Ana sayfa Bankalar Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama

760
0

Günümüzde, konut kredisi adıyla ya da Mortgage adı ile sunulan kredi ürünleri, genel anlamda insanları ev sahibi yapmak amacı ile oldukça uzun taksitler sunarak oluşturuluyorlar. Faiz oranları, geçtiğimiz yıllarda oldukça fazla artış gösterse de, son iki senedir hem devletin hem de kurumların girişimleri ile bu faiz oranlarının da epey azaltıldığı biliniyor. Artık, %1’in altında faiz oranları ile konut kredisi alabilir hale geliyor, bununla birlikte bu kredilere oldukça fazla harcama da ödemiyorsunuz.

Ek olarak Bkz: Konut Kredisi Faizleri Ne Vakit Düşer?

Normal olarak, bazı bankalar tabiri caizse doğu kurnazlığı yaparak pek oldukça harcaması karşınıza çıkarabiliyor sadece bu tarz şeyleri bir çok vakit almakla yükümlü değilsiniz ve bilgili bir kullanıcı iseniz konut kredisi hesaplama işleminde bu tarz şeyleri istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Kredilog.com olarak bugünkü yazımızda, konut kredisi hesaplama hakkında tarafınıza detaylı bilgiler sunmaya çaba edeceğiz. Siz de bir ev sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam ederek konut kredisi hesaplama yolunda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birkaç şeyi bulabilir, böylece bunlara yönelik hareket ederek daha azca masraflı kredi ürünleri edinebilirsiniz.

Konut Kredisi (Mortgage) Nedir?

Konut kredisi ya da Mortgage adı ile Türkiye’de nerede ise her bankanın sunmuş olduğu kredi ürünü; adından da anlaşılacağı benzer biçimde insanları konut sahibi yapmak amacı ile verilen paradır. Konut kredisini devlet belli dönemlerde faizsiz olarak bazı geliri olmayan kesimlere verebilirken, bunun yanında bankalar da günümüzde oldukça düşük faiz oranları ile bu kredileri sunabiliyorlar.

Her bankanın konut kredisi hesaplama prensibi değişik iken bir çok kuruluşun bilhassa faiz oranlarından kısıp harcamalara yoğunlaştığını da görebilmekteyiz. Konut kredisi alırken, sizden alınacak masrafların bazıları mecburi olup bazıları ise isteğe bağlı olarak değişim gösteriyor; mesela DASK sigortası mecburi olanlardan biriyken; yaşam sigortası herhangi bir şekilde mecburi tutulmuyor.

Konut kredisi alırken bu şekilde şeylere de birazcık dikkat etmek gerekebiliyor. Aşağıda, tarafınıza konut kredisi hesaplaması yaparken bu tür şeylere iyi mi değineceğinizi de açıkladık.

Konut Kredisi Hesaplaması Iyi mi Yapılır?

Konut kredisi hesaplama işlemini bir çok vakit bankalar satın alan temsilcisi aracılığı ile kendileri yapabilirler. Hatta günümüzde konut kredisi hesaplaması için pek oldukça web sitesi de mevcut sadece oldukça kısa bir yoldan, siz de konut kredisini hesaplayabilirsiniz. Konut kredisinde sizlere sunulan mecburi harcama kalemleri, aşağıdaki gibidir.

  • Dosya harcaması
  • Komisyon
  • Ekspertiz tutarı
  • DASK
  • Faiz oranı

Bu beş ücret haricinde, bir de tarafınıza sunulan mecburi olmayan harcamalar mevcuttur. Bunlar, yaşam sigortası ya da belli başlı sigorta kalemleri olabilirler. Bu tarz şeyleri, kredi alacağınız esnada reddetmeniz, mümkündür ve hakkınızdır.

Yukarıdaki mecburi beş mecburi etmeni biriktirerek, direkt olarak kredinizin harcamasını ve genel borç tutarını hesaplayabilirsiniz. Sadece bir çok vakit, faiz oranı dışındaki tüm bilgilerin ücretleri bankalara gore değişim göstermektedir. Bu sebepten, bu ücretleri bilmek için ilk olarak bankalara danışmanız gerekir. Bir bankanın şubesine giderek bu detayları edindikten sonrasında, istediğiniz kredi tutarıyla kredi hesaplamayı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Mesela, Denizbank’tan 100.000 TL’lik bir kredi aldıysanız ve faiz oranı %1,14’tür. Bu krediye ödeyeceğiniz toplam faiz tutarı ise 84.017,82 TL olarak belirlenmiştir. Buna, öteki dört etmenin harcamasını ilave ederek totaldeki kredi borcunuzu bulabilmeniz mümkün kılınmaktadır.

Konut Kredisi Hesaplama Programı

Evde, elle hesaplama yapmak yerine, günümüzde pek oldukça web sitesinde ya da bankaların kendi sitelerinde kredi hesaplama araçları bulunmaktadır ve bu tarz şeyleri da kullanarak konut kredinizin harcamalarını öğrenebilir, totalde ödeyeceğiniz tutarı bulabilirsiniz.

Bankaların web sitelerinde bulunan kredi hesaplama araçları, en güvenilir ve en güncel faiz oranlarını, harcama tutarlarını sizlere sunabilirler ve sizden pek azca informasyon isterler. Gireceğiniz bilgiler içinde bir çok vakit yalnızca istediğiniz vade oranı, kredi tipi, kredi tutarı bulunur. “Hesapla” butonuna tıkladığınızda, banka tarafınca sizlere detaylı bilgiler tablo halinde sunulabilir.

Başlıca birkaç bankanın konut kredisi hesaplama programı alttadır:

Konut Kredisi Aylık Tutarı Iyi mi Belirlenir?

Konut kredisinin aylık ödeme tutarını belirlerken baz alınacak etmen, sizin ana tutarınız olmayacaktır. İstediğiniz ana tutarın yanında tarafınıza yansıtılan faiz oranı ve elbet harcamalar, bu krediye eklenmiş olur. Bu sizin ana borcunuzdur.

Ana borcunuzu arzu ettiğiniz kadar aya bölerek ödeyeceğiniz aylık tutarı bulabilirsiniz. Mesela, Güvence’den 100.000 TL’lik bir konut kredisi kullandığınızı farz edersek, Güvence’nin harcamalar dolayımında sizden geri ödeme için istediği toplam meblağ 180,299,88 TL’dir. Bunu, 120 ay vade ile ödeyeceğinizi farz edersek; aylık 1490 TL civarında bir ödemeniz bulunur.

Bu benzer biçimde hesaplamaları, yukarıdaki konut kredisi hesaplama programlarından da yapabilmeniz mümkün ve bir çok vakit daha basittir.

Ek olarak Bkz: Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Konut kredisi için pek oldukça banka, günümüzde değişik belgeler talep edebilmektedir sadece ortak olan ve bir çok vakit mecburi tutulan belge sıralaması, aşağıdaki gibidir. Bu tarz şeyleri yanınızda götürerek, zamandan tutum edebilmeniz mümkün olacaktır.

  • Müracaat formu (orada da doldurulabilir).
  • Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgeniz, yanınızda birer fotokopisi ile beraber.
  • Maaş bordronuz ya da gelirlerinizi gösteren herhangi bir belge.
  • Mesleği olanlar için bağlı olduğu meslek odasından bir belge.
  • Satın alınacak konuta karar verildiyse, bu konutun bir tapusu ya da tapusunun fotokopisi.

Söylediğimiz benzer biçimde, ana belgeler haricinde banka da tarafınızdan bazı fazladan belgeler talep edebilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here