Ana sayfa Bankalar İnternetten Kredi Kartıyla Alışveriş Yapamıyorum

İnternetten Kredi Kartıyla Alışveriş Yapamıyorum

752
0

Sanal mağazalardan alışveriş yapmak için alternatif bir ödeme yöntemi olan kredi kartları kimi zaman işlemin tamamlanmamasına niçin olabiliyor. Tüketici almak istediği ürünleri sepete ilave ettikten sonra ödeme ekranına yönlendirildiğinde kredi kartı seçeneğini işaretleyerek işlemi tamamlamak isteyebilir.

Sadece kart bilgilerinin doğruluğundan güvenilir olmasına karşın işlem başarısız ya da ödeme gerçekleştirilemedi benzer biçimde ikazlar alabilir. Bu şekilde bir durumda tüketicinin yapması gerekenleri ve internetten alışveriş yapılamamasının nedenlerini yazımızda paylaştık.

Kredi kartınızın bilgilerini doğru girdiğiniz halde web üstünden satın almak istediğiniz ürünün ödemesini gerçekleştiremiyorsanız bunun 4 ayrı sebebi olabilir.

Kredi Kartınızın İnternet Alışverişlerine Kapalı Olması

Vatanımızda ortalama olarak 176 milyon kredi kartı ile banka kartı bulunmaktadır. Bazı bankalar kartlarını müşteriye sunarken web alışverişine açık bir halde yollamaktadır. Bazı bankalar ise kredi kartı isteyen tüketicilere, kartını sanal alışverişe kapalı bir halde teslim eder. Bu kartların sanal mağazalarda kullanılabilmesi için web alışverişine açtırılması gereklidir.

Ek olarak geçtiğimiz günlerde alınan resmi kararlarla beraber artık tüm kartların web alışverişine kapalı bir halde üretileceği duyuruldu. Bundan dolayı sanal mağazalarda ödeme işlemleri esnasında mesele yaşıyorsanız, bunun sebebi kredi kartınızın internetten alışverişe kapalı olması olabilir. Bu şekilde bir durumda satın alan hizmetlerini arayarak ya da bankanızın şubesine giderek kartınızı sanal alışverişe açtırmanız gereklidir. Ek olarak web şubesi yada cep şubesinden de kredi kartınızı web alışverişlerine açabilirsiniz.

Kredi Kartınızda Kullanılabilir Bakiye Bulunmaması

Kartınızda kafi bakiye kalmamış ise ödeme işlemlerinizi tamamlayamazsınız. Bu, online alışveriş esnasında tüketicilerin çoğunlukla yaşamış olduğu bir problemdir. Zira tüketiciler internetten hizmet ya da ürün satın almak isterken, kartın kullanılabilir bakiyesini çoğu zaman denetim etmezler. Buna bağlı olarak da satın alma işlemleri esnasında kalan bakiyenin yetersiz olması sebebiyle ödeme gerçekleşmeyebilir.

Ek olarak kartın limiti ile kullanılabilir bakiyesini karıştıran kullanıcılarda mevcut. Kartınızın limiti, müşterisi olduğunuz bankanın haiz olduğunuz kredi kartına tanımladığı limittir. Kullanılabilir bakiye ise kartın limitinin ne kadarını kullanabileceğinizi ifade eden terimdir. Naturel olarak kart limitiniz kadar değil, dönem için kullanılabilir bakiyeniz kadar işlem yapabilme hakkına haiz olmuş olursunuz.

Bu iki terimi birbirleri ile karıştırmış olabilir ve kullanılabilir bakiye yetersizliğinden dolayı internetten alışveriş yapamayabilirsiniz. Bu şekilde bir durumda kartınızın limitini arttırabilir ya da ilgili karta ödeme yaparak kafi bakiyeyi elde edebilirsiniz.

Kredi Kartınız Bloke Edilmiş Olabilir

Çeşitli sebeplerle kartınızın bloke edilmesi, internetten alışveriş yapmanıza engel olabilir. Bilhassa düzensiz harcamalar sonucunda edindiğiniz borçları ödemeyi unuttuğunuzda 90 günlük bir sürecin geçmesinin arkasından kartınız bloke edilmiş olabilir.

Bu mevzu ile ilgili herhangi bir suç duyurusu almadıysanız, en yakın banka şubesine giderek görüşmenizi tavsiye ederiz. Zira kartın bloke edilmiş olması, kullanımsal erişime kapatılması anlamına gelmektedir.

Banka ile gerçekleştireceğiniz görüşmenin arkasından ödenmemiş olan borçlarınızı ödeyerek, kartınızı online alışverişe açtırabilirsiniz. Bu süreç için tahmini vakit vermek gerekirse 24 saat içinde kredi kartınız kullanıma açılır diyebiliriz…

Ek olarak Bkz: Kredi Kartı Gizyazı Blokesi Iyi mi Kaldırılır?

3D Secure Şifresi Telefonunuza Gelmiyor Olabilir

Son olarak kredi kartı ile internetten alışveriş yapamama sebeplerinden birisi de 3D secure şifresinin gelmiyor olmasıdır. 3D secure ödeme ekranı ilgili bankaya ilişik bir ekran olduğundan bu ekranda oluşan sorunlara alışverişi halletmeye çalıştığınız sanal mağaza müdahale edemiyor.

Bundan dolayı online olarak ürün ya da hizmet satın almaya çalıştığınızda, 3D secure şifresi cep telefonunuza bildiri olarak iletilmezse bankayla irtibata geçmelisiniz. 3D secure ekranında yaşadığınız problemler ile ilgili bankanın satın alan hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here