Ana sayfa Bankalar E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

576
0

E-Haciz uygulanmış olan banka hesaplarınıza, gayrimenkul yada maaşınızdaki haciz kaldırma yöntemlerini anlatacağız. E-Haciz son zamanlarda vergi mükelleflerinin sık sık başına gelebilen bir haciz yöntemidir. Banka hesaplarınıza ilişkin elektronik ortamlarda bulunan yatırımlarınıza, para yada fonunuza ve altınlarınıza haciz koyulabiliyor. Peki e-haciz iyi mi kaldırılır? E-Haciz kaldırmaişlemi hakkında bilgiler ve tüm bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Ilk olarak e haciz nedir, niçin uygulanır?

E-Haciz Nedir?

E-Haciz, bir öteki adı ile Elektronik Haciz, yalnızca devlete ilişkin olan borcunuz şu demek oluyor ki vergi borçlarınızdan dolayı maaşınıza yada banka hesaplarınıza uygulanan bir haciz sistemidir. Altın, hisse senedi, para, fon şeklinde banka ortamında bulundurulan yatırımın elektronik ortamlarda el konulması anlamına gelmektedir.

 

E-Haciz Iyi mi Kaldırılır?

Devlete olan borcunuz haczedilmeden ilkin size bir bildiri şu demek oluyor ki e-tebligat gönderildiğiniz E-Haciz Nedir? başlıklı yazımızda da belirtmiştik. Ilk olarak banka hesaplarınız yada maaşınız haczedilmeden 7 gün içinde bu borcu öderseniz haciz işlemini otomatikman durdurmuş borçtan kurtulmuş olmuş olursunuz. Sadece 7 günlük süreci doldurmuş ve haciz işlemi başlamış ise hacze sebep olan borcu kapatmak haciz işlemini durdurur.

 

Elektronik ortamlardan gönderilen bu tebligatlara da e-tebligat adı verilir. E tebligatlar genel anlamda okunması ihtiyaç duyulan tebligatlardır. Siz okumasanız bile belirli bir süre geçtikten sonrasında bu tebligat otomatikman okunmuş ve kabul edilmiş sayılacaktır. E-Devlet ve GİB üstünden gönderilen tebligatları denetim edebilirsiniz.

Haciz koyulan banka hesabınızın bulunmuş olduğu şube yada direkt müdürlük ile de görüşerek bu haciz işlemini durdurabilirsiniz. Normal olarak ki haciz işlemini durdurabilmek için ilk olarak borcu ödemeniz gerekmektedir. Bankaların insiyatiflerine bakılırsa de bu borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Bankanız ile görüşerek borcunuzu taksitlendirirseniz de haciz işlemi otomatikman durdurulacaktır.

Gayrimenkuller Haczedilir mi?

Evet, bankalar bu şeklinde durumlarda gayrimenkullere de haciz koyabilir. Sadece ilk etapta e hacizişlemi vergi daireleri tarafınca banka ve hesaplardaki ürünlerinize bakarak işlem yapıyor. Bu işlemler daha süratli ve netice veren işlemler olduğundan çoğunlukla tercih ediliyor. Bankahesaplarınızdaki haciz işlemini de kaldırmak daha kolay. Düşük bir borç tutarı yüzünden haciz işlemi uygulanmış ise borcu kapatarak işlemi iptal edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here