Evet; alabilir. Eşinden boşanan hanım babasının maaşını alabilir. Baba eğer hayatta ise hanım babasının maaşının bir kısmını alabilir. Baba eğer ölmüş ise hanım başka bir kurumdan emekli değilse, herhangi biri ile eşinden boşandıktan sonrasında evlenmemiş olursa, sigortalı bir kurumda çalışmıyorsa ve boşandığı eşi ile aynı evde yaşamıyorsa eşinden boşanan hanım babasından maaş alabilir. 

 

Hangi Durumlarda Bayanların Babasından Almış olduğu Maaş Kesilir?

Babasının maaşından gerçek sahibi olan hanımefendilerin bu haklarını kaybetmemek için bir ekip kurallara uyması gerekir. Bu anlamda hanımefendilerin uyması ihtiyaç duyulan ilk kaide boşandıkları eşleri ile aynı evde kesinlikle yaşamamaları gerektiğidir. Bu durumun aksi yaşanırsa ve şahıs boşandığı eşi ile aynı evde yaşayıp babasının maaşından da gelir alıyorsa bu durumda şahıs kabahat işlemiş olur ve hem almış olduğu maaşları geri ödemek zorunda bırakılır hemde hapis cezası ile cezalandırılır. Sadece şahıs evlenmeden başkası ile bir evde yaşıyorsa bu durum yaşanmaz. Bunun haricinde boşanmış hanım bir sigortalı işe girdiğinde babasından almış olduğu maaş kesilir. 

Boşanmış Hanım Babasının Maaşını Iyi mi Alır?

Ekonomik açıdan sorun yaşamak istemeyen hanımefendilere sunulan haklar içinde babadan maaş alma hakkı vardır. Boşanmış hanım babasının maaşını almak için babası ölmüş ise bu durumu Toplumsal Sigortalar Kurumu’na bildirdikten sonrasında maaş almaya adım atar. Eğer kadının babası ölmemişse hanım boşandığını Toplumsal Sigortalar Kurumuna bildirip maaş başvurusunda bulunur. Lüzumlu araştırmalardan sonrasında hanıma maaş bağlanır. Sadece kocasından her boşanmış hanım maaş alabilir mi Hayır. Şu sebeple kadının babasından maaş alabilmesi için babanın SGK’dan yada Bağ-kur’dan emekli olması gerekir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here