Ana sayfa Bankalar EFT Yaparken IBAN Doğru İsim Yanlışsa Ne Olur?

EFT Yaparken IBAN Doğru İsim Yanlışsa Ne Olur?

822
0

EFT işlemi bankacılık işlemleri esnasında para transferi yapmamız gerektiğinde en sık kullandığımız ödeme işlemidir. Bundan dolayı sık sık kullanılmasından kaynaklı gün içinde birçok kişiye ya da firmaya ödeme meydana getiren, para gönderen bireyler işlem esnasında bazı hatalar yapabiliyorlar. Bilhassa IBAN numarasının doğru ismin ise yanlış yazılmış olması, kişilerin en sık yapmış olduğu hatalardan biridir.

Peki, bu şekilde bir durumda meydana gelen işlem ne olur?

EFT formunu doldururken IBAN’ı doğru, adı ise yanlış yazdığınız. Fakat bu durumu fark etmeden forma onay verdiniz ve talimatınızın gerçekleştirilmesi için beklemeye başladınız. Aslına bakarsak düzgüsel şartlar altında banka şubesinin yoğunluğuna ve sisteme bağlı olarak talimatınızın en geç 1 saat içinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Fakat IBAN ile isim uyuşmazlığından dolayı bu yönerge işleme alınmaz. Gönderdiğiniz meblağ, hedef bankanın hesabına geçmez.

Bunun sebebi ise IBAN numarasının oldukça uzun olmasından kaynaklı yanlış kişiye para gönderimi yapılmaması adına, alıcının ad soy ad bilgisinin de doğru bir halde girilmesi gerekliliğidir. Eğer iki bilgide doğru ise gönderim sorunsuz bir halde gerçekleşir. Sadece bu bilgilerden birinin yanlış olması talimatın gerçekleşmemesine niçin olur.

IBAN’ın doğru olması bir şey değiştirmez. Eğer alıcının ad soy ad bilgilerinde yanlışlık yaptıysanız, gönderdiğiniz meblağ bankanın havuzunda bekletilir ve alıcının hesabına aktarılmaz. Havuzda bekletilen paralar ise belirli bir süre sonrasında sizin hesabınıza geri gönderilir.

Bu şekilde bir durum ile karşılaştığınızda gönderdiğiniz meblağının şuan nerede bulunduğunu ve ne kadarlık bir sürede hesabınıza geri iade edileceğini alan kişi hizmetlerinden ya da şubelerden öğrenebilirsiniz. Her bankanın emek verme politikası değişik olduğundan transferin iade edilme zamanı bankadan bankaya değişmektedir.

Eğer EFT mevzusunda süratli ve duyarlı bir banka ile çalışıyorsanız ve EFT yaparken IBAN’ı doğru adı yanlış yazdıysanız, meydana getirilen bu yanlışlık gün içinde fark edileceği için iade edilmesi için işlemler derhal başlatılır. Muhtemelen de bir sonraki iş gününde karşı tarafa iletilmeyen paranız geri gönderilmiş olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here