Ana sayfa Bankalar Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

534
0

Banka çalışanları, bazı durumlarda kredi kullanımı esnasında sizden kefil isteyebilir. Sizler de banka çalışanı istemeden kredi onay şansınızı arttırmak için kredi başvurusu yaparken yanınızda bir kefil götürebilirsiniz. Kefillerin sicilleri de minimum sizin kredi siciliniz kadar önemlidir. Durum bu şekilde olunca, kredilerini kefil yardımı ile kullanabilen bireyler yada eşinin dostunun kredisine kefil olan kişilerin aklına “kefil olan kişiye icra gelir mi” sorusu geliyor. Kefil olan kişiler bu durumu çoğunlukla yaşıyor olabilir. Kredisine kefil olduğunuz şahıs krediyi ödememiş ve böylelikle sizi de zor durumun içine sokmuş olabilir. Peki kefil olan kişiye icra gelir mi?

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi?

Bankalar kredi değerlendirmesi yaparken, ilk olarak kredi notunuza ve finansal durumunuzabakarlar. Eğer finansal durumunuz kredi kullanmanıza uygun değilse ek teminatlara başvurabilir. Bu başvurulardan biri de kefilliktir. Bankanız sizden bir kefil isteyebilir ve krediyi de yine onaya almış olur. Elbet krediyi kullanan şahıs kadar, o krediye kefil olacak kişinin de kredi notunun yüksek ve finansal durumunun iyi olması gerekir. Kefil demek, aslolan borçludan sonrasında borcu üstüne alan ana şahıs anlamına gelir. Şu demek oluyor ki aslolan borçlu borcu ödemezse bu borcun sorumluluğu tamamen kefil üzerindedir.

 

Bu sebeplerden dolayı kefil olacağınız kişiyi tamamen tanıyor olmanız ve ödeme gücünün olup olmadığını da tam anlamıyla anlamış olmanız gerekiyor. Şu sebeple bu şahıs yarın borcunu ödemediği vakit banka takibinden sonrasında bu kişiden parasını eğitim edemezse başvuracağı ilk kapı kefil olacaktır. Bu sıralamayı kolay bir seviye ile anlatalım. Kefil olan kişiye İcra gelir mi? Kefil olan kişinin evine haciz gelebilir mi? benzer biçimde sorularımıza da cevap arayalım.

Bankadan çekilen kefilli kredi borcu ödenmezse belirli süreler dahilinde banka iletişime geçerek borcun ödenmesini ister ve beklemeye geçer. Bu süreçte borç halen daha ödenmezse yasal takipişlemleri başlatılır ve borcunuz avukata düşmüş olur. Avukat ilk olarak borcu aslolan borçludan eğitim etmeye çalışır. Borçlunun ödeyecek gücü yoksa üstündeki mal varlığı, bankadaki parası sorgulanır. Var ise maaşına da haciz getirilebilir. Eğer aslolan borçluda bu seçeneklerden biri yoksa avukat ikinci olarak kefili araştırmaya adım atar. Kefil üstündeki mal varlığı, bankadaki parası ve var ise maaşına haciz gelebilir. Sorumuzun cevabı ise evet, kredi borcu olan kişiye icra gelebilir.

Bu sebeple kefil olduğunuz kişiyi iyi seçmelisiniz. Bu şahıs borcunu ödemezse bu borcun direkt olarak sizi ilgilendirdiğini ve borç sorumluluğunun tamamen sizde bulunduğunu unutmamanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here