Ana sayfa Bankalar İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

666
0

İş bankasının tasarruflarınızı, altın olarak değerlendirdiğiniz kabul günü birikimlerinizi ya da ziynetlerinizi saklamak için hizmetinize sunmuş olduğu bir hesaptır. İş Bankası yatırımlarınızı çalınma riskine karşı güvenle gizleme imkânı sağlamaktadır. İş bankası; üç türlü altın hesabı seçeneği sunmaktadır.

İş Bankası Altın Hesabı Özellikleri

İlki İş Bankası vadesiz altın hesabıdır. Bu hesap yardımıyla; tasarruflarınızı istediğiniz vakit altına dönüştürebilir, dilediğinizde altınlarınızı satıp nakde dönüştürebilirsiniz. İş Bankası şubelerini, İş Bankası web şubesini kullanarak yada İş cep vesilesiyle açabilirsiniz. Azca miktarlarda bile birikim yapabileceğiniz, harcama alınmayan, alım satım kazancında vergi kesintisi yapılmayan bir hesap türüdür.

İş Bankası vadesiz altın hesabı ile 0,01 gram ve katları olacak şekilde yatırım yapılabilmektedir. İş Bankası’nın duyuru etmiş olduğu, alış ve satış tutarları ile işlem gerçekleştirilmektedir. İş Bankası vadesiz altın hesabının 100 000 TL’si tutum mevduat sigortası kapsamında olmaktadır.

İkincisi İş Bankası vadeli altın hesabıdır.  İş bankası şubelerini yada İş Bankası web şubesini kullanarak, minimum 10 gram altın ile açabileceğiniz bir hesap türüdür ve 0,01 gram ve katları olacak şekilde yatırım yapılabilmektedir. Vadesiz TL hesabı ve vadesiz altın hesabındaki altınlar kullanılarak da hesap açılabilmektedir.

Ek olarak Bkz: Halkbank Altın Hesabı Iyi mi Açılır?  –  Güvence Bankası Altın Hesabı Iyi mi Açılır?

Hesap 6 aydan 1 yıla kadar vadelerle açılabilirken altının yükselişinden ve faizden kazanç sağlanmaktadır. Faiz kazancınızı altın olarak alabiliyorsunuz. Sadece dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan mühim bir nokta;  bu hesap türünde kazandığınız faiz miktarından %15 stopaj kesintisinin yapılıyor olmasıdır.

Resmi gazetede gösterilen; Sigortaya Doğal olarak Mevduat ve Katılım Fonları ile Tutum Mevduatı Sigorta Fonunca Öğrenim olunacak Primlere Dair Yönetmelik hükümlere nazaran altınlarınızın gene 100 000 TL’ye kadar olan kısmı sigorta kapsamında olmaktadır.

Üçüncüsü ise İş Bankası yatırım hesabınızdan altın hesabına aktarım yapmaktır. Parasızdır. İş Bankası şubeleri ya da web şubesi kullanılarak 0,01 gram ve katları olacak şekilde alınıp satılabilmektedir. Altınlarınız gram cinsinden hesabınıza aktarılmaktadır. 7/24 işlem yapma pozitif yanları sunulmaktadır. İşlem tutarı ve gizleme komisyonu alınmamaktadır.

İş Bankası Altın Hesabı Iyi mi Açılır?

Sadece altınlarınızı, altın olarak teslim almak isterseniz minimum 5 kilo gram olmak kaydıyla, sonrasında 1 kilo gram ve katları şeklinde alınabilmektedir. Altınlarınızı almadan 3 iş günü ilkin İş Bankası şubesine data vermeniz halinde Borsa’dan teslim alınarak, size teslim edilmektedir.

İş Bankası; altın buluşmaları adı altında, belli şubelerde altın yada ziynet eşyalarını teslim etme olanağı da sağlamaktadır.  Altın eksperleri değerlerini hesapladıktan sonrasında, altınlarınızın karşılığı kadar gram altın vadesiz hesabınıza yatırılmaktadır. Altınlarınız bu esnada bozdurulmamaktadır.

Ayrıntılar için tıklayın.

İş Bankası Altın Hesabı Yorumları

Uzun solukta altınlarınızı bozmazsanız altındaki yükseliş yardımıyla kazancınız artmaktadır. Sadece kısa vadelerde alış satış yapılmasının kazançtan ziyade zarara uğratabileceği dikkate alınmalıdır. Hafta sonu ve akşam 17.00’dan sonrasında işlem yapılmamasının, mesai saatleri içinde işlem yapmanın kayba uğramamak adına mühim olduğu kullanıcılar tarafınca vurgulanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here