Ana sayfa Bankalar İş Bankası Ev Yapım/Tamamlama Kredisi Başvurusu

İş Bankası Ev Yapım/Tamamlama Kredisi Başvurusu

694
0

Arsanız var sadece ev yapımı ile uğraşmak ve kendinize özgü, müstakil bir ev inşa etmek mi istiyorsunuz? O halde, yapacağınız şey ev yapım / tamamlama kredisi alarak derhal evin eksiklerini gidermek ya da sıfırdan o evi inşa etmeye adım atmak.

Tüm masraflarınız için tarafınıza kredi teklif edebilen İş Bankası ev yapım / tamamlama kredisini ek olarak fazlaca cüzi faiz oranları ile sunabiliyor. Siz de, evinizi meydana getirecek sadece arsa üstüne yapılacak harcamalara yetişemeyecek durumdaysanız, İş Bankası’ndan kredi teklifini alabilir, değerlendirebilir ve taksitleri tek bir mecraya ödeyebilirsiniz. Türkiye İş Bankası ev yapım / tamamlama kredisi hakkında her şeyi yazımızdan rahatça öğrenebilirsiniz.

 

İş Bankası Ev Yapım/Tamamlama Kredisi Özellikleri

Türkiye İş Bankası’ndan ev yapım ve tamamlama kredisi almayı düşünüyor sadece kredinin özelliklerini bilmiyorsanız, bu kredinin bazı özelliklerini aşağıdaki benzer biçimde belirtebiliriz.

 • Evinizin yapımı ya da yapım işleminin tamamlanması adına, İş Bankası tarafınıza 120 aya kadar vade ile kredi seçeneği sunabilmektedir.
 • İş Bankası, tüm ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak adına size istediğiniz tutarı durağan(durgun) bir faiz oranı ile sunar.
 • Kredi ödemeniz süresince inşa edeceğiniz arsa üstüne eviniz dahil ipotek altında olur ve krediyi ödediğiniz andan itibaren bu rehin hali son bulur.
 • Evi üstüne yapacağınız alanın / arsanın belediye tarafınca izninin alınmış olması halinde bu krediden faydalanabilirsiniz.

İş Bankası Ev Yapım/Tamamlama Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

İş Bankası’nın ev yapım ve tamamlama kredisine ilişkin ana borç hesaplamasını yapabilmek için ilk olarak faiz oranını ve harcama kalemlerini doğru bir şekilde öğrenmelisiniz. İş Bankası’nın sunmuş olduğu durağan(durgun) faiz oranı, bu kredi için %1,20 olarak belirlenmiştir ve vade 120 ay da olsa faiz oranı durağan(durgun) tutulmaktadır. Bunun haricinde ise aşağıdaki harcama kalemleri tarafınızdan talep edilir.

 • Sigorta giderleri.
 • Ekspertiz tutarı.
 • Kredi tahsis tutarı.
 • Göç eder ve taşınmaz rehin tesis tutarı.
 • İhbarname ve ihtarname ücretleri.

İstediğiniz kredi tutarını faiz oranı olan %1,20’ye endeksledikten sonrasında, yukarıdaki harcama kalemlerini de faizle endekslediğiniz borcunuza ilave ederek, İş Bankası’nda total borcunuzu görebilirsiniz. Ben bunlarla uğraşmayayım, otomatik hesaplama yapayım derseniz buradaki bağlantıdan kredi hesaplama motoruna da rahatça ulaşabilirsiniz.

Sadece kredi hesaplama motoru üstündeki bir çok girdi maalesef güncellenmemiş, ek olarak bazı harcama kalemleri kredinin total borç kısmına eklenmemiştir. Bu sebepten bu aracın sıhhatli bir hesaplama yapmayacağını, ortalama borç tutarını çıkarabileceğini belirtelim.

İş Bankası Ev Yapım/Tamamlama Kredisi Müracaat için Lüzumlu Belge ve Şartlar

İş Bankası üstünden ev yapım / tamamlama kredisi almak istiyorsanız, ilk olarak kredi notunuzun iyi olması koşul zira alacağınız meblağ bir gerekseme kredisi kadar düşük meblağlı olmayacaktır. Averaj olan kredi notlarında, İş Bankası tarafınca aranan şartlardan bir diğeri kefil olabiliyor ve bu sebepten, kredi notunuz düşükse tavsiyemiz bankaya hazırlıklı gitmenizden yana. Kredi notu haricinde tarafınızdan mal varlıklarınıza dair bazı belgeler istenebileceğinin de bilincinde olmanızda yarar var. Genel anlamda, banka tarafınca aşağıdaki belgeler ev yapım/tamamlama kredisi için istenebiliyor.

 • Kredi müracaat formu (şubeden alınabilir).
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Belediye izinli arsanın tapusu.
 • Arsanın ipotekli olmadığına dair belge.
 • Gelir belgesi ya da var ise mal varlıklarınıza dair belgeler.

Yukarıdaki belgeler haricinde, İş Bankası tarafınca gene başka belgeler de istenebileceğini ve bunun şubenin inisiyatifi dahilinde bir vaka bulunduğunu unutmamakta yarar var.

İş Bankası Ev Yapım/Tamamlama Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Herhangi bir İş Bankası şubesinden, yukarıdaki belgeleri tamamlayarak ev yapım/tamamlama kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bakıldığında, yukarıdaki belgeler eğer kredi notunuz iyiyse sizin için kafi olacaktır sadece kredi notunuzun kafi olmadığı durumlarda(Bkz: Kredi notu iyi mi yükseltilir?) İş Bankası sizden bazı ek belgeler ya da kefil de talep edebilir. Krediniz 15 gün içinde işleme alınır ve lüzumlu yanıt size SMS yöntemiyle ya da aramayla ulaştırılır.

Data için tıklayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here