Ana sayfa Bankalar Helal Kredi Veren Bankalar 2019 Kesin Onaylı

Helal Kredi Veren Bankalar 2019 Kesin Onaylı

703
0

Helal Kredi Veren Bankalar 2019, helal kredi nedir, islami kredi veren bankalar, islami bankacılık hakkında bilgiler yazımızın devamında yer ediniyor. Bankaların helal kredi fırsatları 2019 senesinde da hız kesmeden devam etmektedir. Faizsiz kredi kullanmak isteyen kimseler hem dini duygularla hem de daha azca işlem harcaması ödedikleri için helal kredi veren bankalara yönelmektedirler. Helal kredi kullandıran bankalar, çoğu zaman katılım bankaları ve faizsiz olarak işlem tahsis eden kamu katılım bankaları olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır. Bu türden bankalarda herhangi bir faizli kredi kullanılamamakla beraber çekilen kredi türüne bakılırsa kredi işlem tutarı, dosya harcaması, kar oranı şeklinde adlar altında faizli kredilerden daha düşük miktarlarda işlem tutarı ödenmektedir. Peki helal kredi veren bankalar hangileridir? İslami usullere uygun olarak kredi veren bankalar var mıdır?

Bankalardan Helal Kredi Iyi mi Alınır?

Bankalardan helal kredinin çekilmesi için dini olarak bazı gereklerin yerine getirilmesi şartı bulunmaktadır. Bu mevzuda yorumlarda bulunan alanlarında uzman din görevlileri, katılım bankalarından çekilen paranın usulüne uygun olarak kullanılması halinde caiz olduğu mevzusunda görüş bildirmektedir. Helal kredilere de örnek göstermek gerekirse;

 

 • Konut kredisi,
 • Taşıt kredisi
 • İhtiyaç kredisi

Adı altında katılım bankaları tarafınca müşteriler ile buluşturulmaktadır. Bu kredilerin dini anlamda helal sayılmaları için alınacak konuttaşıt ya da gereksinim kredisi şeklinde kullanılacak alanla ilgili malın ilk olarak banka sahibi ya da görevlendireceği kimse tarafınca satın alınması ve arkasından üstüne kar elde edecek şekilde kar oranı ilave ederek helal kredi kullanan tüketiciye ev, otomobil ya da gereksinim duyulan malın satılması şeklinde kullandırılmaktadır. Bu sayede helal krediyehem daha düşük maliyetle hem de dini olarak herhangi bir şüpheye düşmeden haiz olunmaktadır.

Devletimizde Helal Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankacılık sektörünün gelişmesi ve helal kredilere olan talebin artmasıyla beraber helal kredi veren bankalar çeşitlenmiştir. Hem kamu bankaları hem de hususi bankalarda katılım bankası şeklinde hizmet veren ve 0 faizli kredi imkanları elde eden bankalara rastlamak mümkündür. Helal kredi veren kamu katılım bankaları;

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

İken helal kredi kullandıran ve katılım bankası olarak hizmet veren hususi bankalar;

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Adı altında helal kredi arayanlara hizmet vermektedir. Çoğu zaman bu bankalardan sağlanan krediler faizli kredilere oranla daha uygun ve daha azca masraflıdır. Bu sebeple bu tür krediler dini duygularla faizli seçim yapmak istemeyenler için alternatif oluşturmaktadır. Yazımızın devamında ise yukarıda listelediğimiz tüm bankaların helal kredilerine iyi mi müracaat yapabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Ziraat Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu

Helal kredi veren kamu bankalarından olan Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım, bu alanda gereksinim duyulan devlet desteğini elinde bulunduran hem katılım hesabı açıp yatırım halletmeye hem de katılım hesabı yardımıyla faizsiz kredi çekmeye olanak elde eden kamu bankalarındandır.

Ziraat Katılım Bankası; konut finansmanı, taşıt finansmanı ve gereksinim finansmanı adı altında helal kredi kullandırmaktadır. 200.000 TL’ye kadar olan konut finansman paketlerini aylık %2,10 kar oranı ile müşterileriyle buluşturan Ziraat Katılım da 200.000 TL üstü konut finansmanlarında aylık %2,20 kar oranı uygulanmaktadır. Vade sayısı konut paketlerinde 120 aya kadar ulaşmaktadır.

Ziraat Katılım taşıt finansmanın da ise 0 taşıtlara aylık %2,30 ikinci el araçlara ise aylık %2,35 kar oranı üstünden helal kredi kullandırmakta ve 48 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye ulaşan tutarlarda kredi finansmanı sağlamaktadır. İhtiyaç kredilerinde ise aylık kar oranı tutarı %2,40 olarak belirlenmiş ve 36 aya kadar vade seçenekleri uygulanmaktadır. Gene 1 milyon TL’ye ulaşan tutarda gereksinim kredisi Ziraat Katılım aracılığı ile kullanılabilmektedir.

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ilişik güncel elektrik, su şeklinde satmaca örneği
 • Satın alınacak göç eder ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve gereksinim duyulan mal ve hizmete ilişik satmaca detayları
 • Kredi kullanacak kişiye ilişik gelir belgesi

Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile helal kredi kullanabilmek için bankaya ilişik müracaat formu, kimlik ve ikametgah belgesi, kredi kullanacak kişiye ilişik gelir belgesi, satın alınacak ev ya da taşıta ilişik tapu ve ruhsatlar eğer olmazsa olmaz belgelerdendir. Banka şubeleri aracılığı ile yapılacak kredi müracaatları kısa süre içinde cevaplanmakta ve helal kredi kullanımınız 10-15 gün içinde gerçekleşmektedir.

Vakıf Katılım Bankası Kredi Başvurusu

 

Helal kredi kullandıran öteki devlet bankası ise Vakıf Katılım’dırSıfır faizli kredi Vakıfbank Katılım Bankası tarafınca verilen konut finansmanlarında ise 100.000 TL’ye kadar aylık %2,50 kar oranı oranları ile 120 aya varan vade alternatifleriyle helal konut kredi kullanılmaktadır.

 

Taşıt finansmanında ise Vakıf Katılım 0 ve 5 yaşa kadar ikinci el taşıt finansmanı alternatifleriyle 25.000 TL üst limit tutarı ve 12 aylık vadede Aylık %2,85, 24 aylık vadede aylık %2,90 ve 36 aylık vadede aylık %2,95 kar oranı oranlarıyla hizmet vermektedir. İhtiyaç kredisi seçeneğinin bulunmadığı Vakıf Katılım işyeri kredisi ve arsa kredisi alternatifleriyle de müşterilerine hizmet vermektedir.

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ilişik güncel elektrik, su şeklinde satmaca örneği
 • Satın alınacak göç eder ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve gereksinim duyulan mal ve hizmete ilişik satmaca detayları
 • Kredi kullanacak kişiye ilişik gelir belgesi

Vakıf Katılım helal kredi başvuruları banka şubelerinden ve web bankacılığından yapılmaktadır. Bu kredilerden kullanabilmek için gelir belgesi, kimlik ve ikametgah, satın alınacak göç eder ya da taşınmaza ilişik belgeler ile en yakın banka şubesine müracaat etmek gerekmektedir.

Albaraka Türk Katılım Bankası Helal Kredi

 

Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankasıfaizsiz kredi veren bankalar arasındadır.

Albaraka Katılım Bankası; konut finansmanında 120 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye kadar aylık %2,15’ten %2,30’a değişen kar oranı hesabı ile konut kredisi ihtiyacınıza yanıt vermektedir. 0 ve 2. el taşıt finansmanlarında ise 48 aya varan vade 500.000 TL’ye kadar kredi üst limiti ve aylık %3,00 kar oranı tutarı ile hizmet vermektedir. İhtiyaç finansmanı seçeneklerinde kar oranı tutarı ve üst limit alınacak hizmet türüne bakılırsa belirlenmekle beraber, hac, eğitim, sıhhat şeklinde alanlarda Albaraka gereksinim finansmanından yararlanılabilmektedir. Albaraka kredisine başvururken istenilen belgeler ise şunlardır;

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ilişik güncel elektrik, su şeklinde satmaca örneği
 • Satın alınacak göç eder ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve gereksinim duyulan mal ve hizmete ilişik satmaca detayları
 • Kredi kullanacak kişiye ilişik gelir belgesi
KuveytTürk Katılım Bankası Helal Kredi Başvurusu

 

Kuveyt Türk Katılım Bankası; konut finansmanında 120 aya varan vade ve 1 milyon TL’ye kadar üst limit alternatifleriyle aylık %1,89’dan aylık %2,04’e değişen tutarlarda kredi sağlamaktadır. Taşıt finansmanında ise 0 ve 2. El araçlarda 500.000 TL ve 48 aya varan vade seçeneklerinde aylık %1,95 kar oranı oranlarıyla helal kredi imkanı sunan Kuveyt Türk gereksinim finansmanında ise 36 aya varan vade ve aylık %2,25 kar oranı oranı ile gereksinim kredisi kullandırmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası Helal Kredi

 

Türkiye Finans Katılım ise konut finansmanında 1 milyon TL’ye ulaşan üst limit ve 120 aya varan vade alternatifleriyle aylık %2,20 oranında kar oranı ilave ederek kredi kullandırılmaktadır. Taşıt finansmanında ise 48 aya varan vade ve aylık %2,17 kar oranı alternatifleriyle hizmet veren Türkiye finans gereksinim kredisi finansmanında 50.000 TL’ye kadar üst limit tutarı 36 aya ulaşan vade ve aylık %2,21 oranında kar oranı uygulayarak gereksinim kredisi finansmanı sağlamaktadır.

 

Hususi katılım bankaları helal kredilerin başvuruları bankalara ilişik web şubeleri ve banka şubelerinden yapılmakla beraber;

 • Kimlik belgesi
 • İkametgah
 • Son 3 aya ilişik güncel elektrik, su şeklinde satmaca örneği
 • Satın alınacak göç eder ve taşınmaz tapu ve ruhsatları ve gereksinim duyulan mal ve hizmete ilişik satmaca detayları
 • Kredi kullanacak kişiye ilişik gelir belgesi

Şeklinde belgeleri mecburi olarak talep etmekle beraber kefil ya da güvence istemekle ilgili talepleri saklı tutmakta ve kredi kullanılacak kişinin kredi sicil notu ve durumunun değerlendirmesine bakılırsa ek belgeler talep edilmektedir. Katılım bankalarının da kredilendirme seçeneklerinin nerede ise öteki bankalar ile aynı bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here