Ana sayfa Bankalar Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

534
0

Bankalar, siz değerli üyelerimizin kullanımına sunmuş olduğu hesaplardan “Hesap İşletim Tutarı” adı altında bazı ücret kesintileri yapmaktadır. Bu ücretler kimi süre oldukca fazla münakaşa mevzusu olmaktadır. Bazı hukukçular bu biçim ücretlerin kesilmesinin hiçbir şekilde yasal olmadığını belirtirken, bankalar ise bu tutarı alma mevzusunda oldukça ısrarcılar. Hal bu şekilde olunca da, günlük hayatımızda oldukça yaygın kullandığımız banka hesapları bizlere bazı maliyetler doğurabiliyor. Peki bu maliyetler nedir? Eğer bir banka benden hesap işletim tutarı alıyorsa bunu iyi mi öğrenebilirim? Hesap işletim tutarı iyi mi geri alınır? şeklinde sorularınıza cevap arayacağız. Sadece belirtmek isteriz ki, asla kimse kati bir halde hesap işletim tutarı geri alınır yada alınmaz diyemez. Yazımızı okuduğunuzda iyi mi geri alabileceğinize dair fikirler edinebilirsiniz. Hesap işletim tutarı iyi mi geri alınır?

Hesap İşletim Tutarı Geri Alma

Hesap işletim tutarı, bankaların belirlemiş olduğu tarih aralıklarında hesabınızdan size uyarı yapılarak yada hiçbir uyarı olmadan hesabınızdan otomatikman kesilebilir. Bankada devamlı olarak para bulunduran birisiyseniz bigün hesabınızdan kesinti yapıldığını, hesap işletim tutarının de hesabınızdan otomatikman kesildiğini görebilirsiniz. Peki hesap işletim tutarı iyi mi geri alınır?

 

Hesap İşletim Tutarının Kesilmesi Yasal Mıdır?

Hesap işletim tutarı, kimi hukukçulara bakılırsa asla yasal değil. Sadece azca ilkin de bahsettiğimiz şeklinde bankalar bu ücretleri kesmekte oldukça kararlılar ve kimi süre da geri adım atmıyorlar. Sadece bu mevzuda net bir yaptırım yada kanun bulunmuyor. Bu sebeple de banka hesabını açarken imzaladığınız sözleşmeler yardımıyla meydana getirilen kesintileri tamamen yasal hale getiren ibareler bulunuyor. Bu sözleşmelere imza atarak hesap işletim ücretini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Bankalarda işlem icra eden bireylerin %80‘i de bu biçim sözleşmeleri okuyamıyor zira bu sözleşmeler okunmayacak kadar uzun.

 

Hesap işletim Tutarı Iyi mi Geri Alınır?

Hesap İşletim Tutarının yasal olup olmaması mevzusunda belirli yaptırımların olmadığını söylemiştik. Son zamanlarda güncellenen banka hesabı açılış sözleşmelerinde de bu alınan ücretleri yasal hale getirdiklerini söyleyebiliriz. Sadece eskiden beri banka hesabınız bulunuyor ve o bankada eski bir satın alan iseniz banka hesabınızın açılış sözleşmesinde bu biçim ibarelerin yer almadığı da ihtimaller içinde içeriyor. Bu aşamadan sonrasında yapabileceğiniz işlemlerin başlangıcında da Tüketici Hakları Yargıcı Heyetine başvurmak olabilir. O ibarenin yer alıp almadığını bilmiyorsanız bile, bankanın tarafınızdan data verilmeden hesap işletim tutarı kestiğini söyleyerek ilgili birimlere şikayetinizi yapabilirsiniz.

Sadece söylediğimiz şeklinde bu mevzuda kati hükümler olmadığı için hesap işletim ücretini geri almak mevzusunda net bir yargı olmadığını da unutmamalısınız. Yapacağınız işlem ve şikayetler tamamen sizin banka hesap açılış sözleşmenize bağlıdır. Bu sözleşme içinde bu biçim ibareler yer alıyorsa bu durum son aşama yasal olabilir.

Hesap İşletim Tutarı Ödememek İçin Ne Yapabilirim?

Bankanız sizden hesap işletim tutarı kesiyor ve siz bu tutarı ödemek istemiyorsanız bankanızı değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Mesela hesap işletim ücreti almayan bankalar isminde listemizi inceleyebilir ve size uygun olan bankadan hesap açarak bu ücretleri ödemeyebilirsiniz. Ek olarak mevcut bulunduğunuz bankada da kalabilir, bu banka hesabından vereceğiniz otomatik ödeme talimatları ile de bu ücretten kurtulabilirsiniz. Bankanızı arayarak otomatik ödeme talimatıvereceğinizi ve hesap işletim tutarı almamaları için kaç tane vermeniz icap ettiğini öğrenebilirsiniz. Gereksiz yere, kullanmayacağınızı bile bile banka hesabı açmak da yanlış bir adım olacaktır. Bu şekilde kullanmadığınız banka hesaplarınız var ise bu tarz şeyleri direkt olarak kapatabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here