Ana sayfa Bankalar EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir?

524
0

EFT İptali, EFT iyi mi iptal olur, EFT iptal etme ve para transferini iptal etme hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında içeriyor. Para geçirme işlemlerini bankalar üstünden gerçekleştiren tüm müşterilerin şüphesiz en sık başvurduğu yöntemlerden biri de EFT’dir. EFT yaygın olarak kullanıldığı için hatalar da bununla beraber geliyor. Kimi zaman yanlış kişiye yada yanlış bir IBANnumarasına EFT yapabiliyoruz. EFT yaptıktan sonrasında da dekontlarımız üstünde EFT Sorgu Numarası / EFT Referans Numarası adı altında bir numara bulunur. Bu numaraların her ihtimale karşı not edilmesi önemlidir. Peki yanlış meydana getirilen EFT Iyi mi İptal EdilirEFT işlemi iptal edilir mi? Bu yazımızda size EFT işleminin iyi mi iptal edileceğini anlatacağız. EFT Iyi mi İptal Edilir?

EFT Iyi mi İptal Edilir?

Bankalar içinde yapacağımız para transferlerinde EFT işlemini kullanırız. EFT işlemini yanlış yaptığınız durumlarda, EFT’yi iptal etmek için bazı işlemler mevcut. Müşteriler, eğer yanlış ve hatalı bir EFT işlemi yaptılarsa bunu iptal etmek isteyebilirler. Sadece bu iptal işlemini yapabilmeniz içinEFT işleminin Banka Genel Müdürlüğü tarafınca hemen hemen onaylanmamış olması gerekiyor.

 

  • Eğer web bankacılığı kullanıyorsanız EFT yaptığınız menü şeklinde bekleyen para transferleri alanında onaylanmamış olan EFT emirlerinizi görebilirsiniz. Yanlış olduğunuz EFT işlemi eğer karşı tarafa hemen hemen ulaşmadıysa direk olarak iptal edebilirsiniz.
  • Aynı şekilde telefon bankacılığı ile de EFT işlemlerinizi iptal edebilirsiniz. İşlemi yaptıktan derhal sonrasında eğer o EFT emrinin hatalı bulunduğunu düşünüyorsanız derhal bankanızı arayabilir ve bekleyen EFT emrinizin iptal edilmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz. EFT karşı tarafa ulaşmadığı sürece EFT emriniz anında iptal edilebilir.

Karşı tarafa ulaşan EFT iyi mi iptal edilir?

Eğer yaptığınız EFT emri karşı tarafa ulaştıysa bu emirin iptal olması birazcık daha zor. Zira ödeme karşı tarafa ulaşmış ve parayı almış sayılır. Bankalar arası belirli yazışmalar gerekebilir. Eğer IBAN numarasını yanlış yazdıysanız ve gerçekte öyleki bir IBAN numarası bulunmuyorsa EFT emri otomatikman geri dönecek paranız hesabınıza aktarılacaktır. Alıcı bilgilerini noksan girmeniz, hesap sahibinin adını yanlış yazmanız da EFT işleminin otomatikman geri dönmesine sebep olur.

Küçük yazım hatalarından dolayı doğan EFT sorunları genel olarak banka çalışanları tarafınca düzeltilerek EFT işleminin gerçekleşmesi sağlanıyor. Mesela alıcı adı olarak Mustafa yazacakken Mustfa şeklinde noksan karakter kullandınız. Banka çalışanı bunu Mustafa olarak düzenleyecek ve EFT emrinin karşı tarafa ulaşmasını elde edecektir. Eft işlemi iyi mi iptal olur ile alakalı yazımız, umarız destek olmuştur.

EFT Referans Numarası Nedir?

EFT Referans Numarası, dekontlar üstünde yer edinen bir sorgu numarasıdır. EFT işlemlerinde oluşması olası sorunların önüne geçmek amacıyla EFT sorgusu yaparken banka çalışanları tarafınca kullanılır. Örnek vermek gerekirse, yanlış yapılmış bir EFT işleminin iptali için alan kişi hizmetlerini aradığınızda, alan kişi hizmetleri sizden EFT Sorgu Numarası, EFT Referans Numarası adı altında bir numara talep edebilir. EFT iptal ederken de bu numaraya ihtiyacınız olacağı için, alan kişi hizmetlerini aramadan ilkin bu sorgu numarasını kenara not almanızı tavsiye ediyoruz. EFT işlemlerinde kendi bankanızı arayarak da bu referans kodu ile işlemlerin sürecini takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here