Ana sayfa Bankalar Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

567
0

Günümüzde bankacılık sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte bankalar, neredeyse tüm işlemlerimizde yaygın olarak kullandığımız araçlar haline gelmiştir. Tüm para transferlerimizigüvenli olması açısından bankaları kullanarak gerçekleştiriyor olmamız, belirli soruları da bununla beraber getiriyor. Değişen teknolojinin de gelişimi ile birlikte bankacılık işlemleri tamamen avucumuza, cebimize girmiş durumda. Para transferi benzer biçimde işlemlerimizi de telefonlarımız yardımıyla dakikalar içinde şubeye gitmeden gerçekleştirebiliyoruz. Bu aşamada ise dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan nokta, yapacağımız para transferinin çeşididir. Şu demek oluyor ki havale mi yapacağız, EFT mi yapacağız ilk olarak onu anlamamız gerekiyor. Yazımızın devamında da havale ve EFT arasındaki farklara da değineceğiz. Peki para transferleri iyi mi olur? Hafta sonu havale yapılır mı? Hafta sonu havale yapmak için neler gereklidir? Hafta sonu EFT Yapabilir miyim? benzer biçimde sorularımıza cevap arayacağız.

Havale ve EFT arasındaki farklar nedir?

Para transferi işlemlerin banka tarafındaki genel adına havale ve EFT işlemleri denir. Havale işlemi, aynı bankanın hesapları içinde meydana gelen para transferi işlemlerine denir. Sadece değişik bir bankaya para transferi yapacaksanız da bu işlemin adı EFT’dir. EFT işlemi haftasonu yapılamaz, bir tek iş günlerinde ve bankanızın belirlediği saatler içinde gerçekleştirilebilir. EFT hakkında daha detaylı informasyon sahibi olmak istiyorsanız EFT Nedir isminde yazımızı okuyarak yardım alabilirsiniz. Havale işlemine gelecek olursak da bu sistem için herhangi bir engelleme yoktur. Eğer sizinle aynı bankayı kullanan birine para transferi yapacaksanız engelleme olmadan gönderim gerçekleştirebilirsiniz.

Peki havale işlemi hafta sonları da yapılabilir mi? Hafta sonu havale yapılır mı? benzer biçimde sorularımıza cevap arayalım. Eğer EFT ve havale arasındaki farkları anladıysak ve aynı bankadan birinin hesabına para transferi gerçekleştireceksek yazımızın devamında havalenin detaylarını ve hafta sonu havale yapılıp yapılmayacağına cevap arayacağız.

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Evet, hafta sonu havale yapabilirsiniz. Karşı taraf sizinle aynı bankayı kullanıyorsa bu kişinin hesabına hafta sonu herhangi bir saat ve gün kısıtlaması olmadan para transferi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, karşı tarafın hesabı değişik bir bankada ise havale sistemi işe yaramayacaktır. Bu tip para transferleri için kesinlikle EFT işleminikullanmalısınız. Hafta sonu ise herhangi bir engelleme olmadan, saat birimi farketmeksizin para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Göndereceğiniz para doğrusu havale işlemi 5-10 dakika içinde karşı tarafın hesabına yansıyacaktır.

Havale işlemi herhangi bigün ve saat kısıtlaması olmadan yapılabilir. Yapacağınız para transferleri 5-10 dakika içinde karşı tarafın hesabına geçecektir.

Sadece EFT için aynı durum söz mevzusu değildir. Yapacağınız EFT işlemleri için her bankanın kendine ilişkin EFT saatleri vardır. EFT için yalnızca iş günü belirlenmiştir. Mesela; cumartesi günü yapacağınız bir EFT işlemi karşı tarafın hesabına ilk iş günü olan pazartesi günü geçecektir.Mağdur olmak istemiyorsanız ve para gönderim işleminiz acil ise bu işlemi aynı banka üstünden havale ile gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların detaylı eft saatlerini öğrenebilmek için sitemiz üstünde banka adı ile arama yapabilirsiniz. Normal olarak hafta sonu da başka bankalara para transferi yapabileceğiniz seçenekler mevcut. Şimdi hep birlikte bu seçeneklere de göz atalım.

 

Hafta Sonu Başka Bankaya Para Transferi Iyi mi Yapılır?

Eğer hafta sonu para transferi yapmak istiyorsanız ve karşı taraf sizinle aynı bankayı kullanmıyorsa EFT haricinde değişik seçeneklerle para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Zira yapacağınız EFT, hafta sonu karşı tarafın hesabına geçmeyecektir. Bu benzer biçimde durumlarda acil para transferiişlemleriniz için cebe havale sistemini de kullanabilirsiniz. Gene aynı harcamalar dahilinde karşı tarafın cep telefonu numarasına para transferi yapabilirsiniz ve hafta sonu bile olsa paranızı karşı tarafa ulaştırabilirsiniz. Eğer cebe havale doğrusu cepbank sistemi hakkında informasyon sahibi değilseniz cebe havale nasıl yapılır isminde yazımızı okuyarak detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz. Hafta sonu havale yapılır mı isminde makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Aklınıza takılanları altta bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here