Ana sayfa Bankalar Kara Listeden Nasıl Çıkılır? (GÜNCEL)

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? (GÜNCEL)

595
0

Kara listeden iyi mi çıkılır, kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım, banka kara listeden iyi mi çıkılır ve bankanın kara listesinden iyi mi kurtulabilirim benzer biçimde sorularınıza makalemizin devamında cevap arayacağız. Günümüzde bir çok insan bankalar ile bir emek verme içinde olmuştur. Bankalar bu sebeple hayatımızın belirli bir parçası diyebiliriz. Gerek para transferlerinde, gerek ödemelerde, gerekse de acil nakit gereksinimlerimiz için ilk devreye giren müessese bankalar oluyor. Sadece nakit gereksinimleri için kullandığınız kredilerin geri ödemesinde sorun yaşamış ve avukatlık olmuşsanız bankalar sizi kara listeye almış olabilir. Halk içinde bu durum kırmızı çizgi, kırmızı kalem olarak da adlandırılabiliyor. Peki kara listeden iyi mi çıkılır? Kara listeden çıkmak için ne yapmak gereklidir?

Kara Sıralama Nedir?

Ilk olarak kara listenin ne işe yaradığını açıklayalım. Kara sıralama, kesinlikle bir banka tabiri değildir. Kara sıralama kelimesi, halk tarafınca kullanılarak yaygınlaşmış ve kredi sicilinin yerini almıştır. Çoğu zaman bankalar da bu kelimeyi kullansa da aslen bunun aslı Kredi Sicili olarak adlandırılır. Kredi siciliniz bozuksa, kredi kullanamaz, banka ürünlerinden faydalanamazsınız. Kara sıralama benzer biçimde bir isim verilmesinin sebebi de tamamen bununla alakalıdır. Kredi sicili Kredi Kayıt Bürosu tarafınca tutulur ve her kişinin ayrı bir kredi notu vardır. Bu kredi notu her insanın ödeme alışkanlığına bağlı olarak değişim gösterir.

 

Tavsiye Yazı: Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Sadece belirtmekte yarar var ki, her sicili bozuk olan şahıs kara listede benzer biçimde bir tabir kullanmak tamamen yanlış olacaktır. Eğer ödemelerinizde düzensizlik yaşıyorsanız sadece oldukça geciktirmeden geçte olsa ödeme yapıyorsanız bu sizin kara listeye gireceğiniz anlamını taşımıyor. Eğer krediyada kredi kartınızı uzun süre ödemez ve banka tarafınca yasal takip başlatılırsa bu durum daha fena. Yasal takip başladığı andan itibaren artık kara listede olduğunuzu söylemek, banka sicilinizin tamamen bozulduğunu söylemek doğru olabilir. Bankalar daha sonrasında ortak ekranlarından bu durumu göreceği için, yalnızca mesele yaşadığınız banka değil, tüm bankalarda aynı problemi yaşamanız da olası.

Kara Listede Olup Olmadığımı Iyi mi Öğrenebilirim?

Kara listeden iyi mi çıkacağınıza ulaşmadan önce, kara listede olup olmadığınızı denetim etmekte yarar var. Aslına bakarsanız eğer bankalar ile sorun yaşamış ve yasal takibiniz başlamış ise kara listede olacağınızı söylemiştik. Eğer bu durumdan haberdar olmuşsanız ve avukatlar sizinle iletişime geçmişse mantık yürüterek kara listede olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu durumda geriye meydana getirecek tek bir şey kalıyor, oda kara listeden çıkmak. Sadece bu biçim durumlardan haberdar olmadıysanız ve kara listede olup olmadığınızdan güvenli değilseniz, bu mevzu hakkında daha detaylı bilgilere yer verdiğimiz, püf noktalar paylaştığımız makalemiz olan Banka Kara Liste Sorgulama Iyi mi Yapılır isminde makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kara Listeden Iyi mi Çıkılır? (Güncel 2018 – 2019)

Eğer kara listede olduğunuzdan güvenli olduysanız, lüzumlu işlemleri yerine getirip kara listede olduğunuza dair bilgiler edindiyseniz, sıra geldi kara listeden iyi mi çıkılır hakkında bilgiler vermeye. Ilk olarak altını çizmeliyiz ki, bu süreç sandığınız kadar kolay ve kısa devam eden bir süreç değil. Bu sebeple, bu süreç içinde sabırlı olmakta yarar var. Şimdi de kara listeden iyi mi çıkacağınıza dair detayları sizlere seçenekler halinde sunacağız;

 

  • Seçenek 1: Gene halk tabiri ile kara sıralama affı seçeneklerden biridir. Aslına bakarsan banka sektöründe Kredi Sicil Affı olarak anılmaktadır sadece devamlı çıkan bir haber olmadığı için takip etmenizde yarar var.
  • Seçenek 2: Öteki bir seçenek ise tüm borçlarınızı kapatmak. Borçlarınızı kapatarak banka sektöründeki sicilinizi sıfırlayabilir, tekrardan eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için de Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar isminde makalemizi okuyabilirsiniz.
  • Seçenek 3: Bu seçeneklerden birisi işinize yaradıysa, sıra kredi notunuzu yükseltmeye geldi. Artık kara listeden çıktıysanız kredi notunuzu yükseltmenin ve yüksek tutmanın yollarını aramalısınız. Bunun için de Kredi Notu bölümümüz yararlı olacaktır.
Dilekçe Vererek Kara Listeden Çıkılabilir Mi?

İnternet üstünde dolaşan bu informasyon, maalesef geçersiz bir bilgidir. Bu biçim bir dilekçe seçimi yoktur. Olsa bile bu dilekçeyi vereceğiniz bir müessese, bir muhatap bulunmuyor. Bununla ilgilenen kuruluşlar bulunduğunu söylemek normal olarak mümkün sadece bu kuruluşlar bu biçim bir dilekçeyi kabul etmeyecektir. Bu sebeple bu seçeneği direkt olarak kafanızdan çıkarabilir, blog sitemizde yer edinen Kredi Notu ve Yasal Takip bölümlerini inceleyerek kara listeden çıkmanın ve kredi notunuzu yükseltmenin yollarını arayabilirsiniz. Altta yer edinen yorum bölümünden de tüm aklınızdakileri sorabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here