Ana sayfa Bankalar E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

645
0

E Haciz sorgulama iyi mi yapılır? E Haciz sorgulaması hakkında bilgiler ve e haciz kaldırma şekilleri. E Haciz nedir iyi mi sorgulanır, banka e haciz sorgulama iyi mi yaplır? E haciz hakkında bilgiler ve tüm detaylar yazımızın devamında. E-Haciz, banka hesaplarına yada maaşlarınıza uygulanan bir haciz yöntemidir. Çoğu zaman devlete olan borçlarınızdan dolayı (vergi borçları benzer biçimde) banka hesaplarınıza vergi daireleri tarafınca haciz işlemi uygulanabilir ve paranıza el koyulabilir. Peki banka hesaplarınızda e-haciz olup olmadığını biliyor musunuz? E-Haciz sorgulama iyi mi yapılır? E-Haciz olup olmadığını iyi mi öğrenebilirim? Makalemizi okuyarak banka hesaplarınızdaki haciz işlemlerini denetim edebilirsiniz.

E-Haciz Nedir?

E-Haciz, bir öteki adı ile Elektronik Haciz, yalnızca devlete ilişik olan borcunuz şu demek oluyor ki vergi borçlarınızdan dolayı maaşınıza yada banka hesaplarınıza uygulanan bir haciz sistemidir. Altın, hisse senedi, para, fon benzer biçimde banka ortamında bulundurulan yatırımın elektronik ortamlarda el konulması anlamına gelmektedir.

Bunun yanı sıra maaşınıza gelebilecek haciz mevzusunda da informasyon alabilirsiniz. Bu biçim bir durumla karşılaştığınızda maaşınızın ne kadarlık bir kısmının haciz edilebileceğini öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz:

 

E-Haciz Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Bir sabah kalktığınızda banka hesaplarınıza erişemiyor yada mevcutta bulunan paranızı çekemiyor olabilirsiniz. Vergi daireleri banka müdürlüklerine yaptıkları bildiri ile banka hesaplarınıza haciz uygulayabiliyor. Bu haciz işlemini günün herhangi bir saatinde uygulayabilir. Peki banka hesabınızda haciz var ise iyi mi sorgulama yapabilirsiniz?

Haciz işlemleri çoğu zaman aşağıda listelediğimiz sebeplerden dolayı uygulanmaktadır. Eğer alttaki türden bir vergi borcunuz yada aksatılmış trafik cezanız var ise banka hesaplarınızda bloke olup olmadığını denetlemek oldukca mantıklı olacaktır.

  1. Trafik cezası borçları
  2. Motorlu taşıt vergisi borçları
  3. Kira gelir vergisine bağlı borçlar
  4. Maliye borçları

Bu türden borçlarınız var ise banka hesaplarınızda bloke var mı yok mu sorgulamak için E-Devletve GİB internet sitelerini kullanabilirsiniz. E-Devlet üstünden yapacağınız sorgulamalar için de sizi GİB’in sitesine yönlendirebilir. En doğru sorgulama işlemi resmi kaynaklar üstünden yapılabileceği için yalnız E-Devlet ve vergi dairesinin web sitelerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kişisel bilgilerinizi güvenmediğiniz siteler ile paylaşmamanız gerekiyor. Bu biçim siteler kişisel bilgilerinizi kullanarak değişik işlemler yapabileceği için güvenlik açısından oldukca riskli olacaktır.

E Haciz Sorgulama E-Devlet: E Devlet Sorgu Ekranı

E Haciz Sorgulama GİB: GİB Sorgu Ekranı

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E Haciz sorgulaması yaptıktan sonrasında banka hesaplarınızda eğer haciz görürseniz bu aşamada da akıllarınıza bu hacizi iyi mi kaldıracağınız gelebilir. E-haciz kaldırma mevzusunda çeşitli bilgiler ve detaylar bulunmaktadır. Bu detayların tamamına değindiğimiz e-haciz nasıl kaldırılır isminde yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. E haciz kaldırma hakkında net bilgiler bulabileceğiniz makalemiz yardımıyla banka hesaplarınızdaki e haciz bloğunu kaldırabilirsiniz. E-Haciz kaldırma şekilleri hakkında bilgiler ve daha fazlası yazımızda. Aklınıza takılan tüm soruları altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here