Ana sayfa Bankalar EFT Nedir?

EFT Nedir?

548
0

Şüphesiz ki EFT, en fazlaca kullanılan para geçirme işlemlerinden biridir. Para transferi işlemlerini bankalar üstünden yürüten ve değişik bankalara para transferi meydana getiren müşteriler geçirme tipi olarak EFT yapmayı tercih eder. Peki EFT Nedir? EFT Iyi mi Kullanılır?

EFT Nedir?

EFT, ödeme yapılacak olan bankanın sizin kullandığınız bankadan değişik bir banka olduğu süre kullanılan bir para transferi çeşididir. EFT sistemi, standart para geçirme işlemi ile aynı doğrultuda çalışır ve genel olarak birbirine fazlaca benzerlerdir. Kısaca özet geçmek gerekirse havale; aynı bankalar içinde meydana getirilen para transferleri, EFT ise; değişik bankalar içinde meydana getirilen para transferleri için kullanılan bir geçirme tipidir.

EFT Nedir? EFT‘nin açılımı, Elektronik Fon Transferi‘dir. Açılımının baş harfleri olan EFT ile anılır ve yaygın olarak EFT adı kullanılır. EFT işlemi ile, kullandığınız bankadan değişik bir banka müşterisine son aşama kısa sürelerde para gönderimi sağlayabilirsiniz.

Eğer yaptığınız EFT işlemi hatalı ise iptal etme şansınız da var.

EFT Ücretli Midir?

Evet, EFT işlemleri neredeyse tüm bankalarda ücretlidir. Mevcut kullandığınız bankadan değişik bir bankaya para gönderimi (çıkışı) sağladığınız için müşterisi olduğunuz bankanız bu işlem için sizden küçük bir miktar işlem tutarı öğrenim eder. Kimi bankalarda 2 TL, kimi bankalarda 3 TL olarak düzenlenmiştir.

Bilgilendirme
ENPARA ve CEPTETEB benzer biçimde şubesiz web bankacılığı sunan bankalar ile EFT dahil tüm işlemlerinizi işlem tutarı ödemeden yapabilir ve kazançlı çıkabilirsiniz.

EFT Iyi mi Yapılır?

EFT, karşı taraftan alacağınız IBAN numarası üstünden yapılır. Hesap numarası, Şube Kodu ve öteki bilgiler EFT işleminde geçersizdir ve tarafınıza sorulmaz. EFT işlemi yaparken karşı tarafın IBAN bilgisi ve hesabı sahibinin adını soyadını yazmanız yeterlidir. Bazı bankalar ise ek data olarak duruma nazaran kişilerin TC kimlik numarasını talep edebilirler. EFT emri ekranındaki IBAN, İsim Soyisim ve öteki meblağ bilgilerini eksiksiz doldurup işleme devam etmeniz durumunda EFT emrinizen geç 15 dakika içinde tamamlanacaktır. EFT işlemleri iş günlerinde yapılabilir ve haftasonları EFT işlemi yapılamaz. Hafta içi saat 17:00’a kadar EFT yapabilirsiniz. EFT Nedir? adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Tüm bankaların EFT Saatleri hakkında data alabilirsiniz:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here