Ana sayfa Bankalar Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası Nedir?

516
0

Katılım Bankası, faizsizlik ve sıfır faizli kredi prensiplerine bağlı olarak, müşterilerin faiz ödemeden kredi ve banka ürünlerini kullanabilmelerine yönelik kurulmuş olan banka modelidir. Bu durumlara yönelik işlemler icra eden kredi veren bankalardır. Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası Nedir?

Mevcut bankaların isimlerine Katılım sözcüğü ilave edilerek hizmet veren bankalar, dini ölçülerimize dikkat eden tüm bireyler tarafınca sıkça tercih edilen bir banka türüdür. Adı ile birlikte, isminden de anlaşılacağı suretiyle kâr ve zarar sistemine katılma prensibi ihtiva eder. Bu bankalarbirikim bireylerinden topladıkları fonları, faizsiz kredi şartları ile birlikte tecim ve sanayide değerlendirerek, ortaya çıkan kar ve zarar durumunu bölüşmeye dayanır.

Katılım Bankacılığı Kredi Modelleri

En büyük hizmetlerinden olan Faizsiz Kredileri, kâr ve zarar prensibine bakılarak müşterilerine sunar.

Katılım Bankası en temel şartı olan ‘Faizsiz Kredi’ esas alınarak katılımcılarına kar-zarar esasına nazaran gelir sağlamayı hedefler. Kredi çekmek isteyenlere direkt olarak anaparayı ödemek yerine, leasing diyerek vurguladığımız müşterinin gereksinim duyduğu malı satıcıdan peşin alıp kendisine vadeli satmak, kiralamak yada iş sahibiyle proje bazında ortaklık oluşturmaktır. Esas itibariyle faiz, ödünç verilen paranın vade sebebiyle miktarı öncesinden belirlenmiş durağan(durgun) bir fazlalıkla geri ödenmesinin ilke olarak belirlenmesinden doğar. Klasik bankalar tutum sahiplerinden başta belirlenen faiz oranı karşılığında para toplamaktadır. Katılım bankalarında ise toplanan fon sahiplerine belli bir gelir taahhüdünde bulunulmadığı benzer biçimde yatırılan anaparanın garantisi bile yoktur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here