Ana sayfa Bankalar Emekliye Özel Promosyon Veren Bankalar

Emekliye Özel Promosyon Veren Bankalar

759
0

Emekliye promosyon veren bankalar ile SGK içinde ödemeler için antak kalma sağlandı ve promosyon ödemeleriyle ilgili detaylar belli oldu.

Ek olarak Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın açıklamasıyla beraber emekli yurttaşlarımızın en yüksek promosyon veren finans kuruluşuna geçme haklarının olduğu açıklandı. Bundan dolayı emekli maaşı banka değişikliği iyi mi yapılır ve emekliye promosyon veren bankalar hangileridir, yazımız içinde kapsamlıca açıkladık.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca gösterilen sonuçlara gore ülkemizdeki emekli sayısı 11 milyona ulaştı. Toplam emekliler içinde, emekli olmasına karşın çalışmaya devam eden vatandaşların oranı yüzde 30,8. Kişilerin tekrardan çalışmaya başlamasının temel sebebi ise gelir yetersizliği.

Devletimizde “aylık bağlanma oranının” her meydana getirilen toplumsal güvenlik reformunda düşmesi ve çalışılan döneme oranla emekli olan kişinin gelirinin mühim seviyede düşmesi vatandaşların ekonomik sorun çekmesine niçin oluyor.

Devlet, vatandaşların mali ve toplumsal haklarında iyileştirmeler yapılmasını masaya yatırarak emekliye promosyon verilmesine karar verdi. Vatandaşlar, mevcut aldıkları aylık maaşlarına gore 300 ile 450 lira içinde promosyon alma hakkına haiz.

Emekliye Promosyon Veren Bankalar

Ödeme tarihlerinin ve koşullarının kararlaştırılmasının arkasından emekliye promosyon veren bankalar da belli oldu.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank, Güvence Bankası ve İş Bankası başta olmak suretiyle vatanımızda etkinlik gösteren birçok finans kurumu emekli promosyonu vermek için hükümetle antak kalma sağlamış oldu. Bankaların ne kadar ödeme yaptığını, emeklilere sunmuş olduğu avantajları ve müracaat yayınlarını aşağıdaki başlıklarda sıraladık…

Ziraat Bankası Emekli Promosyon Başvurusu

Emekli vatandaşların en fazlaca çalmış olduğu kamu kurumu Ziraat Bankası olmaktadır. SGK (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) emekli maaş ödemeleri için Ziraat Bankası ile antak kalma imzalayan emeklilere; 1.000 lira altında ise 300 TL, 1.000 lira ile 2.000 lira içinde ise 375 TL ve 2.000’in üstünde ise 450 TL tutarında promosyon verilmektedir. Meydana getirilen bu antak kalma doğrultusunda kişiler, hesap işletim ücretinden muaf tutulmaktadır. Ek olarak hususi kredi imkânlarıyla da değişik avantajlar elde edebiliyorlar.

Ziraat Bankası emekli promosyon başvurusu; şubelerden, web bankacılığından, ATM’den, SMS bankacılığından ve bankanın alan kişi yazışma merkezinden yapılabilmektedir. Mesajla müracaat yapmak isteyenler “PRO” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonrasında T.C. kimlik numarasını ilave ederek 4757’ye SMS göndermelidirler. Sonrasında alan kişi hizmetleri, kişiyi arayarak müracaat için onay almaktadır. Detaylı data 0850 220 00 00 numaralı alan kişi yazışma merkezi tarafınca verilmektedir.

Vakıfbank Emekli Promosyon Başvurusu

3 senelik süre için nakdi olarak promosyon ödemenizi Vakıfbank’tan almak amacıyla başvurunuzu bir tek banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Vakıfbank emekli promosyonu başvurusu için ilgili Sözleşme, Taahhütname ve Formları doldurup imzalamanız gerekmektedir. Yapılacak olan sözleşmenin arkasından maaş tutarınız kadar, şubelerden para çekme işlemlerinizi masrafsız gerçekleştirebileceksiniz.

Halkbank Emekli Promosyon Başvurusu

Halkbank emekli promosyon başvurusu Bank24’lerden, bankanın emekli hatlarından, web şubesinden ve şubelerinden yapılabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan ve emekli maaş ödemesi alan her yurttaş, bankanın bu uygulamasından yararlanabiliyor. Bunun için müracaat yapmanız ve maaşınızın nakil olmasını yeterlidir.

Denizbank Emekli Promosyon Başvurusu

Denizbank aylık bin TL altında maaş alan kişilere 300 lira, aylık bin ila 2 bin TL içinde maaş alan kişilere 375 lira ve aylık 2 bin üstü maaş alanlara 450 TL promosyon vermektedir. Denizbank emekli promosyon başvurusu bir tek şubeler vasıtasıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Güvence Bankası Emekli Promosyon Başvurusu

1 Ağustos 2017 tarihinden itibaren yeni emekli olan kişiler, ilk maaş ödeneklerini ve var ise emekli promosyonlarını almak için Güvence’yi seçebilirler. Güvence Bankası emekli promosyon başvurusu, nüfus cüzdanı ile beraber en yakın banka şubesinden yapılabilmektedir. Ödeme detaylarıyla ilgili koşullar için kurumun alan kişi hizmetlerini arayabilir ya da internet sayfasını inceleyebilirsiniz.

İş Bankası Emekli Promosyon Başvurusu

Emeklilik döneminizde bankacılık işlemlerinizi süratli, ayrıcalıkla ve kolay gerçekleştirmenin rahatlığını İş Bankası’yla emek vererek ödeyebilirsiniz. İş Bankası emekli promosyon başvurusu yaptıktan sonrasında minimum bir kez maaş ödemesini ilgili bankadan aldığınızda, promosyon ödemesi yapılmaktadır. Ödemelerle ilgili başvurular şubelerden gerçekleştirilmektedir.

QNB Finansbank Emekli Promosyon Başvurusu

Promosyon almak isteyen kişilerin müracaat etmeleri ve 3 yıl süre ile QNB Finansbank’tan maaş alacaklarına dair taahhütname imzalamaları gerekmektedir. QNB Finansbank emekli promosyon başvurusu şubelerden alan kişi temsilcisi vasıtasıyla yapılabilmektedir. Aylık averaj maaş tutarına gore promosyon verilmekte ve ilgili meblağ müşterinin maaş hesabına peşin olarak yatırılmaktadır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Iyi mi Yapılır?

2007 senesinde piyasaya sürülen Başbakanlık genelgesi ile memurlar, maaş promosyonu almaya başlamıştı. Emekli vatandaşlarında aynı haktan yararlanmayı talep etmesi üstüne görüşmeler yapılmış oldu ve 1 Ocak 2017’den beri emekliye promosyon verilmeye başlandı.

Söz mevzusu promosyon ödemeleri, hesapların bankada 3 yıl süre ile tutulmasının karşılığında yapılmaktadır. Sadece gerçek sahibinin, emekliye promosyon veren bankalar arasından çalışacağı kurumu tercih etme hakkı mevcut. Bir öteki ifadeyle emekli kişiler, antak kalma meydana getirilen finans kurumlarından istediklerini seçebiliyorlar. Peki, emekli maaşı banka değişikliği iyi mi yapılır?

İnternet üstünden online bir halde ya da SGK’ya giderek banka değişikliği yapmak mümkün. İnternetten değişim yapmak isteyenler, www.turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifresi ve kimlik numarasıyla giriş yaptıktan sonrasında 4A, 4B yada 4C linkine tıklayarak lüzumlu işlemleri yapabilirler.

Alternatif yöntem ise SGK İl yada Merkez Müdürlüklerine gidilerek, anlaşmalı bankalardan talep edilen kuruma emekli aylığının nakil yapılması yönünde dilekçe yazmaktır. Söz mevzusu dilekçe işleme alındığında, banka/şube değişikliğiniz gerçekleştirilecektir. Son olarak maaşınızı taşımak istediğiniz bankanın en yakın şubesine de giderek, maaşınızın nakil olmasını isteyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here