Ana sayfa Bankalar Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi (HİBE ve SIFIR FAİZ)

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi (HİBE ve SIFIR FAİZ)

684
0

Geri ödemesiz hayvancılık kredisi, hayvancılık kredisi, devlet destekli hayvancılık kredisi, ziraat ve hayvancılık kredisi hakkında bilgilerin tamamı yazımızın devamında yer ediniyor. Ziraat ve hayvancılık sektöründe çalışan yurttaşlarımız, bazı gereksinimlerini karşılayabilmek adına banka kredilerine müracaat yaparak acil nakit gereksinimlerini gidermenin yöntemlerini arıyor. Sadece banka kredilerinin haricinde, devlet destekli hayvancılık kredileri de bir alternatif olarak gösterilebiliyor. Banka kredilerinde faiz oranları da yüksek olduğundan, hayvancılık sektörü ile ilgilenen bireyler gelirlerini dengede tutabilmek için ilk olarak devlet destekli kredilere müracaat yapıyor. Çiftçilerimiz, IPARD-2 ile birlikte 2019 yılından itibaren hazırlayacakları projeleri için 2020 yılına kadar devlet tarafınca %80’e varan bir bağışlama desteği alacaklar. 2018 yılına kadar da 11.000 tane proje devlet tarafınca 3.000.000.000 lira ile desteklendir. Peki bu kredileri iyi mi alabiliriz? Geri ödemesiz hayvancılık kredisi ne iyi mi müracaat yapabilirim? Tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çiftçilere Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nedir?

Geri ödemesiz hayvancılık kredisi hakkında web üstünde çeşitli bilgiler yer almıştır. Sadece bu bilgilerin tamamının doğru bulunduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Geri ödemesiz krediler, aslına bakarsak tamamının geri ödenmeyeceği anlamına gelmiyor. Projenizin durumuna ve kredinizi kullandığınız kuruma gore de değişim gösterebiliyor. KOSGEB, Ziraat İl Müdürlükleri ve Ziraat Bankası şeklinde kurumlar tarafınca karşılanan bu krediler çeşitli kriterler doğrultusunda kullanılabildiği şeklinde, çektiğiniz kredinin belirli bir tutarının bağışlama edildiğini söylemek mümkün olacaktır. Peki hangi kurum ne kadar kredi veriyor? Bağışlama kredi kullanabilmek için neler yapmamız gerekiyor?

 

Ek olarak tarımsal işler meydana getiren çiftçilerimiz, devlet tarafınca sunulan bazı desteklerin de kapsamına girebiliyor. Devletimiz de tıpkı bankaların yapmış olduğu kampanyalar şeklinde çiftçilerimize çeşitli imkanlar dahilinde faizsiz kredi ve bağışlama kredi seçenekleri de sunabiliyor.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Veren Kurumlar Hangileridir?

Geri ödemesiz, kısaca HİBE olarak bazı kurumlar tarafınca kredi kullanabileceğinizi, sadece bu kredilerin tamamının bağışlama olmadığını yazımızın ilk bölümlerinde izah etmiştik. Şimdi de bu biçim krediler veren kurumlar hakkında informasyon verecek ve ne kadarlık bir kısmının bağışlama edileceğini açıklayacağız. Bağışlama krediler genel anlamda devlet destekli krediler olduğundan, verdiğimiz kurumlar tamamen devlete bağlı, devlet bünyesinde işlem meydana getiren kurumlardır.

 • Belirli illerde bulunan kalkınma ajansları. Tüm kalkınma ajansları sıralaması ve duyuruları için buraya tıklayabilirsiniz.
 • TKDK, kısaca uzun adıyla Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da bağışlama kredi veren kurumlar arasındadır. Bu kurum %80’e varan bağışlama krediler sağlamaktadır.
 • Ziraat İl ve İlçe Müdürlükleri de bağışlama krediler vermektedir. Hatta bazı müdürlükler, şubelerin bütçe endekslerine gore çiftçilerimize %100 kısaca tamamı bağışlama olacak şekilde büyük ve küçükbaş hayvan desteği vermektedir.
 • KOSGEB ile de bu biçim krediler kullanabilirsiniz. Sadece ticari bir etkinlik içinde olmak şartıyla üretilecek hayvanlar için bir şirket kurmanız gerekiyor. Eğer şartlar sağlanırsa KOSGEB %60 oranında destek veriyor.
 • Ziraat Bankası da bağışlama olmasa da çiftçilerimiz için 100.000 TL’ye kadar sıfır faiz ile kredi veriyor. Bazı kampanyalar dahilinde taksit ertelemesi de yapılabiliyor.

Yukarıda listelediğimiz kurumların tamamı devlet kurumları olduğundan bilgiler günceldir. Tüm kurumlar hakkında yazımızın devamında detaylı informasyon verecek ve bu kredilere iyi mi müracaat yapabileceğiniz hakkında bilgiler de sunacağız.

TKDK %80 Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

TKDK, ülkemiz sınırları içinde belirlemiş olduğu 42 ilimiz için belirli hayvancılık destekleri sunmaktadır.%75 oranında Avrupa Birliği, %25 de devletimizin fonundan almış olduğu hisse ile çiftçilerimize en büyük ve kaliteli bağışlama imkanı sunan kurumların başlangıcında gelmektedir. TKDK’nın vermiş olduğu HİBE Krediler %80 oranına ulaşmaktadır. Ilk olarak TKDK’nın bağışlama kredi vermiş olduğu illere göz atalım. Eğer listede sizin proje geliştirdiğiniz il de yer alıyorsa direkt olarak müracaat detaylarına geçebilirsiniz.

Birinci uygulama döneminde yer edinen iller
Çorum, Balıkesir, Afyon, Amasya, Erzurum, Hatay, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Kars, Isparta, Malatya, Ordu, Konya, Şanlıurfa, Sivas, Samsun, Trabzon, Tokat, Van, Yozgat

İkinci uygulama döneminde yer edinen iller
Ardahan, Ağrı, Aksaray, Ankara, Burdur, Bursa, Aydın, Çankırı, Denizli, Çanakkale, Erzincan, Giresun, Elazığ, Kastamonu, Kütahya, Karaman, Mardin, Manisa, Mersin, Nevşehir, Uşak, Muş

Eğer projenizi geliştirmiş olduğunuz il yukarıda yer alıyorsa tek yapmanız ihtiyaç duyulan bağışlama desteklerinin başlamasını beklemek. TKDK belirli zamanlarda gazete, radyo ve tv şeklinde alanlardan duyurular yaparak hibelerin başladığını halka arz eder. İşinizi garantiye almak istiyorsanız da direkt TKDK’nın sitesine kayıt olarak e-posta alabilirsiniz. TKDK Üye Ol

TKDK’nın desteklemiş olduğu sektör ve ziraat faaliyetleri aşağıda verilmiştir. Aşağıda belirtilen mevzular üstünden seçim yapabilir ve bu faaliyetler üstünden yeni bir davet almayı bekleyebilirsiniz. TKDK’ya kayıt olarak süreci hızlandırabilirsiniz.

 • 101-Tarımsal işletmelerin fiziki yapılarını iyileştirmek ( süt, et, kanatlı hayvan ve arıcılık işletmelerin modernize edilmesi )
 • 103-Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması ( Balıkçılık, süt ürünleri ile kırımızı et )
 • 302-Çiftlik faaliyetlerin çeşitlenmesi ( arıcılık ürünlerin işlenip paketlenmsi )

TKDK’nın tüm müracaat şartlarına ve süreç hakkında bilgilere TKDK’nın resmi web sitesi üstünden ulaşabilirsiniz. TKDK Resmi Site

KOSGEB Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Gene aynı şekilde bağışlama olarak kredi kullanabileceğiniz krediler veren kurumlardan bir diğeri ise bildiğiniz suretiyle KOSGEB’dir. KOSGEB ile de bağışlama krediler kullanarak işinizi geliştirebilirsiniz. Sadece her insanın yanlış bilmiş olduğu bir durum ise KOSGEB’in canlı ve cansız hayvan için destek vermediğidir. KOSGEB bir tek aşağıda vereceğimiz NACE kodları doğrultusunda ticari bir amaç güdecek işletmelere destek verecektir. Bu kodlar;

 • 10.12 Kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması
 • 10.13 Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
 • 10.2 Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması
 • 10.4 Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı
 • 10.9 Hazır hayvan yemleri imalatı
 • 10.91 Çiftlik hayvanları için hazır yem imalatı
 • 10.92 Ev hayvanları için hazır besin imalatı
 • 46.2 Tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticareti
 • 46.21 Tahıl, işlenmemiş tütün, tohum ve hayvan yemi toptan ticareti
 • 46.23 Canlı hayvanların toptan ticareti
 • 47.23 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalardaki balık, kabuklu hayvanlar ve yumuşakçaların perakende ticareti
 • 47.76 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çiçek, nebat, tohum, gübre, ev hayvanları ve ev hayvanları yemleri  perakende ticareti
 • 91.04 Botanik ve hayvanat bahçeleri ile koruma altındaki alanlarla ilgili faaliyetler

Yukarıda vermiş olduğumuz NACE kodları doğrultusunda size en uygun olan, kurduğunuz yada kuracak olduğunuz işletmeniz için KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB başvrusu için aranan şartlardan bazıları ise şunlardır. Yeni kurulmuş bir işletme olmanız, devlete asla vergi borcunuzun olmaması ve kendi meslek odanıza kayıtlı bir işletme olmanız KOSGEB için eğer olmazsa olmak şartlardan bir tek bazılarıdır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu hayvancılık kredisinin bağışlama ile bir alakası yoktur. Düzgüsel bir banka kredisi şeklinde Ziraat Bankası şubelerinden direkt müracaat yapabileceğiniz bir kredidir sadece buna devlet desteği de ilave edildikten sonra bu krediler tamamen faizsiz olarak siz çiftçilerimize sunulmaktadır. Çiftçiler ve hayvancılık işi ile uğraşan kişiler eğer kendilerine bağışlama desteği bulamıyorsa kendisine en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek anında bir kredi kullanabilir. Geri ödemesiz hayvancılık kredisi ile ilgili vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Aklınıza takılan tüm soruları altta yer edinen yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here