Ana sayfa Bankalar Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

1004
0

Ev kredisi aslen konut yada konut olarak adlandırabileceğimiz ihtiyaçların finansmanı için kullandırılan bir mortgage çeşidi olarak verilmektedir. Bireylerin kira öder benzer biçimde uzun solukta ev sahibi olmasına olanak tanıyan bu kredi türü, eşit taksitlerle ve uygun faiz oranlarıyla kullandırılabilmektedir.

Bilhassa konut sahibi olmak isteyen kişilerin evi peşin olarak satın alabilecek kadar kafi birikimleri olmadığında devreye giren bir kredidir. Satın alınmak istenen konutun ücretini bir kerede ödemek yerine aylık durağan(durgun) taksitler yardımıyla kira öder benzer biçimde satın almak, bireylerin daha kolay ev sahibi olmasını sağlamaktadır.

Ev Kredisi Nedir?

Satın alınmak istenen konutun, kredi kullandıran finansal kurum tarafınca ipotek edilmesi karşılığında mülkün değerinin yüzde 80’ine kadar verilebilen kredi çeşidine ev kredisi denilmektedir. Kurumlar ev kredisini mortgage, ipotekli konut kredisi yada tutulu satış kredisi olarak da isimlendirebilmektedir.

Daha önceleri maksimum ev kredisi oranı yüzde 75 iken, 2016 senesinde Ekonomi Koordinasyon Kurulutarafınca meydana getirilen toplantının peşinden bu oran yüzde 80’e çekilmiştir. Bundan dolayı ev kredisi kullanarak, konut satın almayı düşündüğünüzde krediye mevzu olan evin değerinin yüzde 80’inine kadar finansman başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ev Kredisi Iyi mi Alınır?

Bireyler, aylık gelirini belgeleyebiliyorsa kolaylıkla ev kredisi kullanabilirler. Bir tek daha evvelinde kullanılan bir kredinin sorunlu ödemeleri var ise, buna bağlı olarak kişinin kredi skorlaması kötüyse bankalar bu kişiye ev kredisi kullandırmaz. Onun haricinde tertipli bir gelire haiz olan kişiler ev kredisi çekebilmek için kredi başvurusunda bulunabilirler.

Konut kredisinin alınabilmesi için evin kat iyelik tapusunun kesinlikle olması gerekmektedir. Hemen hemen eksikleri olan olan ev projelerinde ise kat irtifakı tapusuyla beraber müracaat yapılması gereklidir. Meydana getirilen bu başvurunun peşinden banka bir ekspertiz görevlendirerek, satın alınmak istenen evin kıymetini belirletir.

Ekspertiz raporunda yer edinen evin değerinin yüzde 80’i oranına kadar kredi verir. Bunun karşılığında da krediye mevzu olan gayrimenkul, vade sonuna kadar ipotek altına alınır. Kredi miktarının tamamı ödendiğinde bankadan alınan fek yazısı ile Tapu Sicil Müdürlüğü’nden ipotek kaldırılarak, evin sahibi olunabilir.

Ev Kredisi Hangi Bankalardan Alınabilir?

Vatanımızda etkinlik gösteren bankaların tamamı müşterilerine konut kredisi kullanma imkânı sağlamaktadır. Sadece konut kredisi faiz oranları bankalar içinde değişkenlik gösterebildiği için şahıs uygun faiz oranı ve kredi kullandırma seçeneklerinin olduğu bankayı seçerse daha kârlı olacaktır.

Bundan dolayı konut kredisi uzun vadelerde çekilen bir kredi türü olduğundan kullanmadan ilkin en fazlaca araştırılması ihtiyaç duyulan mevzu faiz oranlarıdır. Bundan dolayı minimum oranda faiz işleten bankaların tercih edilmesi avantaj elde edecektir.

Ziraat Bankası, devlet kaynaklı bir banka olduğundan ve düşük faiz oranlarıyla kredi imkânı sağlamış olduğu için çoğu zaman konut kredisi başvurularında çokça tercih edilmektedir. Halk Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası ‘da minimum oranda faiz işleyen bankalar içinde bulunmaktadır.

  • Güvence Bankası Konut Kredisi Başvurusu
  • İş Bankası Konut Kredisi Başvurusu
  • Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu

Ev Kredisi Alabilmek İçin Lüzumlu Şartlar Nedir?

Ev kredisini alabilmek için lüzumlu olan şartlar aslen bankadan bankaya değişkenlik izah edebilir. Sadece genel olarak aranan bazı ortak şartlar incelendiğinde kişinin kredi özgeçmişine, aylık toplam gelirine ve taşınmaz malın özelliklerine bakıldığını söyleyebiliriz.

Kredi özgeçmişi kişinin kredi notu ile ölçülmekte olup, batık borcunun bulunmaması ve hâlihazırda aşırı borç altında olmaması kişinin daha kolay kredi çekmesini sağlamaktadır. Tertipli gelir ise maaş ve kira benzer biçimde öteki gelirin toplamı olarak ifade edilmekte olup, kişinin ne kadar kredi çekebileceğini belirleyen unsurlardandır.

Ev kredisi alabilmek için lüzumlu şartlardan bir diğeri de bankanın talep etmiş olduğu belgeleri eksiksiz olarak teslim etmektedir. Genel olarak ev kredisi için istenen evrakları şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • Kredi müracaat formu,
  • Kişinin nüfus cüzdanı, geçişlik fotokopisi ya da sürücü belgesi,
  • Satın alan adına kayıtlı olan elektrik, su, durağan(durgun) telefon, web ya da doğalgaz faturalarından birinin fotokopisi, (Lüzumlu görülürse en fazla iki ay öncesine kadar talep edilebilir)
  • Emek harcama durumunu ispatlayan gelir belgesi,
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan müracaat sahiplerinden, ortağı olunan şirkete dair ana sözleşmenin yayınlanmış olduğu tecim sicil gazetesi fotokopisi,
  • Özgür Meslek Mensuplarından bağlı oldukları meslek kuruluşlarından aldıkları üyelik belgesinin fotokopisi ve şubelerce istenebilecek olan öteki evraklardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here