Ana sayfa Bankalar Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

663
0

Acil kredi ihtiyacınız yada kredi kartı başvurusu yapmak şeklinde bir niyetiniz olabilir. Sadece eşinizin kredi notu oldukça düşük de olabilir, bu şeklinde durumlarda da aklınıza eşinizin kredi notunun sizi iyi mi etkileyeceği gelebilir. Bu yazımızda da sizlere eşinizin kredi notunun tesir edip etmeyeceğini anlatacağız. Bankaların kredi ve ürün değerlendirme kriterleri birbirinden farklıdır ve devamlı olarak değişim izah edebilir. Bazı kriterler de size garip gelebilir sadece bu durum maalesef böyledir. Peki eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi sorusuna hep birlikte cevap arayalım.

Aslına bakacak olursak bu probleminin cevabı kişinin çekeceği kredi türüne de değişkenlik göstermektedir. Bilhassa de miktarı, müracaat meydana getirilen tür, sizin kendi kredi notunuz da kredi çekme oluşumuna etkisinde bırakır gösterdiğini söyleyebiliriz. Bununla beraber de her koşulda eşiniz ve hane halkınızdan yakın akraba olan bir kişinin haiz olduğu düşük kredi notunun kredi çekme durumunda etkisinde bırakır oluşturduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Şu sebeple kredi notu sistemi, kişisel olmakla beraber bütününe genel bir şekilde kurulan yaklaşımla da şekillenmektedir. Peki bu olumsuzluk, kredi başvurularınızı direkt etkisinde bırakır mi? Eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi?

 

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Kolay yoldan konuşmak gerekirse, eşinizin kredi notu sizin başvurularınızı direkt etkilemez. Çekeceğiniz kredinin tutarı kullanabileceğiniz tutardan yüksekse banka bu şeklinde durumları göz önüne alabilir. Bu durum haricinde sizin kredi notunuz da, eşinizin ki şeklinde düşüş trendinde olabilir ve banka bu durumu göz önüne alarak kredi başvurunuza onay vermeyebilir. Doğrusu şu şekilde ki, direkt etkilemese bile müracaat sürecinin ilerleyişine gore tesirleri olduğu söylenebilir. Sadece sizin kredi notunuz yüksek, eşinizin kredi notu düşükse bu durum herhangi bir tesir oluşturmayacaktır. Sizin ödemelerinizin tertipli olması, kredi başvurunuzun pozitif yönde sonuçlanmasına destek olacaktır.

Eşin Yasal Takipte Olması Kredi Notunu Engeller Mi? 

Ilk olarak eşin kredi borcu ödememe durumlarda haciz ve bloke şeklinde etmenlerin de kredi çekimine etkide bulunduğunu söylemek isteriz. Doğrusu bu biçim bir yasal takip süreci içinde sizlere kredi verecek olan kurumların yapacağı değerlendirmeler de değişkenlikler göstermiş olacaktır. Bu da eşinizin haiz olduğu düşük kredi notuyla beraber fazlaca daha değişik bir konuma dönüşebilir. Sadece şunu da belirtmek isteriz ki, değerlendirme sürecinde kredi notu düşük olan şahıs kendisi olmadığından dolayı kredi alma ihtimali da daha çok yüksek olabilir. Bu mevzuda azca ilkin de belirttiğimiz şeklinde mevcut kredinin konumu ile miktarı ehemmiyet taşımaktadır. Azca ilkin söylediğimiz direkt tesir durumu burada ortadan kalkabilir. Eşinizin borcunun yasal takibe girmiş olması bankalar tarafınca farkedilmesi halinde negatif tesir yaratabilir. Peki kredi notu iyi mi düzene sokulur?

Kredi Notu Iyi mi Yükseltilmeli? 

Tüm bunların yanı sıra kredi çekimini sıkıntısız bir halde gerçekleştirmek adına kredi notunuzu yükseltmeniz için bir ekip adımlar izlemenizde de yarar görüyoruz. Bu aşamada şu adımları açıklayarak ilerleyelim; 

1.Adım: Yasal Takip Kapatılmalı 

Eğer ki eşinizin açıkta bir yasal takip edeni var ise, bu açık bir an ilkin kapatılmalıdır. Aksi halinde kredi notu düzelmeyeceği için kredi veren kurumlar için hep risk hali söz mevzusu olacaktır.  

2.Adım: Bankalarla Tertipli Emek harcamalar Başlatılmalı 

Yasal takip kapatılmasının peşinden kredi veren bankalarla tertipli bir emek harcama başlatılmalı. Bu etken emek harcama olmadığı sürece kredi notunun yükselme olasılığı da olmayacaktır. Bundan dolayı otomatik ödeme talimatları, tertipli satmaca ödeme ve mümkünse limiti düşük dahi olsa kredi temin edilerek ödeme yapılmalıdır.  

3.Adım: Beklemek 

Bu süreçte şahıs kredi notu yükselene kadar kredi başvurusunda bulunmamalıdır. Doğrusu not belli bir seviyeye gelene kadar bekleyişte kalırsanız eğer, mevcut müracaat sonucunda fazlaca daha verimli bir halde tesirini göstermiş olacaktır.  

Eğer bu şeklinde seçenekler sizin için vakit kaybı ise, mevcut kredi notunuz üstünden kredi veren bankaları araştırabilirsiniz. Örnek vermek gerekecek olursa da sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar isminde yazımızı okuyabilir ve aydınlatıcı makalemiz yardımıyla bu adımlara takılmadan kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları da altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here