Ana sayfa Bankalar İş Bankası Arsa Kredisi Başvurusu

İş Bankası Arsa Kredisi Başvurusu

813
0

Türkiye’de arsa yatırımı meydana getiren kişi, kim bilir en mantıklı kişi tipinin başlangıcında geliyor. Bilhassa güncel ve popüler muhitlerden veya gelecekte popülerleşmesi beklenen muhitlerden arsa alıp yatırım yapanların bugünlerde zenginleştiğini kolaylıkla görebiliyoruz.

Bu bireyler, genel anlamda arsa kredisi alarak yatırımlarını yaparken, şu günlerde en uygun tekliflerle arsa kredisi, İş Bankası’ndan alınıyor.

Bu yazımızda sizler için, İş Bankası arsa kredisi hakkında detaylı bilgiler vermeye çaba edeceğiz.

Siz de, arsa kredisi almak ve birikmişinizin üstüne koyarak paranızı geleceği gören bir yatırıma bağlamak isterseniz; işte İş Bankası arsa kredisi hakkında bilmek istediğiniz derhal her şey.

İş Bankası Arsa Kredisi Özellikleri

Türkiye İş Bankası, tarafınıza arsa kredisi verirken aşağıdaki özellikleri de hali hazırda tarafınıza sunmaktadır.

 • İş Bankası arsa kredisi, satın alacağınız arsanın azami %50’si kadar tarafınıza tahsis edilir. Dolayısıyla, bir birikmişinizin olması ve yalnız arsa tutarının yarısı kadar kredi alabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir.
 • İş Bankası vereceği arsa kredisi için tarafınıza muhakkak sigorta yapmaktadır. Kredi alınmadan ilkin bu sözleşmenizde yazmaktadır.
 • Arsa kredisi ödemeniz bitmeden, herhangi bir halde arsanız üstündeki ipotek kaldırılmaz.
 • İş Bankası arsa kredisini 60 aya kadar vade ile kolaylıkla kullanabilirsiniz. 60 Ay veya 12 ay fark etmeksizin, faiz farkı ödemezsiniz.

İş Bankası Arsa Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

İş Bankası’ndan arsa kredisi almak istiyorsanız, ilk olarak faiz oranlarını bilmeli ve muntazam bir hesaplama gerçekleştirmelisiniz.

Bakıldığında, İş Bankası’nın vereceği arsa kredisinin faiz oranı %1,35 olarak görülüyor ve bunu taksit tutarı artsa da İş Bankası durağan(durgun) tutuyor. Bu faiz oranının yanında aşağıdaki harcama kalemleri de arsa kredinize eklenebiliyor.

 • Sigorta giderleri.
 • BSMV tutarı.
 • Göç eder ve taşınmaz rehin tutarı.
 • Ekspertiz tutarı.

Ilk olarak faiz oranıyla istediğiniz tutarı endeksleyerek, ana borcunuzu bulduktan sonrasında; yukarıdaki harcama kalemlerini de ana borcunuza eklemeniz gerekmektedir.

Böylece, manuel (elle) bir hesaplama gerçekleştirmiş olur ve İş Bankası’na ne kadar ödeyeceğinizi bulabilirsiniz. Sadece, İş Bankası’nda bazı hesapların değişebileceğini, tutarların artıp azalabileceğini de bildirelim.

Ek olarak, İş Bankası kredi hesaplama motoruna buradaki bağlantıdan ulaşarak da otomatik bir hesaplama gerçekleştirebilir, krediniz hakkında tahmini, averaj bir hesap yapabilirsiniz. Buradaki hesaplama motorunda da tam olarak tüm harcamalar eklenmemektedir.

İş Bankası Arsa Kredisi Başvurusu İçin Lüzumlu Belge ve Şartlar

İş Bankası’ndan arsa kredisini bilinmiş olduğu şeklinde arsa tutarının yalnız %50’si kadar edinebiliyorsunuz. Bunun yanında koşul olarak İş Bankası tarafınızdan kredi notunuzun iyi olmasını talep ediyor.

Kredi notu averaj olan ve yüksek meblağda kredi isteyen bireylerden ise İş Bankası tarafınca kefil veya ipotek edilecek emtia talep edilebiliyor. Aşağıdaki belgeler ise İş Bankası tarafınca arsa kredisine başvurmadan ilkin istenen belgeler olarak biliniyor.

 • Kredi müracaat formu (şubeden edinebilirsiniz).
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı.
 • Var ise gelir belgesi veya elinizdeki mal varlıklarına dair belgeler.
 • Arsanın tapusunun fotokopisi.
 • Alacağınız arsanın ipotekli olmadığına dair bir öteki belge.

İş Bankası Arsa Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

İş Bankası arsa kredisi başvurusu yapmak için en yakın Türkiye İş Bankası şubelerini ziyaret etmeniz gerekiyor. Yanınızda, yukarıdaki belgeleri götürmeyi ve var ise bir de kredi notu belgenizi, belgeleriniz arasına eklemeyi ihmal etmeyin.

Alan kişi temsilcisi ile yapacağınız görüşmede, durumunuzu açıkça anlatabilir ve kredi müracaat formunu doldurarak, lüzumlu belgeleri temsilciye teslim edebilir, müracaat sürecinizi başlatabilirsiniz.

Başvurunuz, 15 gün içinde değerlendirilip size geri dönüş yapılacaktır. İş Bankası’nın ek belge isteme hakkının bulunduğunu da unutmamanızda yarar var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here