Ana sayfa Yatırım Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

Döviz Yatırımı Nasıl Yapılır?

549
0

Dövizyabancı para birimlerine verilen isimdir. Ülkemizin yapmış olduğu yurtdışı alışverişleri ve meydana gelen tüm ticaretler, tecim meydana getirilen ülkenin para birimi doğrusu dövizleri ile gerçekleştirilir. Hal bu şekilde olunca bu ticaretlerde kur değişimlerinden dolayı kar ve zarar oranları da belirlenir. Kısaca zarar etme olasılığı da ortaya çıkmış olur. Sadece biz bu durumun yatırım ve kâr bölümlerine odaklanacağız. Kaldı ki döviz, yatırım olarak fazlaca sık tercih edilen bir yöntemdir. Peki Döviz Yatırımı Iyi mi Yapılır?

Eskiden döviz bürolarından yürüyen bu işlemler, teknolojik gelişmeler ile birlikte cep telefonlarımıza kadar girdi. Herhangi bir döviz bürosuna gitmeden, web bankacılığıüstünden direk olarak döviz işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bankamızın resmi uygulamaları üstünden yapacağınız döviz işlemlerinde de dolandırılma ihtimalinizin hakikaten fazlaca düşük olduğu da kesindir. Değişik ve bilmediğiniz site ve uygulamalardan işlem yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Döviz Nedir?

Özetlemek gerekirse Döviz, ülkemizin haricinde kullanılan para birimlerine verilen addır. En doğru ve en kolay açıklaması budur. Bu durumu genele yaymak gerekirse, nakde çevirilebilir olan enstrümanlar döviz olarak sayılır. Bu enstrümanlar; sigorta poliçeleri, çekler, hisse senedi, tahvil ve bono şeklinde sıralanabilir.

Döviz Yatırımı Iyi mi Yapılır?

Döviz Yatırımı, para birimlerinin üstünden pariteler şeklinde gerçekleştirilir. Dünya genelindeki para birimleri; majörminör ve egzotik olmak suretiyle likit artışlarına gore 3 değişik grupta incelenir. Amerikan doları, Euro, İngiliz sterlini, Japon yeni, Avustralya doları, Kanada doları ve İsviçre frangı para birimleri hem ticari hemde yatırım faaliyetleri alanında kullanıldıkları için majör para birimlerindendir. Bu birimlerin dışındakiler ise minör ve egzotik birimlerdir. Devletimizde kullanılan TL, minör grubunun içinde yer edinen ve genel anlamda majör dövizler ile oluşturulan paritelerle işlem görür.

Parite terimi ise, iki değişik döviz biriminin birbirine olan karşılığını ifade etmekte. Mesela USD/TRY paritesinde Amerikan dolarının, Türk lirasına olan kıymeti sorgulanırken; TRY/USD döviz çiftinde TL’nin dolar karşılığı hesaplanmaktadır. Genel anlamda daha fazlaca fiyatların belirlenmesinde majör birimleri esas alınır. Bu sebeple döviz yatırımcılarının dikkat etmesi ihtiyaç duyulan püf nokta paritenin içinde yer edinen para birimini etkileyen durumlardır. Bu sebeple döviz kurlarındayaşanmış olan değişiklik ve iniş çıkışlar sonucunda kar yada zarar edilir. Doğru adımlar atabilmemiz içinse gelecekte karşımıza çıkabilecek fiyat değişimlerini öncesinden kestirmemiz gerkekiyor.

Bu sebeplerle yatırım yapacağınız dövizi iyi tanımalı ve en önemlisi iyi takip etmelisiniz. Ülkesindeki güncel vakaları ve gelişimleri takip etmeli, bunların para piyasalarına yansıyıp yansımayacağını iyi çözümleme etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here