Ana sayfa İhtiyaç kredileri Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

1055
0

Köylere nazaran kentlerde daha çok istihdam sağlandığı için hayvancılık yaparak geçimini sağlayamayan vatandaşlar, kentlere göç etmeye başlıyorlar. Sadece bu aşamada iki mühim mesele ortaya çıkmaktadır:

Ketlerde işsizlik oranının artması ve et gıdalarında, yiyecek probleminin ciddi oranda artış göstermesi. Bu sorunların bilincinde olan devlet, hayvancılık kredisi verilerek vatandaşların besi alanında teşvik edilmesi gerekliliğini ortaya çıkardı.

Hayvancılık Kredisi Nedir?

Devlet gücü ile hususi bankaların ortaklık içine girerek, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan kişilerin hayvan yetiştiriciliği yapabilmesi için sağlanan finansmana hayvancılık kredisi denilmektedir. Bilhassa köyde yaşayan çiftçilerin, kentlere göç etmek yerine besi faaliyetlerinde bulunması amacıyla verilen teşvik kredilerinden biridir.

Bu finansman ile köyde yaşayan çiftçilerin hayvan alması, besi çiftliği kurması ve lüzumlu ekipmanların sağlanması sonucunda, hem işsizlik oranının düşürülmesi hem de lüzumlu olan besin üretiminin yapılması hedeflenmektedir. Peki, kimler hayvancılık kredisi alabilir ve bu finansman hangi bankalar tarafınca verilmektedir?

Kimler Hayvancılık Kredisi Alabilir?

Hayvancılık kredisi; küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen ülke vatandaşları tarafınca alınabilir. Bu mevzuda  Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı çeşitli teşviklerde bulunurken, Türkiye’de etkinlik gösteren hususi ve kamu finans kurumları da kredi vererek hayvan alımını kolaylaştırmaktadır.

Bunlar haricinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafınca da, IPARD ve IPARD2 projeleri düzenlemekte ve söz mevzusu projeler kapsamında faizsiz hayvan kredileri ve geri ödemesiz hayvancılık kredisi verilmektedir.

Hayvancılık Kredisi Alabilmek İçin Şartlar ve Belgeler

Vatanımızda mühim sorunların önüne geçilebilmesi adına devletle finans kuruluşları iş birliği yaparak, çiftçilere kredi vermekte ve hayvan besiciliği için vatandaşlar teşvik edilmektedir. Sadece oluşturulan projelerin etkinlik alanlarının değişik olması sebebiyle, hayvancılık kredisi alabilmek için şartlar ve belgeler yararlanılacak olan finansmana bakılırsa değişkenlik göstermektedir.

Mesela 30 bin TL bağışlama hayvancılık kredisi veren Ziraat Bakanlığı, bunun için kişilerin köyde ikamet etmesini, 25 ile 40 yaş içinde olan bireylerin müracaat yapmasını ve projeye dahil olmak için büyükbaş hayvancılık, tavuk çiftliği, süt üretimi, küçükbaş hayvancılık ve arıcılık şeklinde faaliyetlerde bulunulmasını talep etmektedir.

KOSGEB hayvancılık destekleri 2017 senesinde da devam etmektedir sadece geçmiş dönemlerde olduğu şeklinde kurum, yalnız tesis kurulumu, ürünlerin hazırlanması ve süt sağma makinesi şeklinde çiftlik ekipmanları için finansman sağlamaktadır. Dolayısıyla koyun, inek, hindi, tavuk, arı şeklinde hayvanların alınması için KOSGEBödenek çıkarmamaktadır.

Devlet destekli hayvancılık kredileri haricinde ülkemizdeki hususi ve devlet finans kuruluşları da, çiftçilerin besicilik faaliyetlerini yürütebilmesi ve yeni hayvan alımı yapabilmesi için finansman vermektedir. Bunun için hayvancılık kredisi veren bankalar ile görüşülerek, müracaat edilmesi ve müracaat koşullarının sağlanması gerekmektedir.

 

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank olmak suretiyle 3 kamu bankası bulunmakta ve üçü de hayvancılık kredisi vermektedir. Bilhassa Ziraat Bankası, hayvancılık kredisi veren bankalar içinde faizsiz destek paketleri ile en oldukça tercih edilen finans kurumu oluyor.

Öteki bankalarda hayvan yetiştiriciliği ile ilgili müşterilerinin taleplerini uygun faiz oranları ve ödeme koşullarıyla karşılamaktadır. Değişik faiz ve vade alternatifleriyle sunulan bu finansmanlar yardımıyla hayvancılık sektörüne olan talep giderek artmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvanlık Kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi kapsamında 2 değişik finansman sunmaktadır. İşletme kredisi ve yatırım kredisi olmak suretiyle çiftçilere sağlanan finansmanlar “Hayvansal Üretim Kredileri” adı altında kullandırılmaktadır. Besicilik, küçükbaş koyun ve keçi yetiştiriciliği, kanatlı hayvancılık, arıcılık ya da büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler kurumun bu kredisinden yararlanabilirler.

İşletme kredisi; makine bakım, onarım, yakıt, yem, ilaç, kira ve sigorta şeklinde giderleriyle küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvan alımına dair masrafların karşılanabilmesi için verilmektedir.

Yatırım kredisi ise ahır yapımı, çeşitli ekipman alımı, süt soğutma tankı, yapılacak olan hayvancılık faaliyetine ilişkin öteki yatırım masraflarının karşılanması ve küçükbaş, büyükbaş hayvan alımı ile arıcılığa ilişkin çeşitli harcamaların giderilmesi için verilmektedir. Ziraat Bankası’ndan hayvancılık kredisi alabilmek için şartlar ve belgeler ise şu şekildedir:

  • Büyükbaş süt hayvancılığı ya da besicilik kredisinden yararlanmak isteyenlerin minimum 10 inek alması gerekmektedir.
  • Koyun yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, sağlanan finansman ile minimum 50 koyun almak zorundadır.
  • Keçi yetiştiren vatandaşlara ise en düşük 25 keçi alma şartı konulmaktadır.
  • Tavuk çiftliği oluşturmak için Ziraat Bankası hayvan kredisi alıyorsanız, minimum 1000 kümes hayvanınız olması gerekmektedir.

Hayvan kredisi çekmek için lüzumlu belgeler; ziraatçi belgesi, krediye karşılık gösterilecek olan teminatlara ilişkin evraklar, nüfus cüzdanı, kira kontratı ve tapu kaydı şeklinde tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler ile bilanço esasına bakılırsa etkinlik gösteren işletmelerden son üç yıla dair gelir tablosu ve bilanço talep edilmektedir.

Halkbank Hayvanlık Kredisi

Ekipman ve demirbaş alınması ile kurum işletme sermayesinin desteklenmesi için Halkbank hayvancılık kredisi vermektedir. Bankanın “Ticari Destek Kredisi” kapsamında sunmuş olduğu finansmanın geri ödemesi aylık eşit taksitler halinde ya da dönemsel olarak yapılabilmektedir.

Kurumun talep edeceği evraklar öteki kamu bankaları ile benzerlikte göstermekte sadece hayvancılık ihtiyacınız olan şeylerin giderilmesi için bankanın satın alan temsilcisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

Vakıfbank Hayvanlık Kredisi

“VakıfBank’tan Çiftçiye Tam Destek Kampanyası” sloganıyla çiftçilere sunulan finansman, gelir elde edilmiş dönemlerde ödeme avantajıyla verilmektedir. Süt ve besi hayvancılığı için kullandırılan kredi, her bireye hususi çözümler sunabilmek amacıyla üretici etkinlik çeşidine bakılırsa sağlanmaktadır. Vakıfbank hayvancılık kredisialmak isteyenler kurumun ziraatçi kartları şeklinde alternatif seçeneklerini de değerlendirebilirler.

Güvence Bankası Hayvanlık Kredisi

Çeşitli hayvansal üretim mevzularında etkinlik gösteren yurttaşlarımıza Güvence Bankası’da finansman sağlamaktadır. Üreticilerin söz mevzusu faaliyetlerine yönelik gereksinimlerini rahatça karşılayabilmesi için gösterilecek olan teminata bağlı olarak Güvence Bankası hayvancılık kredisi limiti belirlenmektedir.

İş Bankası Hayvanlık Kredisi

İş Bankası hayvancılık kredisi kapsamında değil, tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için finansman sunmaktadır. Bunun için banka, İmece Kart ürününü oluşturarak üreticilere tahsis edilen tarımsal kredinin kullanımını sağlamaktadır.

QNB Finansbank Hayvanlık Kredisi

Yatırım maliyetlerinin yüzde 85 oranına kadar kredi veren QNB Finansbank, 6 ayda bir ya da yılda bir ödeme seçenekleri sunmaktadır. QNB Finansbank hayvancılık kredisi, “Besicilik Yatırım Kredisi” kapsamında kullandırılmaktadır. Süt hayvancılığı ya da besi hayvan alım-satımı ile uğraşanlar bankanın bu kredisinden yararlanabilirler.

Şekerbank Hayvanlık Kredisi

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde, hem besicilik hem de süt hayvancılığı alanları için kredi veren bir öteki banka Şekerbank’tır. Şekerbank hayvancılık kredisi ile hayvan alımı, hayvan barınaklarının inşası, silaj, posa ve gübre çukurlarının yapımı, kaba tem depoları, yem hazırlama üniteleri ve mobil sağım üniteleri şeklinde sektörel ihtiyaçların hepsi karşılanabilmektedir.

Akbank Hayvanlık Kredisi

Akbank hayvancılık kredisi, ziraat bankacılığı finansmanı kapsamında kullandırılabilmektedir. Bankanın bu kredi ürününü geliştirmesindeki aslolan amaç vatandaşların ürün ekimine teşvik edilmesidir. Bundan dolayı ürünün ekiminden hasadına kadar geçen dönemde, lüzumlu olan ekipmanların ve işçilik maliyetlerinin tümü Akbank kredisi ile karşılanabilmektedir.

Denizbank Hayvanlık Kredisi

Denizbank, Tarımsal Yatırım Kredileri kategorisinde her ihtiyaca hususi ayrı bir paket oluşturmuştur. Bu paketlerden biri de Denizbank hayvancılık kredisi olup, 3 değişik şekilde müşterilere sunulmaktadır.

Hayvancılık ekipmanlarına yönelik krediler, besi hayvanı alım kredisi ve süt hayvanı alım kredisi için kullanım oranı aynıdır. Banka, söz mevzusu finansman paketlerinde kullanım oranını, proforma satmaca değerinin azami yüzde 75 olarak belirlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here