Ana sayfa Bankalar Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

544
0

Kefil olunan şahıs ölürse ne olur, kefil olduğum şahıs ölürse ne olur, kefil olunan kişinin ölmesi durumunda kredi borcuna ne olur? Bankalar, bazı durumlarda sicilin yetersiz kalması halinde kredi kullanacak kişilerden kefil isteyebiliyor. Kefillik ise her insanın tercih etmeyeceği bazı yöntemlerin başlangıcında geleceği için, kredilerimize kefil olacak kişiler genel anlamda yakın dostlar yada akrabalar olabiliyor. Kefilliğin ise oldukca fakat oldukca büyük bir mesuliyet bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Zira kefillik, o borç ödenmezse borcun tamamının size ilişik bulunduğunu belirten bir işlem olarak kabul ediliyor. Peki kefil olduğunuz şahıs öldüğü vakit ne olur? Kefil olunan şahıs ölürse ne olur?

Kefil Olacağım Kişinin Borcu Bana Kalır Mı?

Kefil olacağınız şahıs, tamamen tanıdığınız bir şahıs olmalı. Eğer kefil olduğunuz şahıs, ilerleyen dönemlerde bu borcu ödemezse, borcun tüm sorumluluğunun size ilişik olacağını unutmamanız gerekiyor. Kefil olmak demek, o borcun borçludan sonrasında sizin sırtınıza yük olarak bindirilmesi anlamını da taşır. Eğer kefil bulunduğunu şahıs borcu ödemezse borcun ödenmesi için tarafınıza avukatlardan tebligat gelebileceğini ihmal etmeyin!

 

 

Kefil Olunan Şahıs Ölürse Ne Olur?

Kefil olan kişilerin yaşamış olduğu en büyük sorunlardan birisi de, kefil olunan kişinin yaşamının sona ermesidir. Eğer kefil olduğunuz şahıs ölmüşse, sizde naturel olarak kefil olunan borcun nasıl biteceğini ve yasal takip sürecinin iyi mi işleyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Kefil olduğunuz kişinin, kredi kullanırken yaşam sigortası yaptırıp yaptırmamış olması bu durumlarda değişim gösterebileceği için, ilk olarak kefil olduğunuz kişinin banka tarafınca yapılmış bir yaşam sigortası olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Kredi kullanırken önemsemediğimiz, hatta ödemekten kaçındığımız yaşam sigortaları bu benzer biçimde durumlarda oldukca fakat oldukca büyük ehemmiyet arz etmektedir. Hatta kredi kullanırken sigortasız, sigortası olmayan kredilerin sunulmasını isteyenlerin oldukca büyük hata yaptığını söylemekte yarar var. Eğer kredi kullanırken yaşam sigortası yaptırmaz ve poliçenizi almazsanız, vefat durumlarında bazı problemler ile karşılaşabilirsiniz. Eğer kredi için yaşam sigortası yaptırılmamışsa ve kredi borcuüstünde kefil var ise borç kefillerden, kefil yoksa vefat eden kişinin mirasçılarından eğitim edilir. Eğer yaşam sigortası bulunuyorsa, borç buradan karşılanmaktadır.

Yaşam sigortasının olmadığı kredilerde kefil iseniz, kişinin vefat etmesi durumunda kredi borcunun sizden eğitim edilmek için işlemlerin başlayacağını unutmamanız gerekiyor. Bu sebeple kefil olurken, kredinin tüm detaylarını öğrenmeli, yaşam sigortası yaptırmadan kredi kullanmamalı ve kefil olmamalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here