Ana sayfa Bankalar Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2019

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2019

657
0

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar, emekliye faizsiz krediler, emeklilere faizsiz kredi hakkında bilgiler yazımızın devamında yer ediniyor. Bilhassa emekli olmuş kişiler hangi bankalar emekliye hususi kredi veriyor diye merak ediyorlar. Esas olarak nerede ise tüm bankaların emekliye hususi kredi uygulamaları var. Bunların bazıları da emeklilere hususi oldukca uygun faiz şartlarında yada faizsiz olabiliyor.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Bilhassa emeklilerin emekli maaşlarını istedikleri bankadan alabilecekleri yönünde karar ve yasal düzenleme çıktıktan sonrasında bilhassa hususi bankaların emeklilere yönelik maaş kampanyalarında patlama yaşandı. Türkiye’de şu an itibari ile 12 milyondan fazla emekli var ve bu kişilerin emekli maaşlarının her ay ve yıl bazında yarattığı ekonomik büyüklük düşünüldüğünde bankaların bu ekonomiden hisse almaması kendileri açısından büyük bir hata olacaktır. İşte bu sebeple birçok banka emeklilerin maaşlarını yada daha doğrusu maaş ödemelerini kendi bünyelerine taşıması için birçok kampanya hayata geçirmeye başladı. Emekliye faizsiz kredi müjdesi 2018 şeklinde isimlerle ortaya çıkan bu kampanyalar doğal olarak emekli olan insanların da ilgisini çekiyor ve kimi vakit sırf bu kampanyalar sebebiyle maaşlarını başka bankalara taşımalarına sebep olabiliyor.

 

Her ne kadar oldukca büyük miktarlarda olmasa da bu tip emekliye faizsiz kredi 2018 şeklinde kampanyaların çoğu zaman 1000-2000 TL şeklinde düşük limitlerle yapıldığını görüyoruz. Bunun aslolan sebebi ise emeklilerin maaşlarını bir bankadan başka bir bankaya taşımaları için bir sınır olmaması. Şu demek oluyor ki emekliler maaşlarını istedikleri vakit istedikleri bankaya taşıyabiliyorlar.

Bu sebeple de bankalar sadece belli limitlerde faizsiz kredi imkânı sunabiliyor. Keza bankalar bu faizsiz kredileri sunarken hem de kredi imkanından yararlanan emeklilere bankadan maaş ödemelerini bir yada iki yıl almamaları şeklinde şartlar da koşuyor. Bu sebeple her ne kadar bankanın emekli maaş ödemesini kendi bünyesine almasından doğan bir karı söz mevzusu olsa da hem de emekliye sunmuş olduğu faizsiz kredi imkanından dolayı da bir maliyeti var ve bu maliyeti en azından belli bir süre içinde emekli maaşı ödemesi dolayısıyla elde etmiş olduğu kar ile karşılaması gerekiyor.

Emekliler Iyi mi Faizsiz Kredi Alır?

Emekliler için birçok bankanın esasen uygun şartlarda kredi yada faizsiz kredi kampanyası mevcut. Bunun için en başta istenen ise doğal olarak ki emekli maaşının söz mevzusu bankaya taşınması. Emekli şahıs ilk olarak bir dilekçe ile emekli maaşını kredi kullanmak istediği bankaya taşıyor. Bundan sonrasında ise bankanın vaat etmiş olduğu faizsiz krediden yararlanabiliyor. Gene bankaca belirtilen süre süresince maaşını başka bankaya taşımadığı sürece bu krediyi faizsiz olarak ödeyebiliyor. Burada bahsettiğimiz şeklinde çoğu zaman bu kredi tutarları aslen 1000 TL yada 1200 TL şeklinde simgesel sadece emeklilerin kim bilir o anlık nakit gereksinimlerini karşılayacak tutarlar. Bankalar bu şekilde mesela aylık 100 TL ödeme ile 1200 TL faizsiz kredi şeklinde kampanyalara ile emekliler için cezbedici kampanyalar yapıyorlar.

 

Emekliler Banka Tercihlerinden Neye Dikkat Etmeli?

Emekliler maaşlarını bu şekilde başka bankalara taşırken bilhassa bankalarca sunulan kampanyalar ve kredi imkanları yanında bu kredilere karşı koşulan şartlara da dikkat etmelidir. Burada mesela nerede ise tüm bankalar belli bir süre süresince emekli maaşının başka bankaya taşınmaması şartını ortaya koyarken bazı bankalar ceza faizi vb uygulamalara gidebiliyor. Öteki taraftan emeklilerin mevcut bankalarında emekli maaşlarının olması sebebiyle sağladıkları avantajları yeni bir bankaya geçtiklerinde elde edecekleri avantajlar ile karşılaştırmalıdırlar. Zira kimi zaman bankalar emekli maaşının taşınması yanında birden fazla otomatik ödeme talimatıverilmesi yada bankasının kredi kartının da kullanılması şeklinde artlar da koşabiliyor. Dolayısıyla emekli şahıs bu şartlardan birini yada birkaçını yârine getirmediği durumda kullandığı faizsiz kredi, aniden faizli kredi haline de gelebiliyor.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Emeklilik kredisi veren bankalar 2018 itibariyle neredeyse tüm hususi ve kamu bankalarını kapsamakta. Bu bankaların büyük çoğunluğu emekli maaşının söz mevzusu bankaya taşınması karşılığı olarak belli oranda sıfır faizli kredi vermekte. Sadece dediğimiz şeklinde bu sıfır faizli kredisöz mevzusu olduğunda çok da fazla büyük tutarları akla getirmemek lazım. Bunlar içinde emekliye faizsiz kredi VakıfBank tarafınca uzun süredir sağlanıyor. Son dönemde bu kervana aşağıdaki bankalar da katılmış durumda.

 

  • QNB Finansbank
  • İş Bankası
  • Denizbank
  • Halkbank
  • Güvence Bankası
  • TEB

şeklinde bankaların güncellemiş olduğu bilgilere bakılırsa belirli dönemlerde kampanyalar yaparak emekliye faizsiz kredi imkanı sunduklarını söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here