Ana sayfa Bankalar Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

719
0

Nerede ise tüm bankalar, geçtiğimiz dönemlerde bazı kredi faiz düzenlemesi yaptılar ve kredi faizlerinde çeşitli indirimler sağladılar. Durum bu şekilde olunca bir oldukca banka müşterisi, kredi kullanabilmek için bankalarının şubelerine başvurdu. Bu kampanyalar ile birlikte müracaat sayısı ne kadar artsa da, kredilerden korkan ve banka kredilerine yanaşmayan bir o denli büyük bir kitle var. En oldukca dini sebepler ile, dinimizde faizin haram olması ile birlikte öne gelen durumlar bireylerin banka kredisi kullanmalarına engel oluyor. Bu durumda da bireylerin karşısına Katılım Bankaları çıkıyor. Faizsiz Kredi Veren Bankalar olarak örnek gösterebiliriz. Peki Faizsiz Kredi Veren Bankalar hangileridir? Katılım Bankaları Kredi Verir mi?

Katılım Bankaları, Kâr Oranı adını verdikleri sistem ile kâr oranı üstünden vadeli ve faizsiz kredi imkanını müşterilerine sunabiliyor.

Katılım Bankası hakkında düşünce sahibi değilseniz de, Katılım Bankası Nedir? isminde makalemizi okuyabilir ve Katılım Bankalarının iyi mi çalıştığına dair data edinebilirsiniz.

Kâr Oranı Nedir?

Kâr Oranı, bir işletmenin harcama ve zararlarının toplanması ve toplam cirodan düşürülmesi ile ortaya çıkan kâr marjının işletme sahipleri içinde paylaşılması.

 

Faiz Nedir?

Faiz, finans ve bankacılık sektöründe hizmet veren kuruluşların, müşterilerine vermiş olduğu kredilerin geri dönüşümleri üstüne koydukları kazanç miktarıdır.

Peki Faizsiz Kredi Nedir? Faizsiz Krediyi Kimler Verir?

Yazımızın da aslolan amacı olan Faizsiz KrediKatılım Bankaları ve düzgüsel bankalar tarafınca müşterilerine sunmuş olduğu kredi sistemidir. Katılım Bankaları müşterilerine faizsiz, kâr oranı üstünden işlem uygulayarak kredi verebilir. Düzgüsel bankalar ise müşterisine kullandığı bireysel yada ticari kredilerden faiz talep etmeyebilir. Bankalar çeşitli dönemlerde kendi bünyesine yada devlet destekli kampanyalar sunabilir.

Düzgüsel bankalar, faizsiz kredi veriyorsa bu krediyi kısa sürede geri ister. Kısaca kredinizin vadesi oldukca düşük olur ve aylık ödeme gücünüzün birazcık yüksek olması gerekir. Aksi halde her kredide olduğu benzer biçimde bu vade süresi uzadıkça kredinin faiz oranı ortaya çıkacak ve aynı orantıda terfi edecektir. Bununla beraber bankaların haricinde bazı otomotiv sektöründe hizmet veren firmalar kurmuş olduğu yan firmalar ile müşterilere faizsiz kredi verebilir. Mesela 30.000 TL peşinat ile otomobil alacakken yanında 30.000 TL‘lik sıfır faizli kredi kullanma imkanınız da olabiliyor.

Faizsiz kredilerin öteki çeşidi de, katılım bankalarının vermiş olduğu krediler. Bankaların kâr oranı uygulamasına katılmanız bu işletmenin kar – zarar durumu göz önünde bulundurulmadan yapılır. O işletmenin gelirinde olacak olan herhangi bir değişiklik, bu bankaya yatırdığınız paranın eksilmesine de sebep olmaz.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

(Kâr Payına Nazaran)

  • Kuveyt Türk Bankası
  • T.C. Ziraat Bankası
  • VakıfBank
  • Türkiye Finans Bankası
  • Albaraka Turk Bankası

(Öteki Kampanyalı Bankalar)

  • DenizBank (Otomatik Ödeme Talimatı ile Faizsiz 1.000 TL)
  • OdeaBank (Faizsiz Kredi Kampanyaları)
  • Güvence Bankası (2.000 TL ile sınırı olan faizsiz kredi)

Faizsiz kredi veren vasıta markaları ise; Fiat, Ford, Renault, Opel, BMW, Mercedes-Benz, Nissan, Toyota benzer biçimde listelenebilir. Bu firmalar yan kuruluşları olan finans şirketlerinden sıfır faizli kredikullanmanıza destek oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here