Ana sayfa Bankalar DenizBank Satılıyor Mu?

DenizBank Satılıyor Mu?

588
0

Reuters haber ajansının son dakika olarak geçmiş olduğu haberde, Rus Sberbank‘ın 2012 senesinde satın almış olduğu Denizbank AŞ‘yi satmak için alternatifleri değerlendirdiği iddiası ortaya atıldı. Bu iddianın arkasından piyasa hareketlenmeye başladı bile. Haberin arkasından Denizbank hisselerinde yükseliş yüzde 10’un üstüne çıkarken, hisseler kapanışta 13.71 primle 4.81 liradan kapanmış oldu. Sberbank haberin yazıldığı sırada mevzuyla ilgili cevap vermezken, Denizbank bir yorum yapmadı. Peki DenizBank Satılıyor mu?

DenizBank Satılıyor Mu?

Mevzuya yakın dört kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye bakılırsa, satışla ilgilenenler içinde Körfez ülkeleri olan Bahreyn, Katar ve Dubai’den bazı bankaların adı geçerken, Çin’den de ilgili bir bankanın olduğu belirtiliyor.

 

Haberin arkasından Denizbank hisselerinde yükseliş yüzde 10’un üstüne çıkarken, hisseler kapanışta 13.71 primle 4.81 liradan kapanmış oldu. Sberbank haberin yazıldığı sırada mevzuyla ilgili cevap vermezken, Denizbank bir yorum yapmadı.

Mevzuya yakın bir bankacılık deposu, “Sberbank satış için alternatifleri değerlendiriyor. Körfez bölgesinden ve Çin’den bankalar satış süreci ile ilgili” ifadesini kullandı. Mevzuya yakın bir başka kaynak da “Satış süreci ile ilgili emekler hızlandı. Potansiyel alıcılar bu konudaki ilgilerini bankaya bildirdiler” dedi.

Mevzu hakkında informasyon sahibi bir başka kaynak da “Sberbank çıkmak istiyor. Emirates NBD ilgililer içinde diye biliyoruz, bir Kazak bankasının da ilgililer içinde olduğu belirtiliyor” diye konuştu. Sberbank ile Denizbank’ın ana hissedarı Dexia 2012 senesinde Denizbank’ın çoğunluk hisselerinin satışı için anlaşmışlardı. Bankanın satışı ortalama 3.5 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here