Ana sayfa Bankalar DASK Nedir?

DASK Nedir?

641
0

DASKOrganik Afet Sigortaları Kurumu‘nun kısaltılmış halidir. Bu müessese kâr amacı gütmeyen, sigorta yönetmeliğine uygun bir halde işler yürüten, 7 kişilik bir kurul tarafınca sürdürülen ve Gömü Müsteşarlığı tarafınca denetlenen bir kurumdur. Peki DASK Nedir? DASK’ın genel amacı nedir?

DASK Nedir?

DASK, vatanımızda ilk kez 17 Ağustos 1999 depreminde gündeme gelmiş ve günümüze kadar sürmüştür. O günden bu yana Mecburi Zelzele Sigortası adı altında yer alır ve evlere DASK olmadan elektrik su dahil bağlatamazsınız. Ülkemizin geçmişine ve jeolojik özelliklerine bakıldığında da naturel afetlerin çoğunlukla meydana geldiği görülmektedir. Son 60 yıldameydana gelen naturel afetlerin ortaya çıkardığı yapısal hasarlar istatik haline getirildiğinde bu tür durumların yarısından fazlasının depremler sonucunda meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Zelzele sigortasının önemi de bu istatistikler sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kendi ihtiyacınıza nazaran belirleyebileceğiniz DASK (Mecburi Zelzele Sigortası) ile devletin tüm olanak ve bütçeleri dahilinde gelecekte başımıza gelebilecek olan naturel afet kaynaklı yapısal hasarları büyük oranda anında direkt olarak telafi edebilirsiniz.

DASK’ın Amacı Nedir?

Bahsettiğimiz suretiyle, ülkemiz zelzele bölgesinde yer verilmiştir ve meydana getirilen araştırmalara nazaran yapıların görmüş olduğu hasarların %50’den fazla bir oranda zelzele kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple DASK sigortası mecburi kılınmıştır.

DASK’ın amaçlarını şu şekilde sıralayalım;

  1. Tüm konutları depreme karşı güvence altında tutmak,
  2. Mali hasarların yükünü paylaşmak,
  3. Devletin, zelzele sebebiyle meydana gelen giderlerini azaltmak ve gelecekte oluşabilecek hasarlar için fon oluşturmak.
  4. Devletimizde sıhhatli yapılaşmaya katkı sağlamak.
  5. Cemiyet genelinde, sigorta bilincinin gelişmesine katkı sağlamak.

DASK’ın Amacı Nedir?

Ülkemiz zelzele bölgesinde yer verilmiştir ve bu hepimiz tarafınca malum bir gerçektir. Güncel olarak tüm zelzele haritalarını incelediğimizde ülkemizin %90’lık bir kısmı tehlikeli sayılabilecek zelzele bölgelerinden oluşmakta ve bu %90’lık kısımın %80‘i de yerleşim bölgelerinden oluşmaktadır. Bu biçim durumlar göz önünde bulundurulduğunda Mecburi Zelzele Sigortası yalnız bir sigorta değil, sıhhatli ve güvenli bir yaşam sürebilmemiz ve bunu devam ettirebilmemiz için yaşamsal bir faaliyettir.

DASK Sigortalarında poliçe bedeli sabittir ve farklılık göstermez. Bu sebeple çeşitli işlemler yapmanıza gerek kalmadan direkt olarak poliçe yaptırabilir ve zamanı dolmuş olan poliçenizi yenileyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here