Ana sayfa Bankalar Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli Kredi Nedir?

690
0

Bankaların kredi ürünlerini incelediğinizde, ödeme planında yer edinen ilk taksit dönemin kredi kullanım tarihinden bir ay sonrasında bulunduğunu fark edersiniz. Sadece taksit ödemelerine derhal başlayabilecek mali duruma haiz olmayan tüketicilere hususi geçtiğimiz dönemlerde bir kredi türü daha düzenlendi.

Ertelemeli kredi adında olan bu finansman türü yardımıyla taksitlerin ödemesine derhal başlayamayacak olan tüketicilerde kredi çekebilme pozitif yanları elde etti. Ertelemeli kredi ile ilgili 3 ay ve 6 ay erteleme hususlarını, bu kredinin iyi mi alındığını ve ayrıntılarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kredi kullandıran finans kurumlarının, ilgili kredinin kullanıldığı tarih itibari ile ilk taksit ödemesini 3 ay ya da 6 ay sonrasında başlatması özelliğine haiz bankacılık ürününe Ertelemeli Kredi adı verilmektedir. Bu krediden yararlanabilen tüketiciler kredi borçlarını 3 ya da 6 ay sonrasında ödemeye başlarlar.

Üstelik ertelemeli kredi kullandıran bankaların tüketicilerden fazladan bir şartı da bulunmuyor. Zira tüketici hangi kredi çeşidi için başvuruda bulunuyorsa, banka bir tek o kredi türünün kullanımına dair lüzumlu olan evrakları istiyor. Kara listede yer almayan ve bilhassa kredi notu yüksek olan tüm bireyler ertelemeli kredi kullanabilirler.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Çekilen kredi ürününün ilk taksit ödemesi olarak belirtilen miktarın, ödenmesi ihtiyaç duyulan tarihten daha ileri bir zamana ötelenerek vadesinin değiştirilmesine Ertelemeli Kredi denilmektedir.

Bilhassa kredinin çekilmiş olduğu tarihten bir ay sonraki ödeme gününde ilk taksiti yatıramayacak olan tüketicilerin tercih etmesi ihtiyaç duyulan bir finansmandır. Ertelemeli kredi yardımıyla borcunuza ilişkin ilk taksit tarihini, ister 3 ay isterseniz de 6 ay sonrasına kadar değiştirebiliyorsunuz.

3 Ay Ertelemeli Kredi Nedir?

Düzgüsel şartlar altında çekmiş olduğu kredinin ilk aylarını ödemesiz olarak geçirmek isteyen tüketicilerin yararlandığı kredi türüne 3 ay ertelemeli kredi adı verilmektedir. Bankalar müşterinin talebi üstüne 3 aya kadar ilk taksitin ödeme tarihini değiştirerek, kredi kullanım tarihinden sonraki ilk ayların ödemesiz geçmesini sağlamaktadır.

Bu kredi türünde müşteriyi avantajlı bir konuma geçiren husus ise ertelemeli kredinin özellikleri konut, taşıt ve bireysel gereksinim kredileri olmak suretiyle tüm kredi türlerinde geçerlidir. Ek olarak ödeme kolaylığının yanı sıra uygun faiz oranları ile öteleme imkânı sunan bankalarda bulunmaktadır.

Hatta bazı bankalar 3 ay ertelemeli kredi başvurusunda bulunan tüketicinin kredi notuna bakarak, yüksek nota haiz olan kişilere fazlaca daha düşük faiz oranlarıyla kredi imkânı da sunmaktadır.

6 Ay Ertelemeli Kredi Nedir?

Tüketicinin gereksinimleri doğrultusunda bankadan 6 aylık bir süreç için ödemesiz dönem yapılmasını talep etmesi, 6 ay ertelemeli kredi kullanımı anlamına gelmektedir. Bilhassa bayram, yılbaşı, yaz başlangıcı şeklinde hususi dönemlerde bankaların kampanya modellerine bakılırsa kullandırılmakta olduğu bir kredi türüdür.

Tüketicilerin bankadan ödemesiz dönem talep ederken en fazlaca dikkat etmesi ihtiyaç duyulan faizlerdir. Zira kredi ödemesinde vade ertelemeden meydana gelen faiz farkının, oluşturulan ödeme planına iyi mi yansıtılacağı iyi çözümleme edilmelidir.

Ertelemeli Kredi Iyi mi Alınır?

Kullanmak istediğiniz kredi çeşidinin ödeme planı hazırlanırken, ödemesiz dönem için talepte bulunduğunuzu da iletirseniz ertelemeli kredi kullanabilirsiniz. Bu talebin bankanıza yetişmesi için web şubelerini, mobil uygulamaları ya da telefon bankacılığını kullanabilirsiniz.

Sadece sözlü olarak şubeye müracaat yapmak istiyorsanız, kullanmak istediğiniz kredi türüne bakılırsa bankanın sizden talep edeceği belgeleri de yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Bu belgelerin şubeye beyan edilmesi, bankanın başvurunuza onay verme sürecini hızlandıracaktır.

Ertelemeli kredi almak için hangi kanalı tercih ederseniz edin, başvurunuz kredi notu skorunuza bakılırsa değerlendirilmeye alınacaktır. Bu değerlendirmenin sonucunda kara listede yer almıyor ve notunuzun kredi kullandırımına uygun olduğu görülüyorsa, başvurunuz banka şubesine yönlendirilmektedir.

Ertelemeli kredi başvurunuz için şubeye teslim edeceğiniz evraklar incelenecektir. Belgeleriniz eksiksiz ve hatasızsa bankanız başvurunuza onay verir. Böylelikle şuan kullandığınız krediyi, yaptığınız sözleşmeye bakılırsa 3 ay ya da 6 ay sonrasında ödemeye başlayabilirsiniz.

Taksit ödemelerinizin belirlediğiniz vadede ertelenip ertelenmeyeceğini tamamen kredi notunuz belli edecek diyebiliriz. Bankanın talep etmiş olduğu kıstasın altında kalan tüketicilerle kredi notu düşük olan müşterilere ertelemeli kredi verilmemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here