Ana sayfa Bankalar Ev Tapusu İle Kredi Nasıl Alınır?

Ev Tapusu İle Kredi Nasıl Alınır?

961
0

Kredi kuruşlarının müşterilerine sundukları finansman çeşitleri içinde konut kredisi ile taşınmak ipotekli krediler de yer verilmiştir. Ev satın almayı düşünen fakat kafi miktarı toparlayamayan kişilere, bankalar lüzumlu koşulların sağlanması şartıyla kredi vermektedir.

Bundan dolayı konut kredisi türü için müracaat meydana getiren şahıs sayısı oldukça fazladır. Sadece banka kişinin ev kredisi müracaat talebini çeşitli sebeplerden dolaylı onaylamayabiliyor. Bundan dolayı başvuruyu onaylatmak için ev tapusu ile kredi alma yöntemi denenebilir.

Aynı şekilde bankaların sunmuş olduğu değişik kredi türleri için de başvuruda bulunmak isteyenler, evini güvence olarak göstererek kredi kullanabiliyorlar. Ev tapusuyla kredi kullandırımı iyi mi gerçekleşmekte ve ipotekli kredi türünün özellikleri nedir yazımız vasıtasıyla sizlere aktardık…

Büyük olasılıkla kredi notunuzun düşüklüğünden dolayı bankaya yaptığınız ev kredisi başvurusu kabul edilmemiş olabilir. Veyahut aylık geliriniz, talep ettiğiniz kredi tutarını karşılamadığı için başvurunuz reddedilmişte olabilir.

Her iki durumda da başvuruda bulunduğunuz kredi kuruluşuna geri ödemeleri başarı göstermiş bir halde meydana getirecek durumunda olduğunuzu kanıtlamanız gereklidir. İşte bu durumda ev tapusu ile kredi alma yöntemi yardımıyla yapılabilir. Bu mevzuda her bankanın prosedürü değişkenlik göstermektedir sadece aşağıda genel olarak ev tapusu üstüne kredi çekmek isteyen tüketicilerde aranan şartları sıraladık.

Ev Tapusu İle Kredi Almak İçin Gerekenler

Ilk olarak bankaların, tapusu size ilişik olan bir konut ile birinci aşama akrabalık bağınız olsa bile sizin haricinizde birine kredi kullandırmadığını bilmelisiniz. Bunun sebebi ise gereksinim kredisi çekmek amacında olan kişilerin kredi miktarını arttırmak ya da daha uzun solukta ödemek amacıyla konut kredisi kullanarak hile yapmalarının önüne geçilebilmesini sağlamaktır.

Bunun haricinde ev tapusu ile kredi almak isteyen bireylerde extra bir koşul aranmamaktadır. Ferdin hangi kredi türü için başvuruda bulunuyorsa, o kredinin kullanımına dair bankanın istediği evrakları teslim etmesi kafi olacaktır.

Ev Tapusu İle Kredi = İpotekli Kredi

Kendi eviniz üstünden kredi almanız mümkün fakat bu kredinin kullanımı konut kredisi adı altında değil, ipotekli gereksinim kredisi kapsamında olmaktadır. Bu sebeple konut kredisi yalnız finans kurumlarının yeni bir ev alınması esnasında verdikleri kredi türüdür.

KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutularak kullandırılan konut kredisi, 360 aya kadar vadeli olmak koşuluyla ev alımını desteklemek için verilmektedir. Bundan dolayı kişinin ev tapusu ile konut kredisi alabilmesi yasal olarak mümkün değildir. Fakat ev kredisinin yerine kendi eviniz üstünden ipotekli gereksinim kredisi çekebilmeniz mümkündür.

Ek olarak Bkz: İpotekli Kredi Alabilir miyim?

BSMV vergisinden muaf tutulan ipotekli gereksinim kredisi, bankaların gereksinim kredisi ürünleri kapsamında yer verilmiştir. Bundan dolayı eğitim gereksinimleri haricinde kullanımı 48 ay vade ile sınırlandırılmaktadır.

Bu kredi türünden yararlanarak, evinizin üstüne ipotek konulması ile aylık gelirinize orantılı olarak istediğiniz meblağda kredi talebinde bulunabilirsiniz. Eğer talep edeceğiniz meblağ gereksinim kredisi ile karşılanabilecek miktardaysa banka evinizi ipotek ederek istediğiniz tutarı kredi olarak kullandırabilir.

Evi İpotek Ettirerek Kredi Çekmek

Bilhassa yüksek miktarlarda nakit gereksinim duyan bireyler evini ipotek ettirerek kredi çekme yöntemini deneyebilirler. Banka kişinin başvurusunun peşinden haiz olduğu gayrimenkulün ipotek gösterilmesi sebebi ile istenilen tutarı finansman olarak sağlayabilir. Bazı bankaların geri ödeme mevzusunda esneklik yapması da tüketicinin kolayına gelmektedir.

Bu esnekliklerden en fazla göze çarpan ise 3 aylık dönemler halinde ödeme yapılması ve değişken taksitlerle geri ödeme seçenekleri sunulmasıdır. Evi ipotek ettirerek kredi çekmek isteyen kişiler, müracaat meydana getiren banka tarafınca incelendikten sonrasında eğer istihbaratı olumluysa krediyi kullanabilirler.

İpotekli gereksinim kredisinden yararlanamayan müşteriler ise çoğu zaman belirli ve tertipli bir geliri olsa dahi ticari kalite taşıyan müşterilerdir. Eğer bir eve sahipseniz ve evi ipotek edebilecek durumdaysanız, krediyi kullanmadan ilkin bankaların faiz oranlarını da kapsamlı bir halde değerlendirmelisiniz. Bu mevzuda en doğru bilgiye banka şubelerinden ulaşabilirsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here