Ana sayfa Bankalar Havale Yaparken Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Havale Yaparken Gerekli Bilgiler Nelerdir?

4667
0

Havale yöntemi, çoğu zaman banka içinde hesaplar arası para geçirme işlemlerine verilen addır. Pek fazlaca yoldan yapılabilen havale ile eşinize, dostunuza para gönderebilir veya anlaşmalı kurumlarda faturalarınızı rahatça ödeyebilirsiniz.

Türkiye’de pek fazlaca banka, pek fazlaca devlet kurumu ve hususi kurumla anlaşmalı hareket eder ve faturalarınızı direkt olarak komisyonsuz şekilde, havale yöntemiyle buralara ödeyebilirsiniz. Bunun yanında, bireye gönderilen paralarda da genel anlamda kişiden herhangi bir komisyonu pek fazlaca banka talep etmez.

Mobil ve İnternet Şubesi üstünden meydana getirilen işlemlerde de, ATM’den meydana getirilen havale işleminde de tarafınızdan bazı bilgiler istenebilir. Hepimiz bu yazıda havale yaparken hangi bilgilerin lüzumlu bulunduğunu sizler için paylaştık. Ek olarak “Havale ve EFT Nedir? Iyi mi Yapılır?” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Havale Yaparken Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Bilgiler

Havale işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç etmen muhakkak bulunmaktadır. Ilk olarak, hesap numarası ile mi, IBAN numarası ile mi işlem yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Eğer, IBAN numarası ile işlem yapacaksanız genel anlamda şube kodu, banka hesap kodu benzer biçimde etmenler tarafınızdan istenmeyebilir sadece hesap numarası ile işlem yapacaksanız, şube kodu bazı bankalar tarafınca talep edilebilir.

Bu kodları muntazam yazmamanız halinde, transferiniz bambaşka bir hesaba gidebilir. Bu sebepten, elinizden geldiğince havale yaparken IBAN numarasını doğru yazmanızda yarar var. IBAN numarası epey uzun olduğundan, bunu 4’lü hanelere ayırabilir ve o şekilde ezberleyebilirsiniz. Böylece, risksiz bir şekilde gönderim yapabilirsiniz.

Havale Yaparken Hangi Detayları Girmek Gerekir?

Havale yaparken aşağıdaki detayları girmeniz şarttır.

  • Gönderilecek Kişinin IBAN Numarası: Eğer IBAN numarası ile gönderim gerçekleştirecekseniz, muhakkak göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını bilmelisiniz. Bunu kendisinden edinebilirsiniz.
  • Ad ve Soyad: Hesabın kime ilişik olduğu da bu bağlamda bilinmelidir. Bilhassa adı ve soyadı IBAN numarası ile eşleşmeyen transferler boşa düşebilir ve kabul edilmeyebilir.
  • Hesap No ve Şube No: Eğer hesap numarası ile havale işlemi gerçekleştirecekseniz, müşteriye ilişik hesap numarası ve hesap numarasının bağlı olduğu şube numarasını da talep etmeyi ihmal etmeyin. Pek fazlaca banka şube numarası ve hesap numarasını beraber sunsa da, bazı bankalar şube numarasını ek olarak sunabiliyorlar.

Yukarıdaki bilgilere haiz olarak banka içinde herhangi birine rahatça para gönderebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here