Ana sayfa Bankalar Kadınlara Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Kadınlara Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

727
0

Bayanlara teşvik kredisi, bayanlara bağışlama ve teşvik kredileri, ev hanımlarına teşvik krediler, yeni hanım girişimcilere bağışlama ve teşvik kredileri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Hanım girişimcilere devlet destekli kredi iyi mi alınabilir? Son zamanlarda iş yeri açan hanım girişimcilerin yüzünü güldürecek devlet destekli kredi ve hibeler artıyor. Başta KOSGEB olmak suretiyle, kaymakamlıkların, bakanlıkların ve bazı kuruluşların teşvik kredileri bulunuyor. Bayanlara teşvik kredisi nedir, iyi mi alınır?

Bayanlara Teşvik Kredisi Nedir?

Hanımlarımız için bir fazlaca alanda bağışlama ve teşvik kredisi bulunduğunu, kadınlarımızın iş hayatına girebilmesi için devlet tarafınca bir fazlaca destek ve yarar sağlayacak adımlar atıldığını çoğumuz biliyoruz. Son olarak da, günlük iş yaşamlarında istihdam sıkıntısı yaşayan hanımefendiler için devlet tarafınca geliştirilmiş olan bağışlama ve teşvik kredileri gündeme gelmekteydi. Bu krediler belirli iş kolları için geliştireceğiniz projeler doğrultusunda hanımlarımıza ödenebiliyor. Bayanlara teşvik kredisi nedir?

 

Hanımefendilerin el becerilerinin fazlaca daha gelişmiş olması ve günlük hayatta bu el becerileriyle birlikte yapamayacakları herhangi bir iş olmadığını söylemek de mümkün. Sadece bazı durumlarda ise el becerisi yetersiz kalacağı için, devlet tarafınca bayanlara ödenen faizsiz teşvik kredileri devreye giriyor ve hanımlarımız için destek veriliyor. Peki bu krediler iyi mi alınıyor? Bayanlara bağışlama teşvik veren bölgeler neresi? Bayanlara teşvik kredisi nereden alınır?

KOSGEB Yeni Girişimci Hibesi

KOSGEB’in Girişimci Destek Programı kapsamında verdiği 50.000 TL geri ödemesiz bağışlama ve 100.000 TL geri ödemeli kredi hanımefendiler için daha avantajlı hale getirilmiş. Hanım girişimciler için %30 daha çok bağışlama ve kredi alınabiliyor. Bu krediye başvurabilmek için ilk olarak KOSGEB’e kayıt olmalı ve belirli günlerde meydana getirilen kurslara katılarak bir KOSGEB sertifikası almalısınız. KOSGEB’in resmi web sitesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Hanım Girişimci KOSGEB Başvurusu Iyi mi Yapılır?

KOSGEB’in Yeni Girişimci Hibesinden yararlanmak için ön şartı KOSGEB Uygulamalı Girişimci Eğitimini tamamlayıp sertifika sahibi olmak. Her insanın katılabileceği bu eğitime müracaat E-devletüstünden eğitimin alınacağı il ve eğitim zamanı seçilerek gerçekleştirilebiliyor. Minimum 32 saat devam eden parasız eğitimin arkasından başarıya ulaşmış kursiyerlere sertifika veriliyor.

Peki KOSGEB ev hanımlarına bağışlama şartları nedir? Sertifika sahibi olduktan sonrasında bağışlama alabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekiyor. Ek olarak bir iş planına haiz olmak da aranan şartlar içinde. Aslına bakarsan verilen eğitimde de iş planının iyi mi hazırlanacağı anlatılıyor. KOSGEB’in birçok sektörde bağışlama vermesine karşın eğitim, sıhhat, ziraat ve hayvancılık vb. bazı sektörlere destek vermediği unutulmamalı. Aranan şartlara uygunlukla birlikte iş planı da onaylanırsa 50.000 TL bağışlama alınabiliyor.

Hangi Tür İş Yerlerine Destek Veriliyor?

Hanım girişimciler için erkeklere oranla daha avantajlı olan KOSGEB hibeleri çoğu zaman şu iş planlarına veriliyor;

 • Kafeterya,
 • Ev yiyecekleri lokantası,
 • Fast food,
 • Büfe yada ufak market,
 • Şarküteri,
 • Mantı ve börek salonları,
 • Tuhafiyeci dükkanı,
 • Hanımefendi iç giyim dükkanı,
 • Aksesuar dükkanı,
 • Kuaför salonu,
 • Güzellik merkezi,
 • Çanta ve ayakkabı dükkanları benzer biçimde ufak işletmeler geri ödemesiz 50000 TL bağışlama alabiliyor.

Kaymakamlıktan İş Yeri Açan Bayanlara 15000 TL Kredi

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın başkanlığında Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ile beraber yürütülen projede hobilerini iş fikrine dönüştürmeyi düşünen ev hanımlarının girişimlerini desteklemek amacıyla 15.000 TL kredi kaymakamlıklar vasıtasıyla sağlanıyor. Sadece bu krediye başvurmak isteyen hanımlarımız, iki işgören kefil bulmalı ve başvuruyu bu şekilde yapılmaktadır. Kaymakamlık kanalıyla müracaat yapılacak kredinin tüm bilgileri ve müracaat şartları ise aşağıdaki gibidir.

Kaymakamlık Kredisi Iyi mi Alınır?

Ilk olarak Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında SYDV Kredi başvurusu yapılıp dosya açılması gerekiyor. Arkasından Kaymakamlık İş Yeri Açma Kredisine başvurmak gerekiyor. Başvuran kadının belge yada sertifikalı bir zanaatı var ise bunun belgelerini de sunmak gerekiyor. Bayanlara teşvik kredisi iyi mi alınır?

Kaymakamlık kredisi şartlarına erişince; iki memurun kefaleti isteniyor. Kurulacak işyerinin maliyetinin 15000 TL’yi geçmemesi gerekmektedir. İlk yıl geri ödemesiz olan 15000 TL’lik kredisonraki 3 yıl da faizsiz olarak geri ödeniyor.

Kaymakamlık Kredisi İçin Ihtiyaç duyulan Belgeler
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Kredi müracaat dilekçesi,
 • İş planının detaylı dosyası,
 • İki memurun kefillik belgesi,
 • İş yeri kurarken lüzumlu olan demirbaş ve öteki eşyaların 3 ayrı firmadan fiyat tekliflerini de dosyaya koyarak kaymakamlıklara müracaat yapılabilmektedir.

Bu belgeleri tamamlayarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz adımlarla kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Mikro Kredi ile Dar Gelirli Ev Hanımlarına Destek

Aynı mahalleden olmak şartıyla bir iş oluşturmak için bir araya gelen 5 ev hanımı için bazı hususi kuruluşlar tarafınca adına mikro kredi denen ufak çaplı faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Dar gelirli ev hanımlarına mikro kredi verilen bu sistemde kefil aranmadığı benzer biçimde hiçbir koşul da aranmamaktadır. 3 günlük bir eğitimin arkasından kurulacak işe gore 1000-3000 TL içinde kredi sağlanırken ilk başta 100-1000 TL arası bir ödeme gerçekleşir ve geri ödemesi de haftalık olarak yapılır. Geri ödeme tutarı her 100 TL için 2,5 TL’dir. Geri ödemelerin tahsilatı her hafta eve gelen görevlilerce yapılır.

Bayanlara İş Kurma Kredisi Veren Bankalar Var Mıdır?

Tüm bu devlet desteklerinin yanı sıra, bankalar da faizsiz iş kurma kredisi sağlamaktadır. Bazı bankalar çeşitli dönemlerde kısıtlı sayıda yapmış olduğu kampanyalar ile iş kuracak bayanlara kredi imkanı sağlamakta. Bu bankalar ise şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • VakıfBank,
 • YapıKredi,
 • Halk Bank,
 • İş Bankası,
 • TEB,
 • Şeker Bank,
 • Güvence Bankası,

Üstte listelediğimiz bankalar aracılığı ile de iş kurma kredisi kullanabilirsiniz. Sadece bu bankalar da bu kampanyaları belirli projeler dahilinde dağıtmaktadır. Aynı KOSGEB’de olduğu benzer biçimde bir proje geliştirmeli ve bankaya bu projenizi sunmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here